Banka HesaplarıBağış Yap

Sudanlı çocuklar sünnet edildi

Sudanlı çocuklar sünnet edildi

Afrika'da sağlıklı sünnet kampanyalarını sürdüren Yardımeli Derneği 12 Nisan 2013 Cuma günü 5 (beş) kişilik sağlık ekibiyle yokluklar ülkesi ama insanlarının yüzünden gülümsemenin hiç eksik olmadığı güzel insanlar ülkesi Sudan’ın başkenti Hartum’a ha

Afrika'da sağlıklı sünnet kampanyalarını sürdüren Yardımeli Derneği 12 Nisan 2013 Cuma günü 5 (beş) kişilik sağlık ekibiyle yokluklar ülkesi ama insanlarının yüzünden gülümsemenin hiç eksik olmadığı güzel insanlar ülkesi Sudan’ın başkenti Hartum’a hareket ettiler. Aynı gece Yardımeli yetimler külliyesinde istirahat eden ekip, ertesi gün özel bir uçakla Yetimler külliyesi müdürü Hasan HAFIZOĞLU ile birlikte Güney Kurtufan eyaletine hareket ettiler. Tüm tıbbî malzeme, ilaç ve sarf malzemeler Türkiye’den götüren sağlık görevlileri Güney Kurtufan eyaletine bağlı El Fula, Senetay, Bakara ve Barasai bölgelerinde yüzlerce çocuk sünnet edildi. Hijyenik olmayan şartlar altında yapılan sünnetlerin yol açtığı hastalıkların önüne geçmek için derneğimiz sağlıklı sünnet projelerine devam ediyor. Pek çok bulaşıcı hastalıklarla pençeleşen Afrika için bu proje aynı zamanda yerel uygulamalara da bilgi ve tecrübe kazandırmaktadır. Sünnet ekibimiz Sudanlı 4 (dört) hemşire, 6 (altı) sağlık memuru ve laboratuar teknisyeni olmak üzere toplamda 10 (on) sağlık görevlisini de eğitti. Bu sağlık personelleri Türkiye’den giden ekibimizle hem sünnet yapmayı öğretti hem de sünnet sonucunda herhangi bir komplikasyon gelişmemesi için eğitim verip tıbbı malzeme ve ilaçlar görevlilere teslim edildi.

Ekibimiz bölge sorumlusu müsteşar ve kaymakamlar tarafından büyük bir memnuniyetle ve özel bir törenle karşıladılar. Dört gün bu bölgelerde sünnet yapan sağlık ekibi iki gün kaymakamlık misafirhanesinde misafir edildi. Ancak diğer iki gün ise zor şartlar altında açık alanda istirahat ettiler.

Açlığın susuzluğun ve ölümün kol gezdiği bölgede birde su kuyusu açan ekip 18 Nisan 2013 tarihinde başkent Hartum’a hareket etti. Başkent Hartum’a yakın Umdurman bölgesinde de sünnet organizasyonu gerçekleştiren ekibe Sudan sağlık Bakanlılığı yetkilileri de eşlik ettiler. Yoğun bir katılımla gerçekleşen sünnet organizasyonuna Sudan basını da ilgi gösterdi. Sudan basını, hem yetimler külliyesi müdürü Hasan Bey, hem de ekip koordinatörü Halil AYKUT ile özel röportajlar yaptı.   

Afrika'da 1 çocuk Sünnet bedeli 50 TL'dir. Bu büyük şölene dâhil olmak , katkı sağlamak isteyenler buradan online bağış yapabilir veya  Yardımeli Derneği ile irtibata geçebilirler.

Paylaş