Banka HesaplarıBağış Yap

Suriye İçin Küresel Şefkat Hareketi Devam Ediyor

Suriye İçin Küresel Şefkat Hareketi Devam Ediyor

Türkiye'de bir ilke sahne olan ve birçok STK'nın destek verdiği ''Kış geldi... Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye'' kampanyası 16 ülkede yankı buldu.

Türkiye'de bir ilke sahne olan ve birçok STK'nın destek verdiği ''Kış geldi... Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye'' kampanyası 16 ülkede yankı buldu. Aralarında Bosna- Hersek, Mısır, Kuveyt, Fas,  Malezya, Pakistan, Makedonya, Lübnan, Libya, Endonezya, Yemen, Ürdün, kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bahreyn ve Cezayir’in de bulunduğu 16 ülke Suriye için yardım seferberliği başlattı.

Kampanya İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) Sütlüce'deki Genel Merkezi ile eş zamanlı olarak 16 ülkede düzenlenen basın toplantısıyla başlatıldı.

Toplantıda hazır bulunan Yardımeli Derneği Genel Koordinatörü Osman İlhan toplantı sonrasında şunları söyledi: “Yanı başımızda, komşumuz olan, aile bağlarımızın dahi hâlâ devam ettiği, akrabalık ilişkilerinin olduğu Suriye’de insanlık adına utanç veren bir dram yaşanıyor. Bugün Suriye’de yerel, bölgesel ve küresel müttefiklerinin desteğiyle vahşeti sürdüren, fırın kuyruklarında bekleyen masum halka bile bombalar yağdıran zalim bir rejime karşı kahramanca direnen, hürriyet ve şeref mücadelesi yürüten Suriyeli kardeşlerimize yardım günüdür.

Bizler Yardımeli Derneği olarak, ilk günden beri masum Suriye halkının yanında olduk, onlara gerekli olan her türlü maddî ve manevî yardımı yaptık, inşallah bundan sonrada gerekli yardımları yapmaya devam edeceğiz.

Bir insanlık krizi ile karşı karşıya kalan Suriye halkına hepimizin güçlerini ve imkânlarını seferber ederek yardım etmesi zaruridir. Bu hem yüce dinimizin ve hem de insanlığımızın bir gereğidir. Kanın döküldüğü, çaresiz insanların ahının semâya yükseldiği bir ortamda hiçbir siyasi gerekçe haklı olarak ileri sürülemez. Suriyeli kardeşlerimize, yetimlerimize, öksüzlere, muhtaçlara, evsizlere ve kendi özgürlük mücadelesini verenlere sahip çıkmak, yardım elimizi uzatmak ve bu tarihi kavşakta onların yanında yer almak her şeyden önce bir insanlık borcudur.

Bu vebali biraz olsun hafifletmek adına, Türkiye’deki STK’lar bir oldular, güçlerini ve enerjilerini birleştirdiler. ‘Suriye için bir ekmek bir battaniye’ çağrısıyla harekete geçtiler. Başlatılan kampanyanın amacı, işte bu tür katliamların yaşandığı Suriye’deki sivil halka yardım etmek, insanlığın ölmediğini tüm dünyaya yeniden hatırlatmaktır” dedi.

Paylaş