Banka HesaplarıBağış Yap

Pakistanlı Kardeşlerimiz İçin Harekete Geçiyoruz

Pakistanlı Kardeşlerimiz İçin Harekete Geçiyoruz

Pakistan’da en son yağan muson yağmurları sonucu ülkenin bir çok yerinde sel felaketi yaşandı.

Pakistan'da meydana gelen sel felaketinde vefat sayısı bini aştı. Milyonlarca insan selden etkilendi ve bulundukları yerlerden göç etmek zorunda kaldı. Pakistan'daki partner kuruluşumuz Pakistan Yardımeli Foundation, özellikle çadır ve gıda talebinde bulunuyor. Her zaman olduğu gibi Pakistanlı kardeşlerimizi bu zor günlerinde yalnız bırakmamalıyız. Bölgedeki partner kuruluşumuz aracılığıyla çadır, gıda kolisi ve sıcak yemek dağıtımları başlamıştır.

2010 yılında benzer bir sel felaketiyle karşı karşıya kalan Pakistanlı kardeşlerimizin yanlarında olmuş, yaraların sarılması için imkanlarımızı seferber etmiştik. Selden hemen sonra, mağdur olan kardeşlerimize acil ihtiyaçlar temini, sağlık malzemelerinin dağıtımı, gıda, kıyafet, çadırların ailelere ulaştırılması ve çocukların selden etkilerini azaltmak için rehabilite hizmetlerinin verilmesini sağlamıştık.  Evleri-köyleri yok olan aileler için inşa edilen Eyüp Sultan Köyü, selzede hak sahiplerine ev eşyaları ile birlikte teslim edilmiş ve o gün bugündür yardım ve desteklerimiz devam etmektedir. Şimdi yine büyük bir felaketle karşı karşıya kalan kardeşlerimiz için harekete geçme zamanı.. İlk etapta çadır, gıda ve sıcak yemek ihtiyaçlarını karşılamak için partner kurum ile koordinasyon ve çalışmalar başlamış ve devam etmektedir.

Neler yapabilirim ?

Bölgede çalıştığımız partner kurum özellikle ilk etapta acil olarak :

- Çadır (battaniye, sünger yatak, kilim vb)

- Sıcak yemek

- Gıda paketleri

- Kıyafet

Ayrıca Pakistan’da devam eden Kardeş Aile Projesi ve Yetim Eğitim Destek Projesi yaraların bir an evvel sarılması hususunda uzatacağımız yardımellerindendir.

Bölgede binden fazla insanın vefat etmesi, yüzlerce kişinin kayıp olması, milyonlarca insanın göç etmek zorunda kalması bizi derinden yaraladı. İnsan ve Müslüman kardeşliği böyle günlerde belli olur. Kardeşlerimiz sel felaketiyle imtihan edilirken bizim imtihanımız da onlara olan ilgi veya ilgisizliğimiz üzerinden olacaktır.

Pakistan’la ülkemiz arasında kadim ve büyük bir dostluk olup bu dostluğun, bu kardeşliğin hem resmi düzeyde, hem halklar düzeyinde giderek büyüdüğünü hepimiz biliyoruz. Pakistan halkıyla tarihe dayanan özel bir dostluğumuz bulunmaktadır.

Bu dostluğun, bu kardeşliğin gereğini yerine getirmek, mağdur kardeşlerimize sahip çıkmak, yaraları sarmak, yetimlerini bağrımıza basmak bizim en büyük görevlerimizden olduğunun farkındayız.

Bu sorumluluğu yerine getirmek, kardeşlerimiz felaketle sınanırken bizim de sınandığımızın bilincinde olarak elimizden geleni yapacağız.

Pakistanlı kardeşlerimize bir kez daha geçmiş olsun diyoruz. Vefat edenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Yaralarının bir an önce sarılması için elimizden geleni yapacağımızı kamuoyuna deklare ediyoruz. Bağışçılarımızın, Yardımelleri’nin, halkımızın, kardeşlerimizin Pakistanlı kardeşlerimiz için ellerinden geleni yapacağına yürekten inanıyoruz.

Paylaş