Banka HesaplarıBağış Yap

Projenin Detayları

Projenin Detayları

Pilot bölge olarak Bosna-Hersek’te başlayan proje, Srebrenitsa’lı göçmenlerin ağırlıklı olarak yaşadığı  Moştre ve İlyaş beldelerinde Yardımeli Bosna Sorumlusu gözetiminde 4 yıldır başarılı bir şekilde sürdürülüyor.

Proje, yardımı alacak ihtiyaç sahibinin sebze ekimine müsait mülküne 100 m2lik sera kurulumunu içerir. Projeden destek almak isteyen ihtiyaç sahibinin ekim yapmaya elverişli toprağının olması projenin öncelikli şartı. Kurulumu yapılan seralar Yardımeli Derneği tarafından yılda 4 defa düzenli olarak denetlenir.

Dernek tarafından sağlanan sera ekipmanları (demir aksam, sera naylonu vs.) ihtiyaç sahibinin sadece kullanımına sunulur böylece atıl halde bırakılan ve kullanılmadığı tespit edilen sera ekipmanları sökülerek bir başka ihtiyaç sahibi için tekrar değerlendirilmek üzere dernek tarafından alınır.

Yardımeli Derneği sera projesi kapsamında desteklediği ihtiyaç sahibinin serasında ürettiği ürünlerini yemek üreten firmalarla yaptığı sözleşme kapsamında piyasa fiyatı üzerinden satışına da destek olarak ihtiyaç sahibine satış konusunda da yardımcı olmaktadır.

Sera düzenli olarak imar edildiği takdirde 4-5 kişilik bir ailenin temel ihtiyaçlarını karşılayacak gelir sağlamaktadır.

Paylaş