Banka HesaplarıBağış Yap

Necaşi’nin Torunlarına Vefa Borcumuz

Necaşi’nin Torunlarına Vefa Borcumuz

Mekke’den hicret eden bir avuç Müslümana, Habeşistan topraklarını açarak, onlara sahip çıkan Necaşi’ye şükran borcumuzun bir ifadesi olarak desteklerimiz devam ediyor.

Etiyopya’da yaşayan insanların zor zamanlarında hep yanlarında olmaya çalıştık. Kardeş aile, yetim eğitimi, su kuyularının açılması, Ramazan ve Kurban Bayramı yardımları aralıksız devam etti.

Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr.Sadık Danışman, Başk.Yard. Adnan Akdaş, YK üyesi ve Etiyopya sorumlusu Recep Gökcan ve Mehmet Köse’den oluşan heyet, Etiyopya çalışmalarını yerinde kontrol etmek için ülkeye ziyarette bulundular. Bir dizi ziyaret ve açılış programının yanında, kardeş aileleri de yaşadıkları yerlerde ziyaret ettiler.
 


Artık yağmur suyu içmeyecekler

Kurak ve çorak topraklarında, temiz ve içilebilir suya ihtiyaç çok fazladır. Yardımeli Derneği ülkenin farklı bölgelerinde su kuyuları açarak, temiz ve içilebilir suya ulaşmaları hususunda destek olmaktadır. Kilometrelerce uzaklarda, bidonlar getirdikleri suları, hem temizlik, hem yemek-içmede kullanmaları, adeta hastalıkları da davet etmektedir.

Yardımeli Derneği, aylardır yapımı devam eden, Etiyopya Halaba Özel Bölgesinde, Ganama Köyü yakınlarında, çevrede bulunan 5-6 köyün daha istifade edebileceği büyük su kuyusunun açılışını gerçekleştirdi.
 


Su Dağıtım Şebekesi Örnek olacak

Yarklaşık maliyeti 150.000 USD olan Büyük Su Kuyusunun bir özelliği de; kurulan dağıtım sistemi ile, çevre köylerdeki insanların da, bu hizmetten yararlanacak olmalarıdır. 

Kurulan depolama ve su dağıtım şebek sistemi bölgede yaşayan insanlara da örnek olacaktır.

Açılış programına; Dernek Başkanımız Dr.Sadık Danışman ve bereberindeki heyetin yanında, TİKA Addis Ababa Koordinatörü Mehmet Ali Yetiş, Halaba Bölgesi Başkanı Hikme Hayrettin, AlBırr Derneği Başkanı Sultan Hac ve diğer yerel yöneticiler ile bölgede yaşayan halk iştirak etti.

Yapılan duanın ardından, birlikte kurdele kesildi ve bölgede bulunan köylere hayat verecek olan Yardımeli Su Kuyusu hizmete açıldı.

Paylaş