Banka HesaplarıBağış Yap

Suriyeli Mülteciler Bize Allah’ın Emanetidir

Suriyeli Mülteciler Bize Allah’ın Emanetidir

Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman ile gündemdeki Suriye yardımları üzerine konuştuk.

Röportaj: Uzm. Mehmet DERİ

Yardımeli  Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık DANIŞMAN: “Suriyeli Mülteciler Bize Allah’ın Emanetidir” 

Gündemde Suriyeli Mülteciler var. Yardımeli olarak Suriyeli mülteciler için neler yapıyorsunuz?

S. Danışman:  Röportajımıza, tüm hayırseverlerimize selamlarımı ve dualarımı ileterek başlamak istiyorum. 

Suriye’de maalesef çok dramatik bir durum yaşanıyor, her gün yüzlerce insan katlediliyor. Suriye bizim komşumuz; dinî, tarihî, kültürel, akrabalık gibi daha pek çok bağlarımız ve ortak değerlerimiz var.  Suriye’deki iç savaş, en acımasız haliyle özellikle sivilleri, savunmasız insanları vuruyor. Fırın önünde ekmek almak için bekleyen insanlar, savaş uçaklarıyla bombalanıyor. Fırın önünde bekleyen masum insanlara saldırı,  insanlık adına Suriye iç savaşının en acımasız ve en utanç veren yüzüdür. Ekmek bekleyen halk, savaş uçaklarıyla bombalanıyorsa artık insanlıktan çıkılmış demektir.

Suriyeli mülteci kardeşlerimiz için “Yardım Konvoyları” düzenledik; gıdadan battaniyeye, kışlık giysilerden tıbbî malzemelere kadar her türlü ihtiyaca yönelik yardımları Suriyeli mülteci kardeşlerimize ulaştırdık ve ulaştırmaya da devam etmekteyiz. Bize sığınan bu insanlara kucak açmak hem dinî hem de insanî bir görevimizdir. Yardımeli olarak her hususta Suriyeli mazlum ve mağdur dostlarımızın kardeşlerimizin yanındayız, onlar bize Allah’ın emanetidir, onlara elimizden gelen her türlü yardımı ve desteği yapıyoruz, yapmalıyız da. 

Hıristiyanlar, Sünniler, Nusayriler, Ermeniler, Türkmenler, Araplar ayrımı yapmadan söylüyoruz bütün sivil halk, kış şartlarında barınma ve gıda sorunuyla karşı karşıya. Biz de bu hayati sorunları çözmek ve sorumluluğumuzun bize yüklediği görev bilinciyle hareket ediyoruz.

Mültecilerin çoğunun kadın ve çocuk olduğunu da göz önünde bulundurduğumuzda beslenme, barınma,  ısınma ve sağlık en önemli mesele haline geliyor. Bölgede hâlâ un, temel gıda maddeleri, battaniye ve ilaç gibi malzemelere acil ihtiyaç var. Hayırsever vatandaşlarımızın bu yönde de desteklerini bekliyoruz. Şu anda Suriyeli mültecilerin durumları kış olması nedeniyle daha zorlaştı. Özellikle bebekler, çocuklar, kadınlar ve yaşlılar çok zor durumda, çok zor şartlar altında yaşıyorlar. 

 “Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye”kampanyasında birçok Sivil Toplum Kuruluşu ile beraber ortak hareket ediyoruz, elhamdülillah kampanya iyi gidiyor, bu konuda halkımızdan daha çok destek bekliyoruz.  

Sizler de Suriyeli kardeşlerimize kredi kartıyla online bağış, bankalar (Ziraat Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk, Bank Asya, Türkiye Finans Katılım Bankası) ya da SURİYE yazıp 4031’e göndererek yardımda bulunabilirsiniz.

Sivil Toplum Kuruluşları Suriye konusu ile ilgili olarak insanî yardımların yanı sıra daha başka neler yapabilir?

S. Danışman:Yardımeli Derneği Başkanı olarak diyorum ki, Suriye’de masum ve sivil halka uygulanan zulüm, aynı zamanda orantısız ve âdil olmayan bir gücü de beraberinde getirmektedir. Zalim Suriye rejiminin sahip olduğu güçle, muhaliflerin veya Özgür Suriye Ordusunun elindeki kısıtlı gücün mukayesesi mümkün değildir.   

Sivil Toplum Kuruluşları, Suriye’deki sivil katliamların önlenmesi ve de orantısız güç kullanımın ortadan kaldırılması için Suriye hava sahasını, Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Suriye rejiminin hava kuvvetlerine uçuşa kapatmalıdırlar. Bunu bebekler, çocuklar, yaşlılar, kadınlar adına Sivil Toplum Kuruluşları dünya ülkelerinden talep edip uygulamaya koymalıdırlar. Ayrıca Suriye’deki savaş suçluları, Birleşmiş Milletler Adalet Divanında yargılanıp gerekli cezaya çarptırılmalı, bu dünya barışı ve huzuru için gereklidir.

Sivil Toplum Kuruluşları Suriye’de huzurun, barışın, istikrarın ve kalkınmanın sağlanabilmesi olması için sosyo-ekonomik, kültürel ve sağlık alanları başta olmak üzere birçok alanda çok yönlü faaliyetleri ve projeleri ivedilikle uygulamaya koymalıdırlar. Bizler de bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak üzerimize düşen her türlü yardımı yapmaya seve seve hazırız.

Derneğinizin dünyanın dört bir yanında uyguladığı Kardeş Aile Projesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

S. Danışman:Dünyada 1 milyarı aşkın insan günde 1/bir dolara çalışıyor, 1/bir dolarlık bir kazançla hayatını idame ettirmeye çalışıyor. 1 milyar 250 milyon insan elektriksiz. 800 milyon insan her gün aç yatıyor, 1milyarı aşkın insan obez yani aşırı kilolu. Günde en az 4 saat sadece su taşıyıp barınağına getirmeye çalışan 500 milyon bayan var. Her yıl 5 milyonu aşkın bebeğimizi, çocuğumuzu özellikle enfeksiyon hastalıklarından kaybetmekteyiz. Bu örnekler çoğaltılabilir. İslam hayır medeniyetidir ve dünyada yaklaşık 2 milyar Müslüman varken, “bu acı, dramatik tablolar neden yaşanıyor? diye sormak lazım.

Bu tespitlerden sonra sorunuza geçecek olursak: Kardeş Aile Projesi ilkin dört ayrı ülkede uygulandı. Şu anda uyguladığımız ülke sayısı ise 11’e ulaştı. Başlangıçta Filistin (Gazze, Kudüs) ve Filistin mülteci kampları (Lübnan, Suriye, Ürdün) daha sonra Pakistan (Keşmir), Habeşistan (Etiyopya) ve Türkiye idi. Daha sonra buna Somali’yi, Sudan’ı (Darfur), Kazakistan’ı, Bosna Hersek’i, Arakan’ı kattık. Şu anda 11 ülkede uyguladığımız Kardeş Aile Projemiz ile ülkemizde 81 ilimizden veren el kardeş ailelerimiz, ülkemizin 30’u aşkın ilinden ise alan el kardeş ailelerimiz var. Yurt dışından 10’u aşkın farklı ülkeden veren el kardeş ailemiz var. Rabbim veren el kardeş ailelerimizden razı olsun, bu vesileyle onlara bir kez daha teşekkürlerimi ve selamlarımı yolluyorum.

Yardımeli’nin Somali’deki bazı projelerini biliyoruz. “Somali Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi” bu anlamda hatırlatılmaya en değer projelerden biri. İnşaatı devam etmekte olan bu hastaneyi hangi ihtiyaç/ihtiyaçlar ortaya çıkardı?

Birleşmiş Milletler’in açıkladığı rapora göre, dünyada çocuk ölümlerinin en sık yaşandığı ülke Somali… Raporda, Somali'de 5 yaş altı çocuklar arasındaki ölüm oranının diğer ülkelerden daha yüksek olduğu ifade ediliyor. 

Yardımeli Derneği olarak, "Çocuklar Ölüm Sıralarını Beklemesin, Anneler Ölüm Nöbeti Tutmasın" parolasıyla yola çıkarak Afrika’nın en büyük “Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi”ni inşa ediyoruz. İnşallah hastanemiz, 2013’ün son aylarına doğru bitecek ve hizmete girecektir.

İnşallah bu hastane tamamlandığında Somalili bir anne, “Ben bebeğimi bir sağlık birimine götürdüm ve orada tedavi ettirdim” diyebilecek. Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayat Somalili yavrularımızın ve annelerin de hakkıdır.

İnşallah bu hastane, Somali’nin barışına, huzuruna,  istikrarına ve kalkınmasına da fayda sağlayacaktır.

Pakistan’da Eyüp Sultan Köyü inşa ediyorsunuz. Bu köyü neden Pakistan’da inşa etme ihtiyacı hissettiniz? 

S. Danışman:Pakistan’da 2010 yılında meydana gelen sel felaketi sonrası evsiz kalan, mağdur ve muhtaç Pakistanlı kardeşlerimiz için Eyüp Sultan Köyünü inşa ediyoruz. Rabbim, inşallah 2013 ortalarında modern ve model bir köy olarak bitirmeyi nasip etsin.

Eyüp Sultan Hazretlerinin yaşına binaen 91 konutu, mescidi, iş atölyeleri, sağlık evi olan, seracılık, hayvancılık, tarım noktasında da eğitim verilebilecek durumda olan bir köy inşa ediyoruz.  Köyümüzde Prof. Dr. Sabahattin Zaim, Necip Fazıl Kısakürek ve Cahit Zarifoğlu isimlerinde 3 mahalle var. 

Köyümüze sel felaketi mağdurlarını yerleştirdikten sonrada buradaki köy halkından bayanları ve erkekleri tarım, hayvancılık, arıcılık, seracılık, el sanatları noktasında ayrı ayrı eğiteceğiz.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

S. Danışman:Bu güzel röportaj için ben de teşekkür eder, tüm hayırseverlerimize selamlarımı ve dualarımı iletirim.

Paylaş