Banka HesaplarıBağış Yap

Kurbanlarınız Dünyanın Dört Bir Yanında Şahit Oldu

Kurbanlarınız Dünyanın Dört Bir Yanında Şahit Oldu

Yüce Rabbimize hamdolsun ki, bu defa da emanetlerinizi gerçek sahiplerine ulaştırdık. Yoksulları, muhtaçları ve yetimleri sevindirdik. Sizlere onların hayır dualarını, selamlarını ve teşekkürlerini getirdik.

Allah’a yakın olmanın ve yaklaşmanın başta Somali, Filistin, Suriye, Sudan, Irak, Arakan ve tüm dünyanın muhtaç, mağdur, mazlum ve mülteci durumuna düşmüş insanlarıyla yakınlaşmaktan ve onlara yardımelini uzatmaktan geçtiği inancıyla dolu, İbrahimî bir şuurla çıktığımız bu kutlu seferlere başlarken Yüce Rabbimize hamdolsun ki, bu defa da emanetlerinizi gerçek sahiplerine verdik; yoksulları, muhtaçları ve yetimleri sevindirdik. Sizlere onların hayır dualarını, selamlarını ve teşekkürlerini getirdik.  

Kıldığımız bayram namazlarıyla, getirdiğimiz tekbirlerle, Kurban kesimleriyle, yardım dağıtımlarıyla bir bayramı elhamdülillah coşkuyla yaşadık; dostluğumuz ve kardeşliğimiz pekiştirildi.

Derneğimiz, Türkiyeli hayırseverlerin vekâleten verdiği binlerce kurbanı 30 ülkede ve 40 bölgede keserek Yardımeli gönüllüleri vasıtasıyla ihtiyaç sahibi onbinlerce aileye dağıttı.

 

İyilikleriniz Somali’de sahiplerine ulaştı…

Kurban vesilesiyle gittiğimiz Somali’de, bizleri Yardımeli Somali Sorumlumuz Mehmet Çitil kardeşimiz karşıladı.

Kurban kesimi sırasında bağış yapan kişilerin isimlerini tek tek okuyarak kurbanlarımızı kestik, etlerini ihtiyaç sahibi binlerce Somalili aileye dağıttık.  Titizlikle yürüttüğümüz bu kurban kesimi ve yardımı faaliyetleri kardeşlik ve dostluk köprülerinin daha da pekiştirilmesini sağladı.

Yardımeliolarak Somali’nin başkenti Mogadişu’da yaptırmakta olduğumuz Afrika’nın en büyük“Kadın Doğum Ünitesi ve Çocuk Hastanesi”nin yapımının hızla devam ediyor olması bizleri çok sevindirdi açıkçası.

Derneğimizin gözetimindeki yetimhanemize uğrayarak yetimlerle bayramlaştık, onlara çeşitli hediyeler verdik. Elhamdülillah yetimlerimizin yüzünden gülümseme hiç eksik olmadı. Ne mutlu bize ki, bu bayramı Somali’de yetimlerle, yoksullarla ve muhtaçlarla geçirme imkânı bulduk. Kırık kalpleri onarmak, kardeşliğimizi pekiştirmek, muhabbetimizi güçlendirmek noktasında bu bayram ziyaretimizin çok mühim bir rolü oldu.

Yüce Rabbim, bu çalışmalarımızı hayırlı ve bereketli;  kardeşliğimizi ve dostluğumuzu da daim eylesin inşallah.

Filistin’de gerçek bayramı yaşadık…

Filistin halkı, bir bayrama daha ambargonun ve silahların gölgesinde altında girmenin burukluğunu yaşadı. İsrail ambargosu bayramda da en ağır şekilde hissedildi.

Yardımeli gönüllüleri olarak Filistinli kardeşlerimizle birlikte bayram namazını kıldık; Mescid-i Aksa’nın Yahudi işgalinden kurtulması, İslam ümmetinin birlik ve beraberlik içinde olması için dua ettik.

Türkiyeli Müslümanların emaneti olan kurbanları, bağışçıların isimlerini tek tek okuyarak tekbirler eşliğinde kestik, yüzlerce muhtaç ve fakir aileye dağıttık. 

2008 yılından beri başarıyla uyguladığımız Kardeş Aile Projesi kapsamında kardeş aileleri ziyaret ettik; ödemeler yaptık, hediyeler verdik. Onların bayramını tebrik ettik, sevinçlerine ortak olduk. Dualar ettik, dualar aldık. İslam kardeşi olmanın heyecanını ve mutluluğunu bir kez daha gördük ve yaşadık.

Pakistan’da bizleri Ensar sıcaklığı ile karşıladılar…

Geçmiş yıllarda sel ve deprem felaketi nedeniyle zor günler geçiren Pakistan halkı,  Yardımeli’nin bayram ziyareti ile moral buldular; kardeşlerimizin sevincine ve mutluluğuna ortak olduk.

Bu insanların çoğu senede bir defa et görüyor. Burada yaşayan insanlar son derece ağır şartlarda yaşam mücadelesi veriyorlar; insanların durumu gerçekten kötü.

Daha önceki senelerde olduğu gibi bu yılda kurban kesim sırasında bağış yapan Türkiyeli hayırseverlerin isimlerini tek tek okuduk ve daha sonra Yardımeli gönüllüleri olarak, bu etleri ihtiyaç sahibi binlerce Pakistanlı aileye dağıttık. Bizi görenler etrafımızı sarıyor, hayır dua ve teşekkür ediyorlardı. 

Somalili mültecilerle Kenya Dadaab kampında buluştuk… 

Kurban vesilesiyle gittiğimiz Kenya Dadaab kampında Somalili mülteci kardeşlerimizle buluştuk, görüştük kaynaştık.

“Rabbin için namaz kıl, kurban kes” (Kevser Sûresi, 2. ayet) ilahî emrini yerine getirerek kestiğimiz kurbanları binlerce Somalili mülteci kardeşlerimize Yardımeli gönüllüleri olarak dağıttık. Yine imkânlarımız ölçüsünde aynî ve nakdî yardımlar yaptık. Muhtaçlara ve yetimlere bayramlık elbiseler verdik…

Rabbimize, biz Müminlere böyle bir bayramı lütfettiği için sonsuz hamdü senâlar ediyoruz. 

Arakanlı mülteci kardeşlerimizle bayramlaştık… 

Myanmar’da Budist hükümetinin Arakan Müslümanlarına uyguladığı katliam sonrasında Arakanlı Müslümanlar Bangladeş’teki mülteci kamplarına gittiler.

Yardımeli gönüllüleri olarak Kurban vesilesiyle gittiğimiz Bangladeş’te Arakanlı mültecilerin yaşadığı Leda ve Sabhabur kampına gittik.

Türkiyeli hayırsever kardeşlerimizin emanet ettikleri kurbanları kestik, Yardımeli gönüllüleri olarak ihtiyaç sahibi yüzlerce Arakanlı aileye dağıttık; yine imkânlarımız ölçüsünde aynî ve nakdî yardımlar yaptık.

İnşallah Arakanlı kardeşlerimiz bir gün kendi devletlerini kurarlar, huzur ve mutluluk içinde yaşarlar…

Sudan’da yetimlerimizle bayramlaştık…

Kurban vesilesiyle gittiğimiz Sudan’da Sudanlı kardeşlerimiz bizi sevinçle ve muhabbetle karşılıyorlar.

Türkiyeli hayırsever kardeşlerimizin gönderdiği kurbanları keserek ihtiyaç sahibi Sudanlı kardeşlerimize dağıttık; imkânlarımız ölçüsünde aynî ve nakdî yardımlar yaptık, hediyeler dağıttık.

Yardımeli Derneği tarafından 2008’de yapımına başlanan ve 2012 Ağustos’unda yapımı tamamlanan Afrika’nın sayılı büyük yetimhanelerinden biri olan Akabe Yetimler Külliyesi’nde yetimlerimizle yaptığımız bayramlaşma görülmeye değer güzelliklerdendi.

Sabah ve bayram namazını, külliyemizin camisinde yetimlerimizle birlikte kıldık; onlara çeşitli hediyeler verdik, yetimlerimizin yüzlerinden gülümseme hiç ama hiç eksik olmadı. İnşallah bu yetimler külliyesinde yetişecek yetimlerden geleceğin âlimleri, müçtehitleri, idarecileri, fatihleri, komutanları, sanatkârları çıkacaktır.

Rabbimize, biz Müslümanlara böyle bir bayramı lütfettiği ve yetimlerimizle birlikte olmayı nasip ettiği için sonsuz hamdü senâlar ediyoruz.

Habeşistan (Etiyopya)’da güler yüzler bizi karşıladı…

Fakirliğin simgesi haline gelen Afrika’nın açlıkla mücadele eden ülkelerinden biri olan Habeşistan (Etiyopya)’dayız.

Habeşistan aynı zamanda İslam’ın ilk yayılış yıllarında Mekke Müslümanlarına kucak açan âdil hükümdar Necaşî’nin de ülkesidir.

Yüzlerce Habeşistanlı Müslüman kardeşlerimizle birlikte bayram namazını kıldık. Habeşistanlı dostlarımızın ve kardeşlerimizin bayram sevincine ortak olduk. Hayatımızdaki en güzel ve mutlu bayramlarımızdan birini yaşadık.

Türkiyeli hayırseverlerin gönderdiği kurbanlar, Habeşistan’da ihtiyaç sahipleri binlerce Müslüman’a Yardımeli gönüllüleri tarafından bizzat ulaştırıldı.

Kimi, evdeki aç çocuklarına; kimi, yaşlı ve hasta anne babasına bayram günü yedirebilecek et bulmanın sevincini yaşarken Türkiyeli Müslümanlara çok çok teşekkür ve hayır dua ettiler.

Etiyopyalı Müslümanların dillerinden “Şükran Türkiye”, “Türkiye’yi çok seviyoruz”, “Elhamdülillahi rabbil âlemin” ifadeleri dillerinden hiç eksik olmadı.

İslam kardeşliğinin ve ümmet şuurunun, Rabbimizin bize büyük bir ihsanı ve nimeti olduğunu bir kez daha gördük ve Rabbimize şükrettik.

Kırgızistan’da kardeşliğimiz öyle içtendi ki…

Yüzlerce Kırgızistanlı kardeşlerimizle birlikte bayram namazını kıldık, onların bayram sevincine ortak olduk.

Türkiyeli hayırseverlerin kurbanlarını keserek yüzlerce muhtaç aileye dağıttık. Kurban eti almaya gelen muhtaç insanları et almaktan daha çok, Türkiye’den gelen Müslüman kardeşlerinin yardıma gelmeleri, bayram sevincini birlikte paylaşmaları Kırgız kardeşlerimizi çok duygulandırdı.

Burada yaşayan insanlar son derece ağır şartlarda yaşam mücadelesi veriyorlar; bizi görenler etrafımızı sarıyor, hayır dualar edip teşekkür ediyorlar. 

Bizlere, böylesine güzel bir bayramı ihsan eden Rabbimize hamdediyoruz.

Afganistan’ da huzur dolu günler…

Yardımeli gönüllüleri olarak, ümmet coğrafyasının önemli parçalarından biri olan Afganistan’da 2012 kurban kesim organizasyonunu büyük bir başarıyla tamamladık.   

Yıllardır Sovyet işgali yaşayan, daha sonra da Amerikan işgalini yaşayan kardeş Afganistan halkının yanında olduğumuzu göstermek, onların yaralarını elimizden geldiğince sarmak hem insanlığımızın hem de İslam kardeşliğimizin bir gereğidir. Bu nedenle önceki bayramlarda olduğu gibi, bu bayramda da kardeş ve dost Afgan halkının yanında olduk. Burada Afganlı dostlarımızla çok güzel hatıralar yaşadık.

Yüce Rabbim, bizlere İslam kardeşliği çerçevesinde birarada yaşamayı nasip etsin inşallah.

Kazakistan’da bayram bereketi…

Yüzlerce Kırgızistanlı kardeşlerimizle birlikte bayram namazını kıldık, onların bayram sevincine ortak olduk.

Türkiyeli hayırseverlerin kurbanlarını keserek yüzlerce muhtaç aileye dağıttık. Kurban eti almaya gelen muhtaç insanları et almaktan daha çok, Türkiye’den gelen Müslüman kardeşlerinin yardıma gelmeleri, bayram sevincini birlikte paylaşmaları Kırgız kardeşlerimizi çok duygulandırdı.

Burada yaşayan insanlar son derece ağır şartlarda yaşam mücadelesi veriyorlar; bizi görenler etrafımızı sarıyor, hayır dualar edip teşekkür ediyorlar. 

Bizlere, böylesine güzel bir bayramı ihsan eden Rabbimize hamd ediyoruz.

Azerbaycan’da kendimizi evimizde hissettik… 

Türkiyeli hayırseverlerin vekâleten gönderdiği kurbanları kesip, ihtiyaç sahibi yüzlerce Azerili kardeşimize Yardımeli gönüllüleri olarak dağıttık.  

Onlara sahipsiz ve kimsesiz olmadıklarını hissettirdik ve gösterdik. Onların bayram mutluluğuna ve sevincine ortak olduk, yetimlerin başlarını okşadık, hediyeler verdik.

Şunu bir kez daha biliyor ve yaşıyoruz ki, kardeşlik ve samimiyet sınır tanımıyor. Rabbim, kardeşliğimizi ve dostluğumuzu daim eylesin inşallah.

Tataristanlı kardeşlerimizin mutlulukları yüzlerinden okunuyordu…

Rusya Federasyonu’na bağlı özerk bir cumhuriyet olan Tataristan’da yaklaşık 4 milyon civarında insan yaşıyor. Başkent ise Kazan'dır.

Uzun süre Rus Komünizmi’nin pençesinde kalmış dost ve kardeş Tataristan’da kurbanlarımızı kesmenin ve Yardımeli gönüllüleri olarak dağıtmanın sonsuz mutluluğunu ve sevincini yaşıyoruz.

Kurban eti almaya gelen muhtaç insanları et almaktan daha çok, Türkiye’den gelen Müslüman kardeşlerinin yardıma gelmeleri, bayram sevincini birlikte paylaşmaları Tatar kardeşlerimizi çok duygulandırdı. Yıllarca göremedikleri yakın akrabalarını/soydaşlarını görmenin sevinci ve mutluluğu vardı yüzlerinde.

İslam kardeşi olmanın mutluluğunu ve sevincini bir kez daha yaşadık; dualar ettik, dualar aldık.   

Moritanya’da şölen gibi bir bayram yaşadık… 

Coğrafî olarak uzak olsa da Ümmet coğrafyamızdan bir parça olan Moritanya’dayız.

Ülke, bir zamanlar Fransızların sömürgesi haline gelse de 1960 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur.

Kurban vesilesiyle gittiğimiz Moritanya’da Türkiyeli hayırsever kardeşlerimizin emanet ettikleri kurbanları, vekâlet sahiplerinin isimlerini tek tek okuyarak kestik ve bu etleri Yardımeli gönüllüleri olarak ihtiyaç sahibi Moritanyalılara dağıttık.

Yüce Rabbim, bu çalışmalarımızı hayırlı ve bereketli;  kardeşliğimizi ve dostluğumuzu da daim eylesin inşallah.

Bosna bize kalbimiz kadar yakın…

Çok kelimeler yazdı kalem sahipleri Bosna ile ilgili. Kimileri suya sabuna dokunmadan seçerek kullandılar harfleri. Kimileri de Avrupa’nın ortasındaki büyük katliamları insan havsalasına sunabilmek adına sözünü esirgemedi kaleminden…

Yaklaşık 300 bin insanın katledildiği, 1 buçuk milyon insanın göçe zorlandığı, yüz bin civarında kadına tecavüz edildiği bir savaştan bugün istatistikî rakamlarla söz etmenin kalbimi acıttığını belirterek başlamak istiyorum Bosna’ya dair kuracağım cümlelere…

Kimileri Bosna’ya gelirken turistik bir gezi niyetiyle gelirler ve doğal olarak kıyas yaparlar gezdikleri diğer şehirlerle. Kimileri savaşın izlerini görmek için planlarlar seyahatlerini. Kimileri de anlamaya çalışır bu topraklarda olup bitenleri…

Herkese anlatılacak birkaç hikâye vererek defalarca adımladığım bu ülkeyi anlatırken biliyorum ki, bölgeyi biraz da olsun tanıyanların ölüme, katliama, savaşın iğrençliğine dair kurulacak binlerce cümlesi vardır.

Hepimiz biliyorduk varlığımızın, bir poşet etten daha önemli olduğunu. Srebrenica’nın dağ köylerinden, katliamın yapıldığı Potoçari’ye kadar adım adım izler bıraktık yeniden bu topraklara. Yüreğimizdeki sevgiyi paylaşırken, dostluğumuzu ve kardeşliğimizi güçlendirdik, pekiştirdik.

Kurban Bayramı için gittiğimiz Bosna’da Boşnak kardeşlerimizle kucaklaşıyoruz; hediyelerimizi veriyoruz… Türkiyeli hayırseverlerin kurbanlarını keserek Yardımeli gönüllüleri olarak yüzlerce muhtaç aileye dağıttık.

Kurban eti almaya gelen muhtaç insanları et almaktan daha çok, Türkiye’den gelen Müslüman kardeşlerinin yardıma gelmeleri, bayram sevincini birlikte paylaşmaları Boşnak kardeşlerimizi çok duygulandırdı. Onlara sahipsiz ve kimsesiz olmadıklarını hissettirdik ve gösterdik.

Ey Bosnalı kardeşlerimiz! Sizleri unutmadık ve unutmayacağız da…

Tanzanya’da bayram rahmeti…

Ümmet coğrafyamızdan ve yürek coğrafyamızdan bir parça olan Tanzanya’dayız. Bayram namazını kılıyoruz, hep birlikte dualar ediyoruz. Daha sonra Türkiyeli hayırsever kardeşlerimizin emanet ettikleri kurbanları Yardımeli gönüllüleri olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz.

Burada yaşayan insanlar son derece ağır şartlarda yaşam mücadelesi veriyorlar; bizi görenler etrafımızı sarıyor, hayır dualar edip teşekkür ediyorlar. 

Yetimlerimizi de unutmuyoruz; onlara çeşitli hediyeler verip başlarını okşuyoruz…

Bu bayram kardeşliğin, paylaşmanın, vefanın ve iyiliğin doruğa çıktığı bir bayramdır. Rabbimize, biz Müslümanlara böyle bir bayramı lütfettiği için bir kez daha hamdü senâlar ettik.

Paylaş