Banka HesaplarıBağış Yap

M.İslamoğlu Hocamız ve Heyetimiz Gazze'den Döndü

M.İslamoğlu Hocamız ve Heyetimiz Gazze'den Döndü

Dernek başkanımız Dr. Sadık Danışman başkanlığında 13.01.09 günü Salı akşamı, İsrail zulmü altında inleyen müslüman kardeşlerimizle kucaklaşmak, mağdur ve mazlum Gazze halkına maddi ve manevi destek

 

Dernek başkanımız Dr. Sadık Danışman başkanlığında 13.01.09 günü  Salı akşamı, İsrail zulmü altında inleyen müslüman  kardeşlerimizle kucaklaşmak, mağdur ve mazlum Gazze halkına maddi ve manevi destek olabilmek için yola çıkan  Yardımeli Derneği heyeti,  Mısır’ın başkenti Kahire’deki Filistin Hastanesi ve Kahire’ye 180 km. mesafede bulunan İsmailiye şehri devlet hastanesinde yatmakta olan Gazze’li yaralı kardeşlerimizi ziyaret etti.  Yurdumuzun önde gelen kanaat önderlerinden Mustafa İslamoğlu hocamızın da katıldığı Yardımeli Derneği heyeti, Arap Hekimler Birliği ve Mısır kızılayı Hilal-i Ahmar’ı  ziyaret etti. Yapılan görüşmelerde dernek heyetimiz, taşınması mümkün olmayan çok ağır yaralılar için Gazze’ye acilen  sahra hastanesi gönderilmesi gerektiğini vurguladı. Bunun üzerine Hilal-i Ahmar Başkanı Macide Fethi Eşşerbini, Ramallah’ta bir sahra hastaneleri bulunduğunu, ancak Mısır hükümetinden izin alamadıkları için sıcak bölgeye gönderemediklerini ifade etti.  Bilindiği gibi, bir ağır yaralının Mısır’a getirilebilmesi için yaralandığı yerden alınarak önce Gazze’deki hastaneye, oradan ambulansla Refah sınır kapısına, oradan da  başka bir ambulansla Mısır hastanelerine götürülmesi gerekiyor. Üç ambulans değiştirmesi gereken ağır yaralıların bir çoğu, hiçbir donanımı bulunmayan bu ambulanslarda hastaneye ulaşamadan can veriyor. Hilal-i Ahmar Başkanı Macide Fethi Eşşerbini, özellikle çocuk cerrahisi, genel cerrahi, ortopedi, anestezi branşlarında doktor ihtiyacının çok fazla olduğunu belirtti. Bölgeye yardım faaliyeti için gitmek isteyen bu branşlardaki  doktor kardeşlerimiz derneğimizi arayarak taleplerini bize iletebilirler.

Ülkemizdeki yardımsever kardeşlerimizin  yardımlarını  Gazze’deki Filistinli kardeşlerimize ulaştırabilmek için Refah sınır kapısı ve tampon bölgeye giden Yardımeli Derneği heyeti, Mısır Tabipler Birliği ve sivil toplum kuruluşları ile yaptığı görüşmelerde en acil ihtiyacın fosfor bombalarından dolayı  oluşan  derin yanıkların tedavisi için kullanılacak ilaçlar olduğunu belirledi. Yanık tedavisinde kullanılacak tıbbi malzeme ve ilaçlar acilen temin edilerek bölgeye gönderildi. Ayrıca, kendisi de tıp doktoru olan dernek başkanımız  Dr. Sadık Danışman ve heyetimiz tarafından, tampon bölgeye yaralı getiren ambulansların geriye boş dönmemesi için, bu ambulanslara ilaç ve tıbbi malzeme yüklenmesi teklif edildi. Yapılan teklifi kabul eden, tampon bölgedeki Hamas yetkilileri, ambulansları,  derneğimiz tarafından temin edilen ilaçlarla göndermeye başladılar. Gazze’ye dört kamyon ilaç ve iki kamyon çocuk bezi ve maması  gönderen Yardımeli  Derneği’nin un yüklü bir kamyonu da giriş yapabilmek için Mısır makamlarından izin verilmesini  bekliyor.  Tampon bölgeden Gazze’ye geçmesine izin verilmeyen Yardımeli Derneği heyeti, yeni yardım faaliyetlerini organize edebilmek için Cuma günü yurda döndü.

Paylaş