Banka HesaplarıOnline Bağış

Sevinenler sevincimiz oldu

Sevinenler sevincimiz oldu

Uganda sahip olduğu 241,038 km²'lik yüz ölçümü ile Afrika kıtasının 31., dünyanın ise 80. büyük ülkesidir.Nüfusu yaklaşık 43 milyon civarındadır.

Resmî adıyla Uganda Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan ve denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Ülkenin sınır komşularını kuzeyde Güney Sudan, doğuda Kenya, güneyde çoğu sınırı Victoria Gölü ile oluşan Tanzanya, güneybatıda Ruanda ve batıda ise Kongo Demokratik Cumhuriyeti oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Kampala'dır.
Ülke sahip olduğu 241,038 km²'lik yüz ölçümü ile Afrika kıtasının 31., dünyanın ise 80. büyük ülkesidir.Nüfusu yaklaşık 43 milyon civarındadır.Ülke genelinde tropikal iklim hakimdir. Özellikle ülkenin kuzeydoğu kesimininde ise yarı kurak iklim yaşanmaktadır. Bu iklimde buharlaşma oranı, yıllık yağış ortalaması oranından daha fazla bir konumdadır.

Aralık-Şubat ile Haziran-Ağustos dönemlerini kapsayan iki kurak dönem yaşanmakta iken, günümüzde özellikle kuzey bölgelerde yıllar boyunca yağmur yağmayan kesimler bulunmakta olup, yağmur sezonunun yaşandığı sadece bir dönem görülebilmektedir.Yardımeli Derneği olarak, Uganda’nın içinde bulunduğu durum değerlendirildi ve yapılan fizibilite çalışmaları sonunda yerel partner kurum aracılığı ile proje ve yardımların ulaştırılmasına karar verildi.Özellikle temiz suya ulaşmada yaşanan problemler ve zorluklar göz önünde bulundurularak, kırsalda su kuyularının açılmasına başlandı. Ülke nüfusunun %35 lik bir kısmı, temiz suya ulaşamamakta ve kilometrelerce uzaklardan taşıdıkları su bidonları ile ihtiyaçlarını gidermek zorundadırlar. Temiz ve sağlıklı içme suyuna ulaşamayan insanlar, salgın hastalık ve ölümlerle de mücadele etmektedirler. En son açıklanan verilere göre Uganda’da ortalama insan ömür 62,5 yıldır.Yardımeli Ekipleri, İhtiyaç durumunu ve bölge nüfusunu gözeterek önceden belirledikleri yerlerde su kuyuları açmakta ve bölge halkının sevincine ortak olmaktadır.

İnsanların yüzünde sevinç, çocukların yüzünde gülücük olan tüm hayır sahiplerine bir kez daha teşekkür ediyoruz. SU GİBİ AZİZ OLASINIZ.

Yardımeli Derneği olarak, Uganda genelinde diğer insani yardım faaliyetlerimiz de devam etmektedir.  Ramazan Ayı, ve Kurban organizasyonları, acil yardımlar ve akika-adak kurbanlarının kesilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması kesintisiz devam etmektedir.
 

Dünyanın farklı bölgelerine uzanan yardımelleriniz dert görmesin..İyi ki varsınız..

Paylaş