Banka HesaplarıBağış Yap

Somali Katarakt Ameliyatları

Somali Katarakt Ameliyatları

Yardımeli Göz Kliniğinde başta katarakt ameliyatı olmak üzere göz ameliyatları yapılmakta, binlerce kişi de tedavi edilmektedir

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın Somali’de açılışını yaptığı, Yardımeli’nin en son teknolojik araç ve gereçle donattığı Yardımeli Göz Kliniğinde başta katarakt ameliyatı olmak üzere göz ameliyatları yapılmakta, binlerce kişi de tedavi edilmektedir.   

Katarakt, güneş ışınlarının dik geldiği Afrika’da, yetersiz beslenme ve kum fırtınalarının da etkisiyle oluşan yaygın bir göz hastalığıdır. Tedavisi oldukça kolay olan bu hastalığın maddi imkânsızlıklar yüzünden tedavi edilemiyor olması, bir Afrika ülkesi olan Somalilerin içine düştüğü çaresizliği bir kez daha gözler önüne seriyor.

Siyasî istikrarsızlık, iç çatışmalar ve kıtlıkla mücadele eden Somali’de, insanların büyük çoğunluğu ömürleri boyunca belki hiç doktor yüzü görmüyor. Katarakt hastaları da ülkede sınırlı sayıda bulunan göz doktorlarına ya hiç ulaşamıyor ya da ameliyatların maddî boyutunu karşılayamıyor.

Yardımeli, son olarak geçtiğimiz günlerde 54 kişiye katarakt ameliyatı gerçekleştirerek karanlıktan aydınlığa hayır köprüsü olmuştur. Allah tüm hayırseverlerimizden razı olsun.

Paylaş