Banka HesaplarıBağış Yap

Muhtaçlar Elinizi Uzatacak Kadar Yakın

Muhtaçlar Elinizi Uzatacak Kadar Yakın

2012 Kurban Organizasyonu çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Yardımeli olarak 30 ülke ve 40 farklı bölgede yapılan çalışmalar tamamlandı.

2012 Kurban Organizasyonuçalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Yardımeli olarak 30 ülke ve 40 farklı bölgede yapılan çalışmalar tamamlandı. Kurban Organizasyonunun yapılacağı ülkelerde ön hazırlıklar, alt yapı çalışmaları, kurban alımları ve kesim yerleri hazırlıkları tamamlandı. Türkiye’den gidecek olan görevli gönüllüler de belirlenerek, yolculuk için gerekli çalışmalar yapıldı.

Yardımeli, bu yıl daha fazla kişiye ulaşmak ve bir muhtaca daha nasıl ulaşabilirizin gayreti içerisinde farklı mekânlarda, toplantılar ve programlar düzenlendi. Gönüllü ve temsilcileri bölgeler itibari ile toplantılara davet edip, istişareler ve bilgilendirmeler yapılmıştır. Adıyaman, Sakarya ve İstanbul bölge toplantıları sonunda harekete geçen gönüllüler, dünyanın farklı bölgelerine bayram hediyesi gönderebilmek için seferber oldular.

Bilgilendirme ve istişare toplantılarının yanında zaman zaman da konusunda uzman kişiler aracılığı ile gönüllere hitap eden Yardımeli, bu tür bir kahvaltılı sohbet toplantısını Başakşehir’de gerçekleştirdi. Yardımeli Başakşehir temsilciliği tarafından “Başakşehir Buluşmaları” çerçevesinde 20.si düzenlenen sohbet toplantısına Prof. Dr. Mehmet Okuyan Hocamız davet edildi. Katılımcılar, ailece gelip keyifli bir pazar kahvaltısı eşliğinde sohbet ettiler ve Mehmet Okuyan Hocamızın kendine özgü sohbetinden istifade ettiler.

“Salihata Davet”konulu program, Yardımeli Genel Müdürü Erdoğan Karacakaya’nın açılış ve hoş geldiniz konuşmaları ile açıldı. Yardımeli Kurban organizasyonu hakkında kısa bilgiler aktaran Erdoğan Karacakaya, katılımcılardan destek ve dua talep etti. Daha sonra sahneye davet edilen değerli Mehmet Okuyan Hocamız, salih amelin tarifini ve açıklamasını yaparak hitabına başladı: “Salih amel, kendimizden hariç, üçüncü şahıslara da faydalı olan, başkalarının da istifade edebileceği amellerdir. Salih amel, iman ile değer kazanır. Bir davranışın salih amel olabilmesi, o davranışın imanla yapılmasına bağlıdır, yani iman olmadan yapılan iyi bir, sadece iyi bir iştir; salih amel değildir. Bir inancın da iman olabilmesi salih amele bağlıdır, iman eğer bir güneşse, salih amel onun ışığıdır. Salih amel imanın ahlaki karşılığıdır. Bu kâinatta tek başımıza yaşamadığımızı, başkalarının da olduğunu ve onlara karşı da sorumluluklarımızın olduğunu hatırlatan en güzel kavram salih amel kavramıdır’’ diyerek sözlerine başlayan Değerli Hocamız konuşmalarına şöyle devam etti:

“Kurban ibadeti insanlık tarihi kadar eski bir ibadettir. Kurbanın olmadığı bir bayram olmaz. Kurbanı aldığınızda bayram da ortadan kalkar. Vahyin bayramı, Ramazan Bayramıdır. Kimden yanasın, kimin için fedakârlık yapabileceğini iddia ediyorsun bu soruların cevabıdır Kurban Bayramı. Kurbanımız yakınlığımız kimedir. Bir duruş ortaya koymamız gerekiyor. Mesele etten ve kandan ibaret değildir. Bu nedenle bu ibadeti çok önemsiyorum ve asla hafife alınmaması gerektiğine inanıyorum. Kurban ibadeti, üçüncü şahısların yararlanmasına endeksli bir ibadettir. Bunun içindir ki vekâleten ve asaleten yapılabilen bir ibadettir. Yeter ki kurbanını başka yakınlıklara dönüştürme bilinci ile yapılsın. Önce Allah’a yakınlığımızın bir göstergesi olsun. Sonra da Müslüman kardeşlerimize bir yakınlığımızın göstergesi olsun. Bu ibadeti daha doğru yapabilmek için muhtaç ne kadar insan varsa, onlara ulaşmanın bir köprüsü gibi algılarsak maksat hâsıl olacak ve bayramımız kurbanla bir anlam kazanacaktır. Başkalarının yüzünü güldürebiliyor onun mütebessim olmasını sağlıyorsan, işte sen o kadar bayramı hak ediyorsun demektir. Sevinenler sevindirenler buluşmasını bir aracıdır kurban.’’

Programın sonunda katılımcılarla tek tek ilgilenen Prof. Dr. Mehmet Okuyan hocamız daha sonra Samsun’a hareket etmek üzere salondan ayrıldı.

Paylaş