Banka HesaplarıBağış Yap

STK lardan Suriye İçin Yardım Seferberliği

STK lardan Suriye İçin Yardım Seferberliği

Memur-Sen ve Hak-İş konfederasyonları başta olmak üzere Sivil Toplum Kuruluşları, savaş mağduru Suriye halkı için yardım kampanyası başlattı.

Memur-Sen ve Hak-İş konfederasyonları başta olmak üzere Sivil Toplum Kuruluşları, savaş mağduru Suriye halkı için yardım kampanyası başlattı.

Memur-Sen genel merkezinde düzenlenen basın toplantısıyla duyurulan yardım kampanyasına Yardımeli Derneği ve birçok Sivil Toplum Kuruluşu katıldı.

Sivil toplum kuruluşları adına ortak basın bildirisini okuyan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Suriye'de yaşanan insanlık dramının biran önce son bulması için başta Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer devletlerin daha çok inisiyatif almaları gerektiğini vurguladı.

Yardımeli Derneği Ankara Temsilcisi Şükrü Canbu toplantılardan sonra yardımlar konusunda duyarlılığın daha da artacağını; kendilerine ulaştırılan yardımları Suriyeli savaş mağdurlarına ve mültecilere ulaştırdıklarını söyledi. Acil ihtiyaçların bölgeye ulaştırılması gerektiğini ifade eden Can, "Yaklaşan kış aylarından dolayı sıkıntılar giderek artıyor" diye konuştu.

Suriye’de devam eden olaylar nedeniyle binlerce Suriyeli kardeşlerimize Yardımeli Derneği olarak ellerimizi uzattık. Yardımları özellikle Hatay ve ilçelerindeki Suriyeli kardeşlerimiz başta olmak üzere Suriye’nin içindeki kardeşlerimizi de unutmadık.

Yardımların ulaştırılmasında da hassasiyet gösterdik. Özellikle gıda, battaniye, sağlık yardımları, medikal malzemeler ve tedavi yardımlarımızla Suriyeli kardeşlerimizin yanlarında olduk. Bölgeye giden ekibimizle birlikte, bölgede bulunan temsilciliklerimizin hazırladığı rapor ve talepler doğrultusunda acil ihtiyaç olan malzemeler temin edilerek mültecilere ulaştırdık.

Özellikle soğuk havanın kendini göstermeye başlamasıyla birlikte hava şartlarına uygun malzeme ve ihtiyaç maddeleri temin edilmeye başlandı. Başta acil olmak üzere battaniye, kışlık kıyafet, yatak,  hasta yatağı, çocuk bezi, çocuk maması, temizlik malzemesi, ilaç ve ilk yardım malzemeleri temin edildi. Bu çerçevede son bir ay içerisinde gıda,  ilaç, çocuk bezi, çocuk maması, temizlik malzemeleri, battaniye ve yorgan gibi günlük ihtiyaçlar (4 tır) kardeşlerimize ulaştırıldı. Ayrıca 30 adet ağır hasta ve engelli hastaların yatacağı portatif otomatik yatak ulaştırıldı.

Kurban bayramında Türkiye’de kesilen kurbanların büyük bölümü bölgedeki muhacir ve mülteci kardeşlerimize ve Suriye’nin içerisindeki kardeşlerimize ulaştırdık. 

İstanbul’daki hastanelerde derneğimiz ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün işbirliği ile Suriyeli kardeşlerimizin tedavileri yapılmaktadır. 2008’den günümüze kadar 11 ülkede başarıyla uyguladığımız Kardeş Aile Projemizin Suriye’de de uygulanması için yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam etmektedir.

Paylaş