Banka HesaplarıOnline Bağış

Sıkça Sorulan Sorular - Kurban

Sıkça Sorulan Sorular - Kurban

NEDEN FARKLI FİYATLAR?

Ülke ve bölgelerdeki kurban alım fiyatlarının, maliyeti etkileyen giderlerin farklı olması nedeni ile, kurban fiyatları bölgesel şartlara göre belirlenmektedir.


FİYATLAR KÜÇÜKBAŞ MI BÜYÜKBAŞ İÇİN Mİ?

Belirlenen fiyatlar 1 hisse bedelidir. Bölge şartlarına göre küçükbaş veya büyükbaş kurban kesilmektedir. Küçükbaş kurbanlar 1 hisse, Büyükbaş kurbanlar 7 hisseden oluşmaktadır.


BİZZAT VEKALET VERMEK İSTESEM MÜMKÜN MÜ?

Kurban bağışı için banka, kredi kartı, PTT, online bağış ve elden makbuz karşılığı yapılan kurban bedeli ödemesi yapıldığında vekalet verilmiş olmaktadır. Dileyen bağışçı isterse bizzat birebir Dernek görevlimize vekaletini de verebilir.


PANDEMİ SÜRECİ İLE İLGİLİ ALINAN TEDBİRLER NELERDİR?

Yetkili makamların açıkladığı tedbirler kapsamında (Temizlik, Maske, Mesafe vb) planlama yapılmıştır. Bu konuda kesim ekipleri eğitilmiş ve kesim aletlerinin dezenfektesi zorunlu hale getirilmiştir. Risk oluşturacak tüm uygulamalar iptal edilmiştir. (kalabalık, havasız ortam, yakın temas vb)


KURBAN ETİ PAYLARINDAN VİRÜS BULAŞIR MI?

Bu konuda uzmanların açıklamalarına göre, Kurban eti paylarından virüs bulaşmaz.


KURBANIN KESİM YERİ İLE İLGİLİ TERCİH YAPABİLİR MİYİM?

Bağışçı, Dernek tarafından açıklanan kesim bölgeleri arasından istediği yeri tercih edebilir. O bölge için açıklanan Kurban hisse bedelinin ödemesini yaparken tercihini mutlaka belirtmelidir.


KURBANIMIN KESİLDİĞİNDEN NASIL EMİN OLABİLİRİM?

Her bölgede, kurbanlar kesilirken bağışçının ismi okunarak video kaydı ve fotoğraf görselleri alınmakta olup, daha sonra bağışçı ile paylaşılmaktadır. Kurbanların kesildiği anda, hisse sahibine SMS ile kesildi bilgisi de gönderilmektedir.


KURBANLAR NE ZAMAN KESİLİYOR?

Kurbanların kesimi bölgelerdeki yoğunluğa göre, bayramın ilk üç günü yapılmaktadır. Ama genellikle 1. ve 2. günler kesim tamamlanmakta, daha sonra dağıtımlara geçilmektedir.


HİSSE SAHİBİNE KURBAN ETİ ULAŞTIRIYOR MUSUNUZ?

Vekalet yoluyla kurban kesim ve dağıtım organizasyonunda, hisse sahibine kurban eti ulaştırılmıyor. Tamamı, ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.


KURBAN ETLERİNİN DAĞITIMI NEREDE VE NASIL YAPILIYOR?

Kesim yapılan bölgelerde, önceden belirlenen ihtiyaç sahiplerine kurban payları dağıtılıyor. Yapılan planlama ile, gruplar halinde kişiler davet ediliyor veya ekipler birebir mahalle, köy ve kamp bölgelerinde dağıtımları yapıyor.


KURBAN BEDELİNİ NASIL ULAŞTIRABİLİRİM?

Kurban hisse bedelini, genel merkez, şube ve temsilciliklere elden makbuz karşılığı ile, online bağış ile, internet bankacılığı ile, kredi kartı ile, tüm finans kurumları ve bankalar aracılığı ile, PTT havalesi ile ulaştırılabilir. Ayrıca, banka ve diğer yöntemleri kullanamayan bağışçılarımız talep etmeleri halinde mobil ekiplerimiz, bağışçının bulunduğu yerden makbuz karşılığı kurban bedelini kabul etmektedirler.


BANKALARDAN AYRICA MASRAF-KOMİSYON ÖDENİYOR MU?

Katılım bankalarından ( K.Tür, Türkiye Finans, Al Baraka, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım) ve Ziraat Bankası ile Vakıflar bakasının tüm şubelerinden “ Bağış” ekranın kullanılarak yapılan havalelerden masraf alınmamaktadır.


KREDİ KARTI İLE BAĞIŞ YAPABİLİR MİYİM?

www.yardimeli.org.tradresinden online bağış yöntemi ile ve genel merkez ve şubelerden kredi kartı ile bağış yapılabilir. Ayrıca mail order istemi ile kart bilgileri doldurularak imzalanan form ile de, merkez ve şubelerimize gelmeden kredi kartı ile bağış yapılabilir.


KREDİ KARTINA TAKSİT İMKANI VAR MI?

Kredi kartının bağlı bulunduğu banka tarafından yapılan taksitler bağışçıya yansıtılır. Dernek tarafından taksit yapılmamaktadır.


KURBAN KESİM GÖRÜNTÜLERİNİ NE ZAMAN – NASIL İZLEYEBİLİRİM?

Kurbanların kesim anında alınan video kayıtları, daha sonra www.yardimeli.org.tradresine yüklenmektedir. Bağış sahibine verilen özel bir şifre ile, bağışçı siteye girerek görüntüleri izleyebilir. Bağışçının talebi doğrultusunda, video görüntü ve fotoğraflar DWD ortamında posta adresine ulaştırılır.


BAĞIŞ VE KESİMLE İLGİLİ GERİ DÖNÜŞ-BİLGİLENDİRME YAPILIYOR MU?

Kurban bağışı Dernek kayıtlarına girildiği anda, bağışçının bildirdiği cep tefonuna SMS ile “Ulaştı” bilgisi verilir. Daha sonra, kurbanların kesimi tamamlandığında “ Kesim “ bilgisi  yine SMS mesajı ile bildirilir. (ulaşılamayan veya SMS gitmeyen bağışçılar, telefonla Dernek merkezinde görevli kişilerden  gerekli bilgileri alabilmektedir.)


BAŞKASININ ADINA DA BAĞIŞ YAPABİLİR MİYİM?

Başkası adına kurban bağışı yapılabilir. Bağış esnasında mutlaka hisse sahibinin adı-soyadı belirtilmelidir.


HAVALE-EFT GÖNDERDİM, AMA BAYRAMDAN SONRA DERNEK HESAPLARINA ULAŞABİLİR, NE YAPMALIYIM?

Havale ve EFT gönderilerinin Dernek banka kayıtlarına düşmesi gerekmektedir. Bayram tatili nedeni ile kayıtlara geç düşecek olan gönderilerin bilgisi mutlaka genel merkeze email, SMS, telefonla bildirilmelidir.


NE ZAMANA KADAR KURBAN BAĞIŞI YAPABİLİRİM?

Kurban Bayramının 2. Günü akşamına kadar, (kesim yeri şartı olmadan) kurban bağışı yapılabilir.

Paylaş