Banka HesaplarıBağış Yap

Somali'de Su Kuyuları Açmaya Devam Ediyoruz

Somali'de Su Kuyuları Açmaya Devam Ediyoruz

Dünyanın en kurak ve yoksul bölgesi Somali’de yaşanan sorunların en başında susuzluk geliyor. Yardımeli, bu gerçekten yola çıkarak Somali’de Su Kuyuları açtırmaya devam ediyor.

Dünyanın en kurak ve yoksul bölgesi Somali’de yaşanan sorunların en başında susuzluk geliyor. Su bulabilmek için kilometrelerce yol kat eden insanların birçoğu taşınan suyun çamur ve çeşitli mikrop içermesi sonucu salgın hastalıktan hayatını kaybediyor. Susuz yaşamın imkânsız olduğu gerçekliği göz önünde bulundurulduğunda Somali’de su kuyusu açmanın önemi ortaya çıkıyor. Yardımeli, bu gerçekten yola çıkarak Somali’de Su Kuyuları açtırmaya devam ediyor.

Somali’de uzun yıllar süren sömürü, kuraklık ve iç savaş nedeniyle birçok alanda yokluk ve yoksulluk hâkim. Yardımeli, kalıcı projeler gerçekleştirmek için bölgede yoğun çalışmalarını sürdürüyor.

Somali’nin başkenti Mogadişu’nun 15 km güneyinde 3000 çadırlı ve yaklaşık 20 bin kişinin yaşadığı kamptaki 2 adet su kuyusu çalışmamız sonucunda bu iki kuyuda su bulduk. Bu kampta yaşayanlar, su ihtiyaçlarını karşılamak için her gün 2 km yol yürüyerek 20 lt suyu omuzlarında sırtlarında taşıyarak sıcak altında saatlerce yürüyerek gidip geliyorlar. Açılan bu su kuyuları ile bizler böyle bir olumsuz tablonun önüne geçtik. Bu kuyunun açılmasına öncülük eden hayırseverlerimizden Allah razı olsun, salih amellerini daim eylesin.

Paylaş