Banka HesaplarıBağış Yap

Pakistan Bize Kalbimiz Kadar Yakın

Pakistan Bize Kalbimiz Kadar Yakın

Geçmiş yıllarda sel ve deprem felaketi nedeniyle zor günler geçiren Pakistan halkı, Yardımeli ekimizin ve gönüllülerinin bayram ziyareti ile moral buldular; kardeşlerimizin bayram sevincine ve mutluluğuna ortak olduk.

Yardımeli Derneği Genel Başkan Yardımcısı Selim Akgün, Akabe Vakfı Genel Müdürü Nasuhi Günay, Akabe Vakfı YÜK Başkanı Selçuk Karakaş ve Yardımeli Avrupa Derneği gönüllülerinden oluşan ekibimizle birlikte Pakistan’a yola çıktık.

Geçmiş yıllarda sel ve deprem felaketi nedeniyle zor günler geçiren Pakistan halkı,  Yardımeli ekimizin ve gönüllülerinin bayram ziyareti ile moral buldular; kardeşlerimizin bayram sevincine ve mutluluğuna ortak olduk.

Daha önceki senelerde olduğu gibi bu yılda kurban kesim sırasında bağış yapan Türkiyeli hayırseverlerin isimlerini tek tek okuduk ve daha sonra Yardımeli gönüllüleri olarak, bu etleri ihtiyaç sahibi binlerce Pakistanlı aileye dağıttık. Bizi görenler etrafımızı sarıyor, hayır dua ve teşekkür ediyorlardı.

Bu insanların çoğu senede bir defa et görüyor. Burada yaşayan insanlar son derece ağır şartlarda yaşam mücadelesi veriyorlar; insanların durumu gerçekten kötü. Pakistanlı kardeşlerimize daha çok yardım edip onlara daha çok sahip çıkmamız lazım; gerçekten onlar bizi çok seviyorlar, değer veriyorlar.

Pakistan’da Kardeş Aile Buluşmaları Programı yaptık, alan el Kardeş Aileler için ödemeler yaptık, hediyeler verdik. Kardeşlerimizin yüzünde oluşan gülümseme ve memnuniyet gerçekten de görülmeye değerdi. 

Kardeş Aile Ziyaretlerisırasında bir kardeş ailemizin bana anlattıklarını sizinle paylaşmak istiyorum: Depremde kocasını kaybetmiş dul bir aile vardı, çocuklarıyla birlikte yaşıyor. “Kendi öz kardeşlerim bile bana ve çocuklarıma sahip çıkmazken, yardım etmezken, Türkiye’den veren el kardeş ailemiz bize geçimimizi sağlayacak kadar para gönderiyor. Çocuklarımı, onların gönderdiği parayla okutuyorum ve diğer ihtiyaçlarımızı da bu şekilde karşılıyoruz. Allah Türkiyeli veren el kardeş ailemizden razı olsun. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” diyor.

Yetim Buluşmaları yaptık, böylece yetimlerimizi de unutmadık, onlara çeşitli hediyeler vererek başlarını okşadık…  Bayramda yetimlerin başlarını okşamak, onların gülümseyen yüzlerine şahit olmak gerçekten bizler için çok büyük bir mutluluk kaynağı idi.

Pakistan’da Eyüp Sultan Köyü inşa ediyoruz.Eyüp Sultan Hazretlerinin yaşına binaen 91 konutu, mescidi, iş atölyeleri, sağlık evi olan, seracılık, hayvancılık, tarım noktasında da eğitim verilebilecek durumda olan bir köy inşa ediyoruz. Bu köyün de inşaat çalışmaları sürmektedir, inşallah 2013 ortalarında modern ve model bir köy olarak bitireceğiz. Buraya sel felaketi mağdurlarını yerleştireceğiz.

Selzedeleri köyümüze yerleştirdikten sonra buradaki köy halkından bayanları ve erkekleri tarım, hayvancılık, arıcılık, seracılık, el sanatları noktasında ayrı ayrı eğiteceğiz.

Ey Rabbim! Türkiyeli, Pakistanlı ve bütün Ümmeti Muhammed’e birlik ve beraberlik içinde İslam kardeşliği etrafında, barış ve huzur içinde yaşamayı nasip eyle. Âmin…

İlyas Kaymaz

Paylaş