Banka HesaplarıBağış Yap

Oralara da kış geldi...

Oralara da kış geldi...

Arakan mülteci kamplarında yaşam mücadelesi veren Müslümanlar, yağışlı kış mevsiminin sıkıntılarını da bire bir yaşamaktalar.

Arakan mülteci kamplarında yaşam mücadelesi veren Müslümanlar, yağışlı kış mevsiminin sıkıntılarını da bire bir yaşamaktalar.

Genelde muson ikliminin hakim olduğu bölgede, yoğun yağmurlar hayatı olumsuz etkilemektedir. Ülkeye düşen yağış miktarı yüksek olup, metrekareye 1270-5080 mm arasında değişmektedir.

Yoğun yağışlardan korunmaya yönelik bir barınak ve sığınak olmadığı gibi, yiyecek, içecek ve kıyafetlerinin de korunabileceği bir imkan söz konusu değildir.

Yardımeli Bangladeş Ofisi ve Yardımeli Koordinatörü Mehmet Çitil, bölgede acil gıda yardımlarına devam etmektedir. Kamplarda yaşayan mazlum halk, çaresizlik içerisinde kendilerine uzanacak yardımellerini beklemektedirler.

Her gün farklı bir kamp bölgesinde acil gıda paketlerinden oluşan koliler dağıtılmaktadır. Un, pirinç, yağ ve şekerden oluşan gıda paketleri bir ailenim bir müddet ihtiyacını karşılamaktadır.

30 bine yakın yetim ve öksüz çocuk kamplarda ve kampların dışında hayatta kalmaya çalışmaktadırlar. Onlara uzanacak eller vasıtası ile, kötü amaçlı şebekelerin eline düşmeleri önlenecektir. Yardımeli Bangladeş ofisinin çalışmaları, açılan Yardımeli Darul Hikme Külliyesi bu çocukları bu saldırılardan korumaya yönelik çalışmalar yapmaktadırlar.

Banyo ve WC büyük sorun

Kamplarda yaşayan insanların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri de, temizlik ve tuvalet ihtiyacını karşılayabilecekleri yerlerin olmaması. Su birikintisi, göl gibi yerlerde, herkese açık, hijyen olmayan ortamlarda kişisel temizliklerini yapmak zorunda kalmaktadırlar. Tuvalet ihtiyacı için de özel yerlerin olmaması, salgın hastalık ve mikropların yayılmasına zemin hazırlamaktadır.

Yardımeli Bangladeş ofisi, kamplarda inşa edilen mescitlerin yanına banyo ve WC kabinleri inşa ederek, insanların sağlıklı bir ortamda bu ihtiyaçlarını gidermeleri sağlanmaktadır. Erken ve bayanlar için ayrı ayrı olarak inşa edilen kabinlerin yapımı, bakımı ve muhafazası Yardımeli ekipleri tarafından yapılmaktadır. 

Paylaş