Banka HesaplarıBağış Yap

Somalili Bakan STK Temsilcileriyle Biraraya Geldi

Somalili Bakan STK Temsilcileriyle Biraraya Geldi

Yardımeli Derneğinin misafiri olarak Türkiye’ye gelen Somali Hükümeti Sağlık,Milli Eğitim ve Sosyal Politikalar Bakanı Meryem Kasım Ahmed, İstanbul’da bir dizi ziyaret ve temaslarda bulundu.

Yardımeli Derneğinin davetlisi olarak Türkiye’de bulunan Somali Sağlık, Milli Eğitim ve Sosyal Politikalar Bakanı Sn. Meryem Kasım Ahmed ile Somali’de faaliyette bulunan STK temsilcileri İstanbul’da bir araya geldi.

Yardımeli Derneğinin ev sahipliğinde gerçekleşen yemekli toplantıya Yardımeli Yönetim Kurulu üyeleri, Akabe Vakfı, Deniz Feneri, Beşir Derneği, Yeryüzü Doktorları, Yeryüzü Mühendisleri temsilcileri ve Türkiye’de okuyan Somalili öğrenciler katıldı. 

Yardımeli Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sadık Danışman’ın açılış konuşmaları ile başladı :“Somali'de yaşanan insanlık dramına, yeryüzünde en olumlu tepkiyi Türkiye vermiştir ve bu tepkinin, tüm insanlığa rol model olması gerekir. Türkiye'deki kurumlar olarak bunu en iyi şekilde yerine getirmenin tam gayreti içindeyiz. Bizler Yardımeli Derneği olarak Somalili kardeşlerimizin her zaman yanındayız; onlara her türlü yardım ve desteği yapıyoruz.  Bunu insanî ve dinî bir vazife telakki ediyoruz. Yaptırmakta olduğumuz Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi bunun en iyi örneği. İnşallah bu hastane tamamlandığında Somali’de bebekler ve anneler için hayata tutunmada umut kaynağı olacaktır. Somali’de faaliyeti olan tüm STK’lara çalışmalarından dolayı ve davetimize katıldıklarından dolayı teşekkür ederim.”dedi.

 Yemekli basın toplantısında konuşan Bakan Meryem Kasım, "Somali zor duruma düştüğünde, insanlar açlıktan ölürken, Türkiye halkı Somali halkı için elinden gelen her türlü yardımı ve desteği yaptı. Somali halkı sizleri çok seviyor. Yardımeli Derneğinin yaptırmakta olduğu Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi hayatî bir önem taşıyor. İnşallah hastanenin en kısa zamanda tamamlanmasıyla birlikte Somali halkı daha iyi sağlık imkânlarına kavuşacak; bebekler hayata tutunacak ve annelerin gözyaşları dindirilecektir” dedi.

Toplantıya, İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Bezmi Âlem Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Göktekin katılarak, Sn. Bakan ile sağlık alanında yapılabilecek konularla ilgili istişarelerde bulundular.

Karşılıklı görüş alış verişi ve dualarla toplantı sona erdi. Sn. Bakan Cumartesi günü yapılacak Dünya Sağlık Örgütü toplantısına katılmak üzere Cenevre’ye hareket etti.

Paylaş