Banka HesaplarıBağış Yap

Ramazanda Filistin

Ramazanda Filistin

Ramazan güle oynaya yaşanmalıydı oysa. Çocuklar şen şakrak çığlıklar atmalıydılar. Patlama sesi ölüm korkusunu değil iftar sevincini hatırlatmalıydı insanlara…

Filistin halkı bu Ramazan'ı da acı ve göz yaşı ile karşıladı. İsrail tarafından 2006 yılından beri adeta açık hava hapishanesine çevrilen Gazze’ye Sisi yönetiminde ki Mısır’da kapılarını kapattı. İnsani yardımların dahi içeriye sokulmasını imkansız hale getiren İsrail rejimi sadece izin verdikleri yardımların içeri girmesine müsaade ediyor. Halkın büyük bölümünün aylık gelirleri çok düşük. Bunların çoğunluğunu hiçbir geliri olmayan aileler oluşturuyor. Bu aileleri İsrail yönetimi tarafından hapse atılan ve İsrail askerleri tarafından şehit edilenlerin aileleri oluşturuyor.

Yardımeli Derneği olarak kurulduğumuz günden beri Filistinli kardeşlerimizle birlikte olduk. Filistin-Gazze ofisimiz aracılığıyla ayni ve nakdi yardımları imkanlar ölçüsünde kesintisiz olarak sunmaya çalıştık. Filistin – Gazze’de yürüttüğümüz en önemli proje ‘Kardeş Aile’ projesi. Kardeş Aile projesi ile dönem dönem değişiklik gösterse de her ay düzenli olarak 4500 Filistinli aileyi destekledik. 2007’den itibaren Yardımeli Derneği olarak Filistin-Gazze’ye 32 milyon dolar yardım yaptık.

Ramazan boyunca 1000 Filistinli aileye kumanya ulaştırıyoruz. İçerisinde un, şeker, yağ, pirinç, mercimek gibi temel gıda maddelerinin bulunduğu bu kumanyalar, Filistin - Gazze ofisimiz aracılığıyla hazırlanıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

Kudüs’te ramazan Mescid-i Aksa demektir. Geleneksel hale getirdiğimiz Mescid-i Aksa iftarlarımıza bu yılda devam ediyoruz. Kurulan bu sofrada kardeşlerimizle birlikte iftar yapmanın sevincini yaşıyoruz.

Yetim ülkenin yetimleri bayramda eksik kalmasın, yetim olmanın burukluğunu bir nebzede olsa unutsunlar, bayrama yeni kıyafetleriyle girsinler diye ‘Yetime Bayramlık’ projesi kapsamında 250 yetim mağazada diledikleri gibi bayramlık alma imkanına kavuşuyorlar.

Ramazan ayının başta Filistin toprakları olmak üzere işgal altındaki toprakların özgürleşmesine, mazlum halkların kurtuluşuna, esirlerin özgürlüğe kavuşmasına ve ümmetin ayağa kalkmasına vesile olmasını Rabbimizden niyaz ederiz.

Paylaş