Banka HesaplarıBağış Yap

Suriye Tıbbi Malzeme Konvoyu Hataya Hareket Etti

Suriye Tıbbi Malzeme Konvoyu Hataya Hareket Etti

Araçlarda tıbbî yardım konvoyunda 10 ambulans, süt tozu, battaniye ve çeşitli tıbbî malzemeler bulunmaktadır. Yardımeli Derneği bağışçılarının topladığı ayni yardımlar da İstanbul’dan konvoya dâhil oldu.

Suriye… İnsanlık dramının en ağır şekliyle yaşandığı, insanların bir dilim ekmeğe, bir battaniyeye muhtaç olduğu bir ülke…

Suriyeli mülteciler Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki kendileri için kurulan çadırlarda, soğuk havada yaşama mücadelesi verdikleri gibi salgın hastalıkların yanı sıra yoklukla da mücadele ediyorlar.

Merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Welfare öncülüğünde oluşturulan “Tıbbî Yardım Konvoyu” 28 Aralık Cuma günü İpsala Gümrük Kapısından giriş yaptı.

Araçlarda tıbbî yardım konvoyunda 10 ambulans,  süt tozu, battaniye ve çeşitli tıbbî malzemeler bulunmaktadır. Yardımeli Derneği bağışçılarının topladığı ayni yardımlar da İstanbul’dan konvoya dâhil oldu.

Konvoy,  İstanbul, Sakarya, Ankara, Kayseri, Adana güzergâhını izleyerek Hatay’a ulaşacaktır. Güzergâh boyunca Yardımeli Derneği temsilci ve gönüllüleri tarafından karşılanacak ve misafir edilecek olan konvoy pazar akşamı Hatay’a ulaşacak.

Araçlar ve yardım malzemeleri, Hatay Suriye sınır bölgesine kadar güvenli bir şekilde ulaşması ve Suriye’nin iç bölgelerindeki mazlum ve muhtaçlara ulaştırılmak üzere Hatay’daki resmi makamlara teslim edilecektir. 

Konuyla ilgili konuşan Yardımeli Derneği Başkanı Dr. Sadık Danışman:“Bugün Suriye’de büyük bir zulüm yaşanmakta, insanlar katledilmekte, bebekler, çocuklar, kadınlar, genç yaşlı herkes öldürülmektedir. Bizler Suriye’de yaşanan bu insanlık dramına duyarlı olan ve başkenti Londra’da bulunan Welfare Derneği yetkililerine gerçekten çok teşekkür ediyoruz, Allah kendilerinden razı olsun. Yaptıkları bu erdemli davranış, onların ümmet bilincini, mümin insanların kardeş olma bilincini pekiştiren güzel bir neticesidir. İnsanlık dramının yaşandığı Suriye’de bir derde derman olmak için çaba gösteren bu güzel insanları Yardımeli Derneği olarak misafir etmekten büyük bir onur duyuyoruz.

Komşumuz olan, aile bağlarımızın hâlâ devam ettiği, akrabalık ilişkilerinin olduğu Suriye’de insanlık adına utanç veren bir dram yaşanıyor. İç savaş, en acımasız haliyle özellikle sivilleri, savunmasız insanları vuruyor. Son birkaç gündür ekmek kıtlığı yaşanan şehirlerde, fırın önünde bekleyen insanlar, savaş uçaklarıyla bombalanıyor. Fırın önünde bekleyen insanlara saldırı,  insanlık adına Suriye iç savaşının en acımasız ve en utanç veren yüzüdür" diye konuştu.

Akabe Vakfı Yük üyesi Selçuk Karakaş ise yaptığı konuşmada:“Müminlerin birbirleriyle kardeş olduğunu, müminlerin ümmet şuuruyla yardımlaşma ve dayanışma içinde olması gerektiğini, bugün Suriye’de bir insanlık dramı yaşandığını, Yardımeli Derneğini ve Welfare Derneği aktivistlerini böyle bir hayırlı işe vesile oldukları için tebrik ettiğini” söyledi.

Welfare Derneği aktivistleri ise yaptıkları açıklamada:“Böyle bir erdemli hareketin içinde yer almaktan ve Yardımeli Derneğinin böyle bir yardıma öncülük yapmasından dolayı duydukları memnuniyeti; Suriye’de bir insanlık dramı yaşandığını, bu insanlık dramına kayıtsız kalamayacaklarını, tam tersine mümin ve insan olmanın gereği olarak bu drama duyarlı olduklarını, bütün müminlerin kardeş olduğunu” ifade ettiler.

Her türlü aynî ve nakdî yardımlar için Yardımeli Derneğinin çağrı merkezine ve web sayfasına 24 saat ulaşılabilir.

Çağrı Merkezi   0212 541 48 00 / www.yardimeli.org.tr

Paylaş