Banka HesaplarıBağış Yap

Suriye Tıbbi Malzeme Konvoyu Basın Açıklamsı

Suriye Tıbbi Malzeme Konvoyu Basın Açıklamsı

Suriye için İngiltereden yola çıkan Tıbbi malzema konvoyu hakkında basın açıklaması

Değerli Katılımcılar, Basınımızın Kıymetli Mensupları!

Yanı başımızda, komşumuz olan, aile bağlarımızın dahi hâlâ devam ettiği, akrabalık ilişkilerinin olduğu Suriye’de insanlık adına utanç veren bir dram yaşanıyor. İç savaş, en acımasız haliyle özellikle sivilleri, savunmasız insanları vuruyor. Son birkaç gündür ekmek kıtlığı yaşanan şehirlerde, fırın önünde bekleyen insanlar, savaş uçaklarıyla bombalanıyor. Fırın önünde bekleyen insanlara saldırı,  insanlık adına Suriye iç savaşının en acımasız ve en utanç veren yüzüdür. Ekmek bekleyen halk, savaş uçaklarıyla bombalanıyorsa artık insanlıktan çıkılmış demektir. Bu suçta tüm insanlığın sorumluluğu vardır.
Bu vebali biraz olsun hafifletmek adına, Türkiye’deki STK’lar bir oldular, güçlerini ve enerjilerini birleştirdiler. ‘Suriye için bir ekmek bir battaniye’ çağrısıyla harekete geçtiler. Başlatılan kampanyanın amacı, işte bu tür katliamların yaşandığı Suriye’deki sivil halka yardım etmek, insanlığın ölmediğini tüm dünyaya yeniden hatırlatmaktır.

Kış geldi, soğuk bastırdı ve mazlum, savunmasız insanlar için barınacak bir yer maalesef yok… Ekmek kıtlığı baş gösterdi, temel gıda maddeleri tükendi ve açlık başladı.
Kesin rakamlarını kimsenin bilmediği ama yüzbinlerle ifade edebileceğimiz sivil halk kitleleri, kış şartlarının ağır baskısı altında ezilmeye başladı. Ürdün, Lübnan, Kuzey Irak’taki kamplarda ve Suriye içinde dağınık alanlarda binlerce kadın, çocuk, yaşlı yardım bekliyor.  Hıristiyanlar, Sünniler, Nusayriler, Ermeniler, Türkmenler, Araplar ayrımı yapmadan söylüyoruz bütün sivil halk, kış şartlarında barınma ve gıda sorunuyla karşı karşıya. Biz de bu hayati sorunları çözmek ve sorumluluğumuzun bize yüklediği görev bilinciyle hareket ediyoruz.

Tüm siyasî, dinî, mezhebî, ekonomik ve benzeri tartışmaları bir kenara bıraktık. Kimin tarafını tutmak gerektiğini, kimin haklı, kimin haksız olduğunu sorgulamıyoruz. 

İnsanlık adına tüm çabamız ve gayretimiz.  Kış geldi, beklemeye vakit yok, tahammül kalmadı. İnsanlar yardım bekliyor.

Değerli Basın Mensupları!

Dünya kamuoyunun ve uluslar arası kuruluşların ne yapmadığını ve sessiz kalmalarını maalesef üzülerek izliyoruz. Yapacak bir şeyler olmalı.

Ekmeğin bittiği bir yerde, savaş uçaklarıyla ekmek kuyruğunda bekleyen sivil halk bombalanırken politika konuşulmaz.

Yardımeli Derneği, başından itibaren Suriye’de yaşanan insanlık dramını yakından takip etmiş, Suriyeli mazlum ve sivil halka gerekli her türlü yardım ve desteği yapmış, bundan sonra da yapmaya devam edecektir.

Tıbbî Yardım Konvoyu

İnsanlığa duyarlı, vicdan sahibi insanlar, Suriye’nin mazlum halkı ile saf tutmak üzere yollara düştüler. Suriye’deki iç savaş mağdurlarının en önemli ihtiyaçlarından biri olan tıbbî yardım malzemelerinden oluşan konvoy, İngiltere’den 20 araçlık bir ekiple yola çıktı.

Merkezi İngiltere’de bulunan , SKT Welfare öncülüğünde oluşturulan “Tıbbî Yardım Konvoyu” 28 Aralık Cuma günü İpsala gümrük kapısından giriş yaptı.

Yardımeli Derneği, Suriye’ye yardım götüren   20 araç ve 48 kişiden oluşan  Tıbbî Yardım Konvoyunu Türkiye’de misafir etmek, güzergah boyunca mihmandarlık ve rehberlik yapmak üzere tüm hazırlıklarını tamamladı. Araçlar ve yardım malzemeleri, Hatay Suriye sınır bölgesine kadar güvenli bir şekilde ulaşması ve  Suriye’nin iç bölgelerindeki  mazlum ve muhtaçlara ulaştırılmak üzere Hatay’daki  resmi makamlara teslim edilecektir.  Tıbbı yardım konvoyunda 10 ambulans,  süt tozu, battaniye ve çeşitli tıbbı malzemeler bulunmaktadır.

Suriye’de yaşanan insanlık dramına sessiz kalmak istemeyen tüm vicdan sahibi insanların yapabilecekleri bir şeyler mutlaka vardır.  Her türlü ayni ve nakdi yardımlar için Yardımeli Derneğinin çağrı merkezine ulaşabilir, online olarak internetten bağışta bulunabilirsiniz.

Ayrıca Suriye yazıp 4031’e gönderilen SMS ile 5 TL bağışta bulunabilirsiniz.

Saygılarımla Dr. Sadık DANIŞMAN Yönetim Kurulu Başkanı

 

Program Detayı

28 Aralık Cuma   İpsala Gümrük Kapısından Giriş

28 Aralık Cuma   Saat: 20:00 Misafirlerle Akşam Yemeği – Basın Açıklaması (Eyüp Bel. Bir Nefes Tesisleri – Rami)               

29 Aralık Cumartesi      Sabah İstanbul’dan hareket

30 Aralık Pazar           Saat: 08:00 Kayseri Hilal Derneği Kahvaltı-Basın Açıklaması

31 Aralık Pazartesi Saat: 09:00 Hatay Basın Açıklaması  

 

Detaylı Bilgi ve İrtibat:

0212 541 48 00    Dernek Merkezi

0555 998 07 62    Osman İLHAN

0555 998 07 74     Muhammed ÇİÇEK

0533 442 57 44    Erdoğan KARACAKAYA

Paylaş