Banka HesaplarıBağış Yap

Somali Çocuk Hastanesi Projesi Hakkında

Somali Çocuk Hastanesi Projesi Hakkında


Açlığın, susuzluğun ve yokluğun yaşandığı ülke Somali...

Doğu Afrika'da Afrika boynuzu denilen coğrafi bölgede bulunan Somali Afrika'nın en doğu ucunda yer alır. Yönetim boşluğu ve iç karışıklıklar beraberinde sorunları da getirmiştir.

Birleşmiş milletler verilerine göre dünyadaki en fakir ülkelerden biridir Somali.Dünyada çocuk ölümlerinin en sık yaşandığı ve 5 yaş altı çocuklar arasında ki ölüm oranının en yüksek olduğu ülkedir. Ölümlere en çok kızamık, zatürre ve ishal gibi hastalıklar sebep olmaktadır.

Yardımeli Derneği olarak, “Çocuklar Ölmesin, Anneler Ölüm Nöbeti Tutmasın” parolasıyla yola çıktığımızda, 2010 yılında yaşanan kuraklık ve açlığın önümüze koyduğu bilanço içler acısı idi. O gün alınan karar ile Afrika’nın en büyük “Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ni inşa etmek için yola çıkıldı. Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayat yaşamak Somalili yavrularımızın, kardeşlerimizin de hakkı olduğunu düşünüyorduk zira.
 

Modern ve Donanımlı Hastane

2011 yılında Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ında katılımıyla temelini attığımız hastanemiz 2016 yılı Haziran ayında Yardımeli Derneği Başkanı Dr. Sadık Danışman, Mustafa İslamoğlu Hoca, Somali Başbakanı Ömer Abdiraşid Ali Şarmarke, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve TİKA Başkanı Serdar Çam’ın katılımı ile Somali halkının hizmetine açıldı.

Somali Çocuk ve Kadın Doğum Hastanesi, Mogadişu'da eski çöp toplama ve atık biriktirme alanı olan, 27 bin metrekare arsa üzerine inşa edildi.

Paylaş