Banka HesaplarıBağış Yap

Sofralar kardeşlik için kuruldu

Sofralar kardeşlik için kuruldu

Paylaşmanın, yardımlaşmanın, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin en somut örneklerinden biri olan iftar sofraların, lezzeti ve tadı nereden geliyor dersiniz?

“Paylaşalım İyiliği, Yaşatalım Kardeşliği” anlayışıyla başlayan Ramazan çalışmalarımız 81 ilde yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Yer sofrasında ailelerle iftar

Her yıl yapılan  aile ev ziyaretleri kapsamında, aile fertleri ile birlikte yer sofralarında iftarlar yapılmakta, sofralar paylaşılmaktadır. 81 il temsilcimiz,  ailelerle yakinen ilgilenmek, tanımak amacıyla, iftar saatine yakın, hediyeleri ile birlikte aileleri ziyaret etmekte ve birlikte iftar yapmaktadırlar. Farklı illerimizde temsilcilerimiz şu ana kadar toplam 200 ailenin evine misafir oldu ve birlikte iftar ettiler; yurt içinde 25.000 aileye kumanya ve hediye kart ulaştırdılar, 68.000 kişi ile iftar sofralarını paylaştılar.
 


 

Önce bir şaşkınlık, sonra tatlı bir telaş

Yardımeli ekiplerini kapıda gören aileler, önce bir şaşkınlık yaşamakta, tereddütle birlikte içeri davet etmekteler. İftar sofrasını paylaşmak istediğimizi duyduklarında ise, bu şaşkınlığın yerini telaş ve mahcubiyet almakta. Ama onları rahatlatmak adına kendileri ile sohbet ediyoruz ve yanımızda getirdiğimiz iftariyelikleri ve yemekleri birlikte hazırlamaya başlıyoruz.

Evinde çok bir şeyleri yok zaten, ama ne varsa hepsini ekiplerimize ikram etmek istiyorlar, zorluyorlar.

Bu mütevazi sofralarda yediğimiz yemeklerin tadını, başka sofralarda almak mümkün değil. Tadı hala damağımızda…
 


 

Muhacir misafirlerle iftarı beklemek

Türkiye ‘de gerek okumak amacıyla, gerekse mülteci konumunda bulunan misafirlerimizle birlikte iftar sofralarında buluştuk. İftar saatini beklerken yapılan muhabbetler, konuşmalar kardeşlik üzerineydi, umut üzerineydi. Evlerinden, yurtlarından, ailelerinden uzak misafirlere, aile ortamını aratmayacak samimi ortamlar oluşturuldu. 
 

Paylaş