Banka HesaplarıBağış Yap

Somalinin Gören Gözü Yardımeli

Somalinin Gören Gözü Yardımeli

Yardımeli Derneği tarafından başkent Mogadişu'daki Menhal Göz Hastanesi'ne bağışlanan cihazlarla her ay 800 ameliyat yapılırken, binlerce kişi de tedavi ediliyor.

Yardımeli Derneği tarafından başkent Mogadişu'daki Menhal Göz Hastanesi'ne bağışlanan cihazlarla her ay 800 ameliyat yapılırken, binlerce kişi de tedavi ediliyor. Derneğin Somali Koordinatörü Mehmet Çitil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkede yaşanan iç savaş ve açlık nedeniyle gözlerini yitiren binlerce insan olduğunu belirterek, hasta insanların en önemli organlardan biri olan gözlerini kurtarabilmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Ülke genelinde sadece Başkent Mogadişu'daki Menhal Hastanesi'nde her ay 800 göz ameliyatının yapıldığını, binlerce kişinin de tedavi edildiğini ifade eden Çitil, şöyle konuştu: ''Türk sivil toplum kuruluşları olarak 7 ay önce geldiğimiz Mogadişu'da insanlar açlığın yanı sıra hastalıkların yaygınlığından ölüyordu. Savaş nedeniyle hastaneler yıkılmış, sağlık görevlileri ve ekipmanları ise yetersizdi. Bu nedenle dernek olarak Menhal Hastanesi'nin ihtiyacı olan göz ameliyatları, hastalıklarının teşhis ve tedavisinde kullanılan cihazları getirterek, Somali halkına sağlık alanında katkıda bulunduk. Göz, insanoğlunun en önemli uzuvlarından biridir. Tek arzumuz ve amacımız bu ülkede insanların, hayatlarının mutlu ve huzurlu bir şekilde sağlık içinde yaşamaları.''

''Çocukların Ölmesi, Yüreğimizi Yaraladı''

Çitil, Somali'de etkili olan kıtlık nedeniyle yüzlerce çocuğun beslenme yetersizliği ve hastalıktan öldüğünü anımsatarak, Türk Sivil Toplum kuruluşlarının yanı sıra Sağlık Bakanlığı'nın çalışmalarıyla anne ve çocuk ölümlerinin azaldığına dikkati çekti.

Dernek olarak, 100 yatak kapasiteli çocuk hastanesinin kurulmasına karar verdiklerini anlatan Çitil, hastanenin yapımına başlandığını, kısa sürede bitirilmesinin planlandığını bildirdi.

Paylaş