Banka HesaplarıBağış Yap

Sudanlı yetimlerle buluşma vakti

Sudanlı yetimlerle buluşma vakti

Her yıl düzenli olarak yapılan Sudan Akabe Yetimler Külliyesi ziyareti, bu yıl da kalabalık bir heyetle gerçekleştirildi.

2012 yılında hizmete açılan Yardımeli Sudan Akabe yetimler Külliyesi, 21 dönüm arsa üzerine inşa edilmiş olup, eğitim sınıfları, yatakhaneler, mutfak, yemekhane, bilgisayar odası, kütüphane, spor ve yürüyüş alanları, mescit, misafirhaneler ve çok amaçlı salonu ile yetimlere hizmet etmektdir. Külliyede eğitim öğretime devam eden tüm yetimlerin barınma, iaşe, kıyafet, sağlık, eğitim ve diğer tüm ihtiyaçları Yardımeli Derneği ve hayır sahipleri tarafından karşılanmaktadır.
 


Artık gelenekesel hale gelen Şubat ayı ziyaretlerine, aralarında iş insanı, akademisyen, ev hanımı, öğrenci ve eğitimcilerden oluşan kalabalık bir heyet iştirak etti. Sudan müfredatına göre eğitim öğretiminin döneminin bitmesi nedeniyle, Külliyede eğitim gören yetimlerin dönem sonu karne töreni yapıldı ve öğrencilere hediyeleri takdim edildi. Tören esnasında öğrencilerin performansı ve hazırlıkları karşısında duygusal anlar yaşandı. 3 aylık yaz tatili için yetimler, ailelerin, yakınlarının yanına gönderildi. 8 yıllık eğitim döneminin ilk mezunlarını geçen yıl veren Külliyede, bu yıl ikinci mezunlar karnelerini aldılar. Sudan genelinde yapılan sınavlarda başarı ortalaması yüksek olan yetimlerin lise döneminde de bu başarılarını devam ettirmeleri en büyük duamız.

Sudan’da bulunan heyet, gruplara ayrılarak, Yardımeli Derneğinin bölgede yaptığı faaliyetleri yerinde görmek üzere ziyaretlerde bulundular.Kardeş aileleri kaldıkları mekanlarda ziyaret ederek, yaşadıkları ortamı gözlemlemek ve ihtiyaçları yerinde tespit etme imkanı bulmuşlardır. Bölgede bulunan yetimhaneler de ziyaret edilerek, hediyeler verilmiştir.
 


Temiz suya ulaşmak ve temin etmek, özellikle kırsal bölgelerin en önemli sorunlarından biri. Kilometrelerce uzaklardan bidonlarla taşınan suyun değeri buralarda çok daha fazla..Açılan su kuyuları ile, temiz ve sağlıklı suya kavuşmaları sağlanan köy halkının sevinci nasıl ifade edilebilir ki.. Sudan özelinde Yardımeli tarafından açılan büyük su kuyuları, bölgede yaşayan 4000 kişinin istifade edebileceği kapasiteye sahiptir.Önceden açılan su kuyuları ve yeni tamamlanarak açılışı yapılan su kuyuları, Yardımeli heyeti tarafından ziyaret edilerek, yerinde şahidlik yapılmıştır.
 


Çorak topraklara can vermek niyetiyle başlatılan “ 1 kurban 1 fidan” kampanyamız çerçevesinde, köylerde, özellikle su kuyuları açılan bölgelerde 280 adet fidan toprakla buluşturulmuştur. Açılan su kuyuları ve dikilen fidanlar, adeta çekim merkezi olmuş, bu bölgelere yerleşimin katlanarak arttığı görülmüştür.
 


Yardımeli Heyeti, Türkiye’nin bölgede bulunan başta Büyükelçimiz Sayın İrfan Neziroğlu olmak üzere, diğer resmi kurum ve kuruluşlarını da ziyaret ederek, yetkililerle görüşmüş, yapılan faaliyetlerle ilgili olarak  istişarelerde bulunmuşlardır.

Paylaş