Banka HesaplarıBağış Yap

Müslümanlar Arası Dialog Çok Önemli

Müslümanlar Arası Dialog Çok Önemli

Sevgili Dostlar, Yardımeli olarak bizler, ensar ile muhacir arasındaki kardeşliğin yeniden ihyası ve inşası yolunda her gün bir adım daha atmanın, yeni projelerle biraz daha ileriye gitmenin gayreti i

 

Sevgili Dostlar, Yardımeli olarak bizler, ensar ile muhacir arasındaki kardeşliğin yeniden ihyası ve inşası yolunda her gün bir adım daha atmanın, yeni projelerle biraz daha ileriye gitmenin gayreti içindeyiz. Ülkemizde ve dünyada ses getiren, çeşitli çevrelerce alkışlanan kardeş aile projemizden sonra şimdi de Müslümanlar arası diyalog organizasyonu başlattık. Bu proje kapsamında Amerika’lı mühtedi kardeşlerimiz yurdumuza gelerek, Türk insanının  misafirperverliği ile kucaklaşmanın, dünyanın bir ucunda daha önceden hiç tanışmadığı bir Müslüman kardeşini tanımanın mutluluğunu yaşadılar. Elbette aynı duyguları bizler de yaşadık. Altı kişilik ekibin başında, aslen bir Türk olan, Amerikan devlet hapishanelerinde 2003 yılından beri din adamı olarak çalışan Bilgin Erdoğan bulunuyor. Ekip içerisinde bulunan Dennis Cihad,  suç işlemiş gençlerin tutulduğu bir tevkifhanede öğretmenlik yapmaktadır. Pratik İspanyolca ve İngilizce ayrıca temel beceri dersleri vermektedir. Dennis Cihad kardeşimizin eşi Safiye kardeşimiz,  Muncy’deki eyalet hapishanesi enstitüsünde din görevlisi olarak görev yapıyor ve Pennsylvania hapishanesi din görevlileri derneğinin yönetim kurulu üyeliğinde bulunuyor. 1999 yılında Pennsylvania’daki kadınlar hapishanesinde çalışmaya başlayan Mümine Kowalski, aynı zamanda Hartford Fakültesi’nde  islami din görevlisi bölümünde tez çalışmalarını sürdürüyor. Eşi Taha Kowalski de her konuda kendisine destek oluyor.  Yine ekip içerisinde bulunan Meteoroloji mühendisi Jim Andrews, çeşitli dinleri araştırdıktan, birkaç defa din değiştirdikten sonra 2006 yılında İslam ile şereflenen ve aradığı  gerçek huzuru ve mutluluğu İslam’da bulan bir kardeşimiz. Ekip başkanı Bilgin Erdoğan, yaptığı açıklamada, Amerika’da her gün bir Malcolm X’in dünyaya geldiğini, çalıştığı hapishanenin dörtte birinin Müslüman olduğunu, kendisinin bizzat 71 kişinin hidayetine vesile olduğunu, hapishaneye giren insanların hayatı ve hakikati düşünmeye başladığını ve böylece gerçeği buldukları için Müslüman olduklarını ifade etti. Kendisine sorulan bir soru üzerine de Mümine Kowalski, 11 Eylül saldırılarından sonra Amerikan insanının İslam dinini merak ettiğini, bu merak kapsamında İslamı tanıdığını, gerçek İslam ile terör olaylarının alakası olamayacağını gördükten sonra da İslam dinini tercih ettiklerini anlattı.

Yardımeli Derneğimizin organizasyonu ile Türkiye’ye gelen misafirlerimiz, çeşitli STK kurum ve kuruluşlarını, basın ve medya organlarını, tarihi ve kültürel mekanları ve İstanbul Boğazını  ziyaret etme fırsatı buldular. İstanbul’un tarih ve kültür kokan mekanlarından etkilenen misafirler, unutamayacakları bir hafta geçirdiler. Türkiye’deki ailelerimizin evine de misafir olan kardeşlerimiz, aile yaşantımızı ve aile ortamını da yerinde görme imkanı buldular. Geldikleri duygu ve düşüncelerin çok ötesinde, dolu  ve anlamlı duygularla ülkelerine geri döndüler. Uzaklardaki  kardeşlerimize selam ve dualarımızı  emanet ederek, değerli misafirlerimizi uğurladık.Allah’a emanet olunuz.

Paylaş