Banka HesaplarıBağış Yap

Suriyeli Mültecilere Eğitim Hediyesi

Suriyeli Mültecilere Eğitim Hediyesi

Suriyeli çocukları okulla, öğretmenle, okul sıralarıyla, kalemle, kitapla tanıştırmak için kolları sıvayan Yardımeli, Hatay’ın Kumlu ilçesinde Suriyeli Mülteci çocuklar için inşa ettirdiği okulu, törenle eğitim ve öğretime açtı

Suriyeli çocukları okulla, öğretmenle, okul sıralarıyla, kalemle, kitapla tanıştırmak için kolları sıvayan Yardımeli, Hatay’ın Kumlu ilçesinde Suriyeli Mülteci çocuklar için inşa ettirdiği okulu, törenle eğitim ve öğretime açtı.

Açılışa Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman, Yardımeli Derneği Kurucu Üyesi ve Ankara Şubesi Başkanı Dr. Mehmet Sılay, Kumlu Belediye Başkanı Ali Balkız, Yardımeli Derneği Genel Koordinatörü Osman İlhan, Yardımeli Derneği Hatay Temsilcisi Eyüp Yıkılmaz ile çok sayıda Suriyeli mülteci ve Kumlu ilçesinden vatandaşlarımız katıldı.

3 katlı olan okulda, toplam 9 sınıf mevcut olup, 475 öğrenci öğrenim görecektir. Okulda ayrıca öğretmen odası,   rehberlik sınıfı,   müdür odası ile birlikte toplantı salonu mevcuttur. Okulda, öğrenciler sabahçı ve öğlenci gruplar halinde eğitim-öğretim göreceklerdir. Sabahçı gruplar ilkokul, öğlenci gruplar ortaöğretim seviyesinde olacaktır.

Okulun açılışı ile ilgili olarak konuşan Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman: “Fertlerin ve toplumların maddî ve manevî her alanda yükselmelerini sağlayan unsurların başında eğitim gelmektedir. Her Müslüman dinî görevlerini yerine getirmek, Hakk’ı batıldan, doğruyu yanlıştan, helali haramdan ayırt edecek kadar eğitim görmekle, ilim tahsil etmekle mükelleftir. Bu sebeple dinimizin ilk emri “oku”dur. Bu okuma sıradan bir okuma değil, Cenab-ı Hakkın adıyla başlayan ve O’nun rızasıyla devam eden bir okumadır.

Bizler Yardımeli Derneği olarak, ümmet coğrafyasında Allah’ın izniyle imkânlarımız nispetinde, Suriyeli mülteci kardeşlerimizin sorunlarına projeler üretmeye ve bu sorunlara çözüm bulmaya çalışıyoruz. Suriyeli mülteci kardeşlerimizin eğitim-öğretime devam etmesi için Yardımeli olarak bu okulu açmış bulunuyoruz, inşallah açtığımız bu okul sayesinde mülteci yavrularımız, eğitimlerine aksatmadan devam edeceklerdir.  Bu okulun yapımında emeği geçen başta Yardımeli Derneği Hatay Sorumlusu Eyüp Yıkılmaz kardeşim olmak üzere tüm hayırseverlere, gönüllülerimize şükranlarımı bildiriyorum, Allah kendilerinden razı olsun”diye konuştu.

Törende konuşan Kumlu Belediye Başkanı Ali Balkız: “Yardımeli Derneğini böyle bir hayra öncülük ettiği için tebrik ediyorum, kendilerine çok teşekkür ediyorum, Allah razı olsun. Eğitime gerekli önemi vererek cehaletin, fakirliğin üstesinden gelinebileceğini, ‘Nerede ihtiyaç sahibi insan var?’ diye arayış içerisinde olanların hayırlarını buluşturmaya talip olmak, bu anlamda hayır köprüleri, gönül köprüleri kurmak takdire şayan çalışmalardır. Bu anlamda Yardımeli Derneğine, çok saygıdeğer Başkan Dr. Sadık Danışman Bey’e, Yardımeli Derneği Hatay Sorumlusu Eyüp Yıkılmaz’a ve sizin şahsınızda bu çalışmaları gerçekleştiren hemşehrilerimize teşekkür ederim. Bu konuda bizlere düşen ne olursa yanınızda olduğumuzu da bilmenizi isterim” diye konuştu.

Konuyla ilgili konuşan Yardımeli Derneği Kurucu Üyesi ve Ankara Şubesi Başkanı Dr. Mehmet Sılay ise: “Yardımeli Derneği olarak böylesine önemli bir yardımı yapmaktan dolayı çok mutluyuz. İnşallah açmış olduğumuz bu okul, geleceğin Suriye’sinin inşasında da önemli bir rol oynayacaktır. Dernek olarak tüm çabamız insanlık adına, zulüm gören mazlum ve mağdur insanlar adına; Suriyeli mülteci kardeşlerimiz de bunlardan biri. Suriyeli mazlum ve mağdur kardeşlerimize her türlü maddî ve manevî yardımları desteği yapıyoruz. Yardımeli olarak yaptırmış olduğumuz bu okul buna çok bir misal teşkil etmektedir. İnşallah bundan sonra da Suriyeli mazlum ve mülteci kardeşlerimize her alanda yardımlarımız, desteklerimiz devam edecektir” diye konuştu.

Tören, daha sonra okulun açılış kurdelelerinin kesilmesi, okulun eğitime girmesiyle son buldu. 

Paylaş