Banka HesaplarıBağış Yap

Somali de Çocuklar Açlıktan Ölmesin Projesi

Somali de Çocuklar Açlıktan Ölmesin Projesi

Yardımeli Derneği, şimdi de Somali'ye, sizlerin yardım ellerini uzatıyor.Müslüman kardeşlerimizin yaşadığı Somali'de, çocuklar açlıktan ölüyor, anneler, babalar, yaşlılar, kadınlar, hastalar çaresiz

 

Kurulduğu günden bugüne İslam coğrafyasının mağduriyet içerisindeki birçok bölgesine yardım götüren Yardımeli Derneği, şimdi de Somali’ye, sizlerin yardım ellerini uzatıyor. Müslüman kardeşlerimizin yaşadığı Somali’de, çocuklar açlıktan ölüyor, anneler, babalar, yaşlılar, kadınlar, hastalar çaresizlik içerisinde kıvranıyor. Bu sebeple Yardımeli olarak, “Somali’de çocuklar açlıktan ölmesin” projesini başlattık. Gerekli çalışmaları yapmak üzere, Yardımeli genel koor. Osman İlhan, şu an, doğu afrikadaki açlık bölgesinde bulunuyor.  Eğer “Somali’de çocuklar  açlıktan ölmesin” diyorsanız,  projemize destek olabilirsiniz. Hemen, 0212 541 48 00 nolu telefonu arayarak Banka hesaplarımıza yada Online bağış bölümünden, siz de yardım ellerinizi aç çocuklara uzatabilirsiniz.

-          Somali’de, açlıktan ölmek üzere olan, derisi kemiklerine yapışmış, adeta canlı iskelet görünümündeki çocuklara,  bir insan olarak, bir Müslüman olarak, yardım ellerinizi  uzatın.

-          Somali’de bir anne, safa ile merve arasında koşan Hacer kadar çaresiz,  feryad ediyor: nerede islam alemi? Nerede BM? Nerede insanlık vicdanı? Siz, hiçbir tarafa bakmadan “ben buradayım” diyebiliyor musunuz?

-          “Müminler ancak kardeştir, kardeşlik sınır tanımaz” diyorsanız, açlıktan ölen çocuklara yardım ellerinizi uzatın.

-          Önceki yıl Gazze, geçen yıl  Pakistan, bu yıl Somali? Bu imtihanı da başarabilecek misiniz? açlıktan ölen çocuklara yardım ellerinizi uzatın.

-          Hani Şarktakinin ayağına diken batsa, garptaki bu acıyı duyacaktı? Somali’deki insanlık dramını kalbinizin iman derinliğinde hissetmelisiniz.

-          Somalide  açlık çeken çocuğu iftar sofranıza misafir eder misiniz?  Sofranızdan bir yemek çeşidini azaltarak bunu yapabilirsiniz. açlıktan ölen çocuklara yardım ellerinizi uzatın.

-          Somalide açlıktan ölen çocuğun vebali, tüm insanlığın omuzlarındadır.  Lütfen, 5 sn. düşünür müsünüz?

Somali'de açlık ve susuzluk büyüyor

Somali'de insani durumun giderek kötüleştiği, bazı bölgelerdeki birçok ailenin yiyecek ve su sıkıntısının hayati tehlike yaratacak boyutlara vardığı bildirildi. Afrika’nın en fakir ülkelerinden Somali açlık ve kuraklıkla pençeleşiyor. Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Komisyonu Dairesi (OCHA) ülkenin özellikle iki bölgesinde açlığın ciddi boyutta olduğunu açıkladı.

Açlık ve çatışmalar nedeniyle perişan olan 11 milyon kişinin acilen gıda, su, barınak ve tıbbi yardıma ihtiyaç duyduğu belirtildi. On binlerce kişinin de bölgeyi terk ederek komşu ülkelerdeki mülteci kamplarına sığındığı kaydedildi.

Bunlardan en büyüğü olan Somali-Kenya sınırındaki Dadaab kampında sayı giderek artıyor. Buraya her hafta 10 bin yeni mültecinin geliyor. Diğer kamplara sığınanlarda aynı şekilde hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Dadaad kampındaki bir kadın şöyle feryat ediyor: “İhtiyaç duyduğumuz yardımlar gelmediği için perişan durumdayız. Birleşmiş Milletler ve Müslüman ülkeler nerede? Lütfen bize yardım edin. Açlıktan ölüyoruz.”

Yetkililerse yıl sonuna kadar ihtiyaç duyulan yardım miktarının 500 milyon Dolar’a kadar çıkabileceğine dikkat çekiyor. Afrika boynuzu son 60 yılın en kurak dönemini yaşıyor. Uluslararası kuruluşlar özellikle 500 bin kadar çocuğun hayati tehlike altında olduğunu vurguluyor.

Somali Özet Bilgi

Somali, 1991'den beri iç savaşın pençesinde çırpınıyor.

BM yardım örgütlerine göre, son altı ay içinde durumun daha da kötüleştiği Somali'de 5 çocuktan biri beslenemiyor.

BM yetkilileri, yaklaşık 1,5 milyon kişinin de şiddet olayları yüzünden evini barkını terk edip mülteci derekesine düşmesiyle beslenme sorununun boyutlarının genişlediğine işaret ediyor. Son 6 ay içinde mültecilerin sayısı yüzde 40 artmış bulunuyor.

Çatışmaların, gıda sorununun baş gösterdiği bölgelerde yayılması, sorunun daha da büyümesine yol açıyor. Yardıma muhtaç insanlara yardım eli uzatılmasının gittikçe zorlaştığı kaydedildi.

Açlıktan muzdarip nüfusun yaklaşık yüzde 75'i, ülke içindeki şiddetli çatışmaların cereyan ettiği güney ve orta kesimlerde yaşıyor.

Mudug, Galgadud ve Bakool bölgeleri, insanlık dramının en fazla hissedildiği bölgeler olarak biliniyor.

Birleşmiş Milletler, son 50 yılın en ağır kuraklığına maruz kalan Somali'nin bazı bölgelerinde açlık salgını yaşandığını ilan etmeye hazırlanıyor.

Örgüt, yardım çabalarına karşın ülkedeki insani durumun hızla kötüleştiğini açıkladı.

Bölgede son olarak 19 yıl önce kıtlık ilan edilmişti.

Afrika'nın doğusundaki kuraklık en az 10 milyon kişiyi etkilemiş durumda.

Çaresiz durumdaki onbinlerce Somalili, komşu ülkeler Kenya ve Etyopya'ya kaçmaya çalışıyor.

Somali'de son olarak 1992'de yine açlık salgını ilan edilmişti.

1992 yılındaki iç savaşta yaşanan açlık salgınında 200 bin kişi ölmüştü ancak bu sefer çok daha fazla ölüm söz konusu olabilir.

Paylaş