Banka HesaplarıBağış Yap

Susuz hayat olur mu?

Susuz hayat olur mu?

Su, canlılar için vazgeçilmez bir hayat kaynağı. Susuz hayat olmuyor maalesef.

İnsan susuz en fazla 7 gün yaşayabilir. ( Su içerek, hiçbir şey yemese bile 60 güne kadar yaşayabilir )

Son zamanlarda, küresel ısınma ile birlikte, kuraklık, mevsim değişiklikleri, endüstrileşme ve yer altı kaynaklarının doğru kullanılmaması nedeniyle su sorunu alarm vermektedir. Uluslar arası sempozyum ve toplantılar düzenleniyor, su sorunu masaya yatırılıyor. Atık suları, yağmur sularını ve deniz sularını kullanımının çareleri aranıyor.

Afrika ülkeleri su sıkıntısının çekildiği, temiz suya ulaşamamanın verdiği zor şartlar altında sürdürülen yaşam mücadelesinin en bariz izlendiği yerlerin başında geliyor. Kilometrelerce uzaklardan, sırtlarında taşıdıkları bidonlar ile getirdikleri suyu kullanmak zorunda kalıyorlar. Her türlü ihtiyaçlarını, getirdikleri bu temiz olmayan, sağlıksız su ile karşılamaktadırlar.

Afrika’da yaklaşık 1 milyar insan sağlıklı ve temiz suya ulaşamıyor. (Dünya nüfusunun 1/8 i)

Dünyada temiz su, yeterli hijyen ortamların olmayışına bağlı olarak bulaşan hastalıklar yüzünden her gün 5 yaş altı 1 400 çocuk ölüyor. Her yıl 850 bin insan, güvenli olmayan su kullanımından dolayı hayatını kaybediyor.

Bize düşen öncelikle, bulunduğumuz imkanların değerini bilip, şükretmeliyiz. Ve israf, lüks ve fazla tüketimlerden kaçınmalıyız.
 

SU KUYUSU AÇTIRABİLİRİZ

Afrika’nın farklı bölgelerinde, su ihtiyacının olduğu yerleşim yerlerinde açılan su kuyuları, bölge halkının büyük bir sıkıntısını gidermektedir. Önceden tespit edilen yerler için Yardımeli ekiplerinin denetiminde su kuyusu çalışmaları başlıyor. Bölgenin şartlarına göre belirlenen süre zarfında, açışlışı yapılan su kuyuları, o bölgede yaşayan yetkili mercilere ( muhtar, hoca, öğretmen vb) teslim ediliyor ve belirli zamanlarda denetim ve kontrolleri yapılıyor. Herhangi bir arıza, tamirat ve bakım işleri Yardımeli ekipleri tarafından yapılmaktadır.

 

2018 yılında açılan su kuyuları

2018 yılının hemen başında olmamıza rağmen, 33 tane su kuyu açtırma talebi hayır sahiplerinden Derneğimize ulaşmıştır. Gerekli inceleme ve tespitler yapılarak su kuyularının açılma çalışmaları başlamış olup, çalışmaların her aşaması kayıt altına alınarak arşivlenmektedir. Su kuyusu açıldığında, ilk günden itibaren süreçleri gösteren foto ve açılış görüntüleri bağışçıya ulaştırılmaktadır.

2018 yılı içerisinde ( Ocak-Şubat) 6 tanesi Sudan, 2 tanesi Bangladeş-Arakan kampları olmak üzere 8 su kuyusu hizmete açılmış ve bölge halkının istifadesine sunulmuştur.
 

2018 Ocak - Şubat aylarında Bangladeş-Arakan Kampları açılan su kuyuları

  • 15 Temmuz Şehitleri Kız İmam Hatip Lisesi Su Kuyusu
  • Paşa İlbay Su Kuyusu


 

2018 Ocak - Şubat aylarında Sudan’da açılan su kuyuları

  • Kerim Su Kuyusu
  • Suat Temur Su Kuyusu
  • Karzı hasen Almanya Kardeşliği Su Kuyusu
  • Demir Ailesi Su kuyusu
  • El Ekrem Su Kuyusu
  • Gayri Memnun Çorlu Kardeşliği Su Kuyusu
     


 

Paylaş