Banka HesaplarıBağış Yap

Pakistan Kardeş ailelerimizden selam var...

Pakistan Kardeş ailelerimizden selam var...

2007 yılından bu taraf uygulanan “Kardeş Aile projesi” kapsamında, Pakistan’da bulunan Yardımeli Heyeti, kardeş ailelerimizi ziyaret ederek selam ve dualarımızı ulaştırdılar.

Pakistan ile tarihten gelen bir dostluk ve kardeşlik bağı vardır. Bu çerçevede, Pakistan halkının zor zamanlarında hep yanlarında olmaya çalıştık. Deprem, sel gibi doğal afetler sonrası hemen yanlarında olduğumuz gibi, Ramazan ve Kurban Bayramlarında da bayram sevincini birlikte paylaştık, hediyeleştik.

Dernek Genel Başkanımız Dr.Sadık Danışman ve YK Üyesi İlyas Kaymaz, Pakistan çalışmalarını yerinde takip etmek üzere bir ziyaret programı gerçekleştirdi. Yardımeli Pakistan Ofisinde görevli arkadaşlar tarafından karşılanan heyet, çalışmalar hakkında bilgiler aldı, istişareler yapılarak, yeni dönem için planlamalar gerçekleştirildi.
 


Pakistan Eyüp Sultan Köyü

Pakistan’da meydana gelen büyük sel felaketi sonrası  evleri, köyleri yok olan aileler için inşa edilen Eyüp Sultan Köyü, bölgede model olarak örnek alınan bir eser olma özelliğini devam ettirmektedir. İçerisinde okulu, sağlık merkezi, iş atölyeleri, oyun alanları ve hamidiye çeşmesi ile, köyde yaşayan ailelerin asgari ihtiyaçlarının karşılandığı huzurlu bir mekan. Okul ve diğer sosyal mekanlar, çevre köylerde yaşayan insanların da kullanımına sunulmuştur.

Başkanımız Dr.Sadık Danışman ve beraberindeki heyet, Eyüp Sultan Köyümüzü ziyareti esnasında, köyün girişinde çocuklar tarafından çiçeklerle karşılandı. Köyde yaşayan kardeş ailelerimiz ve yetimler tek tek, evlerinde ziyaret edilerek, hediyeler verildi, selamlar iletildi, dualaşıldı.
 


Hayr Çeşmeleri örnek oluyor

Pakistan’ın farklı bölgelerine Yardımeli Pakistan Ofisi tarafından inşa ettirilen “Hamidiye Hayr Çeşmeleri” takdir ve teşekküre mazhar oluyorlar. Osmanlıdaki sebil ve çeşme kültürünün örneklerini yansıtan sokak çeşmeleri, temiz ve içilebilir suyu insanlara ikram etmenin en güzel numunelerinden biri.
 


Kurumlar Ziyaretler edildi

Başkanımız Dr.Sadık Danışman ve beraberindeki heyet, Pakistan’da bir dizi ziyaretlerde de bulundu. Pakistan faaliyetlerinde ortak projeler çerçevesinde birlikte hareket edilen El-Hikme Derneğinin, merkezi ve kurumları ( hastane, okul, yetimhane vb) ziyaret edildi, yetkililerden bilgiler alındı. Pakistan’da yeni dönemde yapılacak proje ve çalışmalarla ilgili olarak istişareler yapıldı ve planlamalar masaya yatırıldı.

Pakistan’da faaliyet gösteren farklı STK lar ve temsilcileri de ziyaret edilerek, çalışmalar hakkında bilgiler aktarıldı.

Paylaş