Banka HesaplarıBağış Yap

Somali Cumhurbaşkanından Türkiye Halkına Teşekkür

Somali Cumhurbaşkanından Türkiye Halkına Teşekkür

Somali Cumhurbaşkanı: Yardımeli Derneği’nin ve diğer Sivil Toplum Kuruluşlarının yapmış olduğu insanî yardım çalışmalarından dolayı Türkiye Halkına teşekkür etti

Somali Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud 10 Eylül 2012 tarihinde göreve gelmesinden sonra ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye düzenleyen Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verdi. Yemeğe, Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık DANIŞMAN ve Somali'de bulunan yardım kuruluşlarının başkanları ve temsilcileri de katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, yemek öncesinde yaptığı konuşmada tarihî ziyaretin, Türkiye-Somali ilişkilerinde bir dönüm noktası olarak hatırlanacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca bu ziyaretin, Somali'nin yaşadığı zorlu dönemi geride bırakarak dünya ile yeniden kucaklaşmasının bir diğer yansımasını teşkil ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, "Somali'de yeni bir devlet doğmuş, meşruiyeti ve temsil yeteneği en yüksek yönetim göreve gelmiştir. Somali halkı Somalili aydınlar ve siyasetçiler ülkelerine sahip çıkmışlar, ümitle ve heyecanla geleceği inşa etmeye başlamışlardır" dedi.

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud Dernek Başkanımızla Görüştü

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ise konuşmasında ülkesinin 30 yıl boyunca şiddetli kuraklık, açlık, iç çatışmalar gibi büyük dertlerle uğraştığını; Somali’nin sorunlarını çözmek için harekete geçen ilk ülkenin Türkiye olduğunu belirterek Yardımeli Derneği ve diğer Sivil Toplum Kuruluşlarına teşekkür etti.

Konuk Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman Beyle de görüşerek Yardımeli Derneğinin yaptırmakta olduğu Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin hayati bir önem taşıdığını vurgulayarak, inşallah hastanenin en kısa zamanda tamamlanmasıyla birlikte Somali halkının daha iyi sağlık imkânlarına kavuşacağını, bebeklerin hayata tutunacağını ve annelerin  gözyaşlarının dindirileceğini söyledi.

Konuk Cumhurbaşkanı; Türkiye Cumhuriyeti’nin, Yardımeli Derneği’nin ve diğer Sivil Toplum Kuruluşlarının yapmış olduğu insanî çalışmaların Somali’nin istikrarı, refahı ve bölgesel barışı açısından önemli olduğunu söyledi. Somali halkının Türk halkıyla dinî ve tarihî bağları olduğunu söyleyerek Türk halkına teşekkür etti.

Yardımeli Derneği Başkanı Dr. Sadık Danışmanda Konuk Cumhurbaşkanına: “Somali uzun zamandır kuraklık, kıtlık ve açlık ile karşı karşıya. Bizler Yardımeli Derneği olarak Somalili kardeşlerimizin her zaman yanındayız; onlara her türlü yardım ve desteği yapıyoruz.  Bunu insanî ve dinî bir vazife telakki ediyoruz. Yaptırmakta olduğumuz Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi bunun en iyi örneği. İnşallah bu hastane tamamlandığında Somali’de bebekler ve anneler için  hayata tutunmada umut kaynağı olacaktır” dedi.

YARDIMELİ DERNEĞİ OLARAK SOMALİ’DE YAPTIKLARIMIZ

Somali Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi

-Somali’nin başkenti Mogadişu’da inşa ettirmekte olduğumuz,  Afrika’nın en büyük “Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi” olma özelliğine sahip “Kadın Doğum Ünitesi ve Çocuk Hastanesi”nin yapım çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Hastanemiz için en son geçen günlerde 750 ton inşaat malzemesi gönderdik.

-Kardeş Aile Projemiz ile binlerce Somalili mağdur aile, Kardeş Aile kapsamına alınarak kendilerine aylık düzenli ödemeler yapılmaktadır.

-Menhal Göz Kliniği ve Yardımeli Derneği işbirliği çerçevisinde her  ay binlerce kişi ücretsiz tedavi oluyor.  Ayrıca klinikte fedakar doktorlar tarafından katarak ve diğer göz ameliyatları da yapılmaktadır.

-Somali’dekiyetimlere sahip çıkılarak onların eğitim-öğretim ve diğer ihtiyaçları giderildi.

-Somali’de çok sayıda “Su Kuyuları” açılarak bölge halkının temiz su ihtiyacı karşılandı.  

-Ramazan ayında binlerce Somalili aileye düzenli iftarlar verildi; gıda ve kumanya dağıtımı yapıldı.

-Aynî ve nakdî yardımlar yapıldı.

TÜRKİYE YALNIZ BIRAKMADI

Kısacası, Türkiye insanlığın unuttuğu ülke olan Somali’nin dünyaya açılan kapısıdır. Türkler Somali’de sırça köşkte yaşamıyorlar, sahada Somaliler ile birlikte çalışıyorlar. Türkiye Somali’yi çıkar veya güvenlik alanı olarak görmüyor. Sadece açlığı ve sefaleti gönlünde ve yüreğinde hissediyor.

Başbakan Erdoğan’ın Mogadişu ziyareti sırasında dönemin Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Şeyh Ahmed, Erdoğan’a dedi ki: “Sizden önce buraya bir başka ülkenin bakanı gelmişti. O bakan geldiği zaman ‘Güvenlik var, falan var, sıkıntı var’ diye zırhlı bir araçla şehri gezdi ve hiç yere inmeden, kimseyle de tokalaşmadan gitti. Ama, siz buraya geldiğiniz zaman eşlerinizle geldiniz, çocuklarınızla geldiniz. Zırhlı araçlarla değil halkın arasına indiniz, elinden tuttunuz, başını okşadınız, onların dertlerini yakından gördünüz. Bu yüzden, Türkiye hiçbir yardım yapmasa bile şu fotoğraf dahi bize dünyanın en büyük yardımı kadar kıymetlidir, değerlidir. Bizim imajımızı düzeltme açısından çok önemlidir. Bizim açımızdan bu ziyaret tarihî bir ziyarettir.” Türkiye var oldukça Somali unutulmayacak.

DÜNYA GÜNDEMİNE ‘TÜRKİYE’ TAŞIMIŞTI

Somali’de yaşanan insanlık dramını gündeme getiren ilk yayın organı, Osman Sağırlı’nın haberleriyle Türkiye Gazetesi olmuştu. Başbakan Erdoğan da geçtiğimiz yıl Ağustos ayında, eşi Emine Erdoğan’la birlikte Somali’ye giderek bölgede yaşanan dramı dünya gündemine taşımıştı.

Paylaş