Banka HesaplarıBağış Yap

Somali Büyükelçimiz Derneğimizi Ziyaret Etti

Somali Büyükelçimiz Derneğimizi Ziyaret Etti

Türkiye'nin Somali'ye atadığı ilk büyükelçisi Cemalettin Kani Torun, Yardımeli Derneği'ni ziyaret etti...

Türkiye’nin Somali’ye atadığı ilk büyükelçisi Cemalettin Kani Torun, Yardımeli Derneği’ni ziyaret etti.

 

Dernekteki ilgili yetkililerle yapılan ve çok verimli geçen görüşmede, daha çok Yardımeli Derneği’in uzun yıllar başarıyla yürüttüğü “Kardeş Aile Projesi”,  “100-150 Yataklı Somali Çocuk Hastanesi”  gibi konular ele alınarak bu projelerin Somali’de nasıl hayata geçirileceği ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.  Bu anlamlı ziyarette büyükelçi Cemalettin Kani Torun, “Yardımeli Derneği’ni daha önce pek çok ülkede yaptığı başarılı hizmetlerle yakından tanıdığını, iki dost ve kardeş ülke arasında her alanda iyi ilişkiler geliştirmek istediklerini, bu hususta ellerinden gelen çaba ve gayreti göstereceklerini” söyledi. Ayrıca, Cemalettin Kani Torun “Yardımeli Derneği’nin ve diğer sivil toplum kuruluşlarının Somali’ye yaptıkları her türlü yardımlar için bölge halkının şükran dileklerini; bundan sonra yapılacak yardımların ve hizmetlerin devamı için ellerinden gelen her türlü çabayı göstereceklerini” sözlerine ekledi.

Kardeş Aile Projesi Nedir?

Yardımeli Derneği’nin 4 yıldır başarıyla yürüttüğü Kardeş Aile Projesine Somalili kardeşlerimiz de katılıyor. Sizler de kilometrelerce uzakta rengi farklı, dili farklı bir kardeş edinmek ister misiniz? Veren el kardeş aile kayıtlarımız başlamıştır. Somali’de yapılacak bir çalışmayla, veren el ile alan el aileler belirlenecektir. Bu konuda veren el kayıtlarına göre alan el ailelerin sayısı belirlenecektir. Bölgenin yetkili kurumları ile yapılacak sözleşme çerçevesinde yardımlar ulaştırılacaktır.

100-150 Yataklı Somali Çocuk Hastanesi Projesi

“Artık Somalili Çocuklar Ölmesin” ilkesiyle yola çıkılarak inşa edilecek olan bu hastaneyle ilgili olarak Yardımeli Derneği Başkanı Dr. Sadık Danışman şunları söyledi: “Bölgede durum gerçekten çok vahim. Haber merkezlerine düşen görüntülerin kat kat fazlası insanlar mağdur ve perişan. Sözün bittiği yer. Oradaki mağduriyeti ifade edecek bir kelime bulamıyorum. İnsanların durumları çok kötü. Adeta ölüm sırasının kendilerine gelmesini bekliyorlar. En çok etkilenen kesim de kadınlar ve çocuklar oluyor. Bölgede yapılacak çok şey var. Yardımeli Derneği olarak bizler orada kalıcı neler yapabiliriz, insanları kendi kendine yeter duruma nasıl ulaştırabiliriz bunun araştırmalarını da yapıyoruz, raporlar hazırlıyoruz. İlk etapta inşallah, 100-150 yataklı bir çocuk hastanesi inşa edeceğiz.  Artık Somalili çocuklar göz göre göre ölmesin diye. Başkent Mogadişu’da inşa edilecek olan bu hastane bayram hediyesi olarak kardeşlerimize sunulacaktır. Uzun vadede ise, insanların eğitilmesi, meslek edinmeleri ve üretime katkı sağlamaları noktasında onlara rehberlik hizmeti verilecektir. Ve insanların bir an evvel kamplardan yurtlarına dönmeleri konusunda çalışmalar yapılmalıdır.”

Paylaş