Banka HesaplarıBağış Yap

Su medeniyettir, hayattır, azizdir...

Su medeniyettir, hayattır, azizdir...

Yaz ayının gelmesiyle birlikte artan sıcaklar, insanoğlu için vazgeçilmez yaşam kaynağı olan suyun önemini bir kez daha hatırlamamızı sağladı.

Su, canlı hayatının devamı için ikamesi olmayan doğal bir kaynaktır. Bu yönüyle su, dünyadaki diğer doğal kaynaklardan ayrılmakta ve ayrı bir önem arz etmektedir. Dünya nüfusunun hızlı artışının yanı sıra, küresel ısınma, endüstrileşme, yer altı ve yer üstü kaynakların sömürülmesi gibi etkenlere bağlı olarak dünya genelinde bazı bölgelerde tatlı suya erişimde ciddi sıkıntılar meydana gelmektedir.

Coğrafi konumu ve iklimi dolayısıyla Afrika dünyada en çok su sıkıntısı çeken kıta. Afrika’da çeşitli nedenlerden (kuraklık, kabile çatışmaları, terör, fakirlik vb.)  dolayı milyonlarca insan sağlıklı içme suyu bulmakta zorluk çekiyor. Kuraklık, altyapı eksikliği, siyasal istikrarsızlıkla birlikte ekonomik problemlerde eklenince insanların temiz suya ulaşmaları büyük sorun haline geliyor yada sağlıksız su kullanmak zorunda kalıyorlar.

Asya ve Afrika’nın değişik ülke ve bölgelerinde insanlar temiz içme suyuna ulaşmak için günlük 4 ila 6 saat yürümek zorunda kalıyorlar ve çoğu zaman ulaştıkları su maalesef sağlıksız sular.Susuzluk nedeniyle hayatını kaybedenlerden daha fazla, temiz suya ulaşamama nedeniyle yaşanan hastalıklar ve bunların doğal sonucu olan ölüm vakaları önemli bir sorun oluşturmaktadır. Temiz içme suyundan yoksun olan insanlar arasında başta dizanteri olmak üzere birçok hastalık görülmekte. Bu hastalıklar nedeniyle her sene on binlerce Afrikalı hayatını kaybetmektedir.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı Asya ve Afrika’da insanların temiz su problemleri sorununa küçük bir katkı olsun diye, kardeşlik aşkına, rahmet sağanağında hep beraber bir damla olalım diye Su Kuyuları açıyoruz. Bu problemle mücadelede sadece su kuyusu açmak yetersiz. Açılan kuyuların takibini sağlamak, verimliliğini kontrol etmek çok önemli. Yardımeli Derneği olarak en çok önemsediğimiz konulardan biri de şüphesiz ki bu. Açtığımız her kuyunun kontrolünü, su durumunu, suyun temizliğini düzenli aralıklarla kontrol ediyoruz.

Su Kuyusu Açtığımız Yerler ve Fiyatları

Afganistan 2.000 $
Somali 4.000 $
Moritanya 6.000 $
Sudan 6.000 $
Paylaş