Banka HesaplarıBağış Yap

Pakistan Kumanya Dağıtımları Yapıldı

Pakistan Kumanya Dağıtımları Yapıldı

Ramazan bereketini yer yüzüne yayan iyilik elçileri Pakistan'da selzede ve yoksulların evlerini bayram yerine çevirdi

Ramazan bereketini yer yüzüne yayan iyilik elçileri Pakistan'da selzede ve yoksulların evlerini bayram yerine çevirdi. 2010 yılında yüz yılın sel felaketine maruz kalan Pakistan’da binlerce insana yeniden yaşam alanları oluşturan Yardımeli İnsani Yardım Derneği Ramazan'da da onları yalnız bırakmadı. Gazze, Arakan, Somali, Suriye, Sudan ve onlarca sorunlu bölgede olduğu gibi Pakistan'da da dev projeler hayata geçiren Yardımeli Derneği 4 ay önce Pakistan'da tamamlayarak selzedelere teslim ettiği "Eyüp Sultan Köyü"nde kumanya paketleri dağıttı.

PAKİSTANLILARIN GÖZÜNLERİNDE SEVİNÇ DİLLERİNDE DUA

Pakistan’ın Peşaver eyaletinin Çarşad iline bağlı Eyyüp Sultan Köyünde ki kumanya dağıtımları gün boyu sürdü. Kumanya paketlerini alan Eyyüp Sultanlılar Türkiye halkına minnettar olduklarını ifade ederek, "Her sıkıntımızda Türk kardeşlerimizi yanımızda gördük. Yıkılan evlerimiz yerine yenisini inşa ederek bize teslim ettiler. Okullar, camiler, hastaneler inşa ettiler. Şimdi de mübarek ramazan ayında evimizi misafir oldular soframıza aş ve su taşıyorlar. Allah sizlerden razı olsun" şeklinde konuştular.

KUMANYA PAKETLERİ BİR AYLIK İHTİYAÇLARINI KAŞILIYOR

Kumanya paketlerini alan Pakistanlıların gözlerinde sevinç dillerinde ise dua eksilmedi. Sel felaketinden sonra açıkta kalan Pakistanlı köylüler kısa süre önce Yardımeli sayesinde yeni evlerine kavuşmuştu. Yeni evlerine kavuşmanın sevincini yaşayan köylüler şimdi de ramazanda evlerine konuk olan Yardımeli ekiplerinin gıda yardımını almanın sevincini yaşıyorlar. Yardımeli Derneğinin dağıttığı kumanya paketleri 5 kişilik bir ailenin bir aylık mutfak ihtiyacını karşılıyor. Kumanya paketlerinde, pirinç, un, yağ, seker, reçel, salça gibi temel gıda maddeleri bulunuyor.

 

4 AY ÖNCE EVLERİNE KAVUŞTULAR

Dört ay önce 40 dönümlük geniş bir arazi üzerinde Yardımeli Derneği tarafından yapımı tamamlanarak Pakistanlı selzedelere teslim edilen Eyyüp Sultan köyünde okul, cami, sağlık ocağı, iş atölyeleri bulunuyor. Konutların yanında oluşturulan iş alanlarında seracılık, arıcılık, halıcılık, el sanatları ve hayvancılık gibi alanlarda eğitim ve üretim yapılıyor..

KARDEŞ AİLELER UNUTULMADI

Yardımeli eli derneği Eyyüp Sultan köyündeki çalışmalar dışında da Pakistan'ın değişik bölgelerinde kardeş aile yardımları, Kumanya dağıtımı, köy iftarları ile halka açık toplu iftar programları düzenliyor. Eyyüp Sultandaki kumanya dağıtımı ile beraber Keşmiş ile Charsadda bulunan Kardeş Ailelerin evleri ziyaret edildi. Kardeş ailelerin soflarına konuk olan Yardımeli elçileri hem onlarla beraber iftarlarını açtılar hem de Türkiye'den gönderilen yardımları teslim ettiler. Yardımeli ayrıca hastanelerde, otogar ile sınırlardaki göçmenler içinde iftar programları düzenliyor.

Paylaş