Banka HesaplarıBağış Yap

Soframızdan Bir Çeşit Yemek Somali ye Gitti

Soframızdan Bir Çeşit Yemek Somali ye Gitti

Yardımeli Derneğinin her yıl düzenlediği iftar programı, bu sene farklı ve örnek bir iftar oldu.

 

Yardımeli Derneğinin her yıl düzenlediği iftar programı, bu sene farklı ve örnek bir iftar oldu.

Bugün Somalili kardeşimiz kadar doyacağız, diyerek , yemek menümüzden ana yemek ve ara sıcakları kaldırdık. Davetlilerimize çorba, zeytin, peynir ve su ikram edildi. Davetliler tarafından da olumlu karşılanan bu uygulama , örnek alınması açısından önemli idi.

Topkapı 1453 Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen program, Mustafa İslamoğlu Hocamız,  Prof.Dr. Mehmet Okuyan, Yeniakit Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu, araştırmaı yazar Ramazan Kayan başta olmak üzere STK kuruluşları temsilcileri, Kurucularımız, üyelerimiz, kardeş ailelerimiz,  Iraklı, Suriyeli Filistinli, Afganlı, Kazakistanlı, Pakistanlı, Bosnalı , Doğu Türkistanlı, Ahıskalı ailelerin katılımıyla gerçekleşti. 

İftar programında ana yemeğin parası ve toplanan yardımlar Somalili kardeşlerimizin de iftar yapabilmeleri için  Somaliye gönderildi.

Kuranı Kerim tilaveti ile başlayan programda, Somali ile ilgili hazırlanan  sinevizyon  davetlileri etkiledi. Daha sonra Derneğimiz Genel Müdürü Erdoğan Karacakaya , misafirlere bir konuşma yaparak, Somalide yapılan çalışmaları aktardı ve Somalili çocuklar için destek istedi. Soframızdan bir çeşit yemek Somali içinçağrısı yapan Karacakaya,  Somali’de bulunan Dernek Başkanımız Dr Sadık Danışman, Başkan yardımcımız Selim Akgün, Genel Koordinatörümüz Osman İlhan ve ekipteki diğer arkadaşların selamlarını ileterek konuşmalarını tamamladı.

Mustafa Karahasanoğlu Beyefendi yaptığı konuşmada, hayırda yarışılması için organize olunması gerektiğinin altını çizdi.Sivil toplum kuruluşlarının başarılı olması için desteklenmesini  gerektiğini belirten Karahasanoğlu ‘ STK’lar ,bize Afrika’nın en ücra köşelerinde iftar yapma imkanı verdikleri için yöneticilerini tebrik ediyorum, çalışmalarında başarılar dilerim.’’ Dedi.

Araştırmacı yazar Ramazan Kayan Beyefendi de, Hz.Hacer’in oğlu İsmail’e su bulmak için koşuşturmasını, Smali’de çocuklarını kurtarmak için başkent Mogadişudan Kenya daki kampa gelmek için koşuşturan Mağdure annenin koşuşturmasına benzetti.Hz.Hacer’in yürüyüşüne katılmak için hac ve umre yapıldığını söyleyen Kayan’ Somalili mağdure annenin yürüyüşüne de aynı Hz. Hacer’in yürüyüşüne katıldığımız gibi yüreğimizle, gönlümüzle katılmalıyız’ diye konuştu.

Prof.Dr. Mehmet Okuyan Beyefendi de, yaptığı kısa konuşmada, Somali ile aramızda hayır köprüleri kuran, çalışan , uğraşan herkese teşekkür ederek, bu tip faaliyetlerin ve çalışmaların desteklenmesi gerektiğini ve hayırda yarışın  devam etmesi gerektiğini söyledi.

Mustafa İslamoğlu Hocamız da , Hz Ali’nin şehadet yıldönümünü hatırlatarak başladığı kaonuşmasında, Hz. Ali’nin şehid olduğu gecenin öncesinde yaptığı iftarı ve kızı ile aralarında geçen konuşmayı aktardı. Daha sonra Somali konusuna gelen Hocamız,  batılı devletlerin Somali üzerinde oynadıkları ve uyguladıkları sinsi planlar hakkında bilgi verdi:’ Somali deki bu durum 4  yıllık bir projenin sonucudur. Somalide ABD, İngiltere, Fransa ve diğer batılı Ülkerlin bioenerji şirketleri cirit atmaktadır. Somalili çiftçilerin elinden tarım arazilerini toplamaktadırlar. Buna BM de destek vermektedir. Çiftçinin hasat zamanı , ülkede yardım adı altında ücretsiz olarak halka gıda paketleri dağıtmışlardır. Dolayısıyla, çiftçinin mahsülü elinde kalmış ve  bir bir daha ekmemiştir.Batılı şirketlerde arazileri satın almıştır. Ama bizler oradaki açlık ölen çocuklarda sorumluyuz. Onlar orada açlar, ama burada bizi doyuruyorlar. Biz değil onlar bize yardım yapıyor. Biz onların dünyasına, onlar ise bizim ahretimize yardım yapıyor. Bizler hayır ihracında dünyaya örnek olduk. Bu vesile ile Bosnayı tanıdık, Pakistan Keşmiri tanıdık, Filistini tanıdık, Açeyi tanıdık hamdolsun. Sizler ülkemizdeki bu huzurun, başarının, istikrarın verdiğiniz oylarla mı olduğunu sanıyorsunuz. Hayır,  yaptığınız hayırlara karşılık Allah’ın bir ödülüdür unutmayın. Ne kadar muhtaçları sevindiriyorsak okadar bayram yapmaya hakkımız olduğunu söyleyen Hocamız ‘ Bayram sevindiğin kadar değil, sevindirdiğin kadar bayramdır. ‘ dedi  

Paylaş