Banka HesaplarıBağış Yap

Su kuyuları hayat veriyor

Su kuyuları hayat veriyor

Su canlılar için çok şey ifade ediyor.

Hele bir de kıtlık ve kuraklığın etkisinin çokça hissedildiği bölgelerde yaşayan insanların, susuzluk ve açlık karşısındaki durumları içler acısı gerçekten. 

Artan nüfus, değişen ve gelişen ihtiyaçlar karşısında her geçen gün su ihtiyacı ve su tüketimi artmaktadır. Bu karşılık, küresel ısınma, artan nüfus, suyun israf edilmesi, yer altı doğa hareketleri sonucu yer altı kaynaklarının azalması sonucu su sıkıntısı tüm dünyanın sorunu haline geldi. 2050'ye kadar dünyada su talebinin yüzde 55 artış göstermesi bekleniyor. 

UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) son yayınladığı rapor hayatın kaynağı suyun yerküre için ne kadar önemli olduğunu ve dünyadaki su krizinin giderek arttığını gözler önüne serdi. Rapora göre, dünyada her 6 kişiden biri yeterli miktarda içme suyundan mahrum yaşamaya çalışıyor. Her 2 kişiden birinin içtiği su ise sağlıksız. Susuzluk ya da hijyenik olmayan suların kullanılması yüzünden her gün, çoğu çocuk olmak üzere 10 bin kişi hayata gözlerini yumuyor.

Kuraklık ve su sıkıntısı çekilen yerde su kuyuları açmaya devam ediyoruz. Kilometrelerce uzaklardan su getirmek zorunda kalan insanlara, sağlıklı ve temiz su imkanı sağlamaya gayret ediyoruz.

Arakan mülteci kaplarında, Sudan’da, Somali’de, Yemen’de, Afganistan’da insanların kullanımına ve istifadesine sunulan su kuyuları, düzenli olarak da kontrol edilmekte, tamir bakımları yapılmaktadır.

Paylaş