Banka HesaplarıBağış Yap

Teşekkür ve dualar bayramımız oldu - Afrika

Teşekkür ve dualar bayramımız oldu - Afrika

2019 yılı kurban kesim ve dağıtım organizasyonu kapsamında ülkemizde ve 30 farklı ülkede, alınan kurban vekaletleri hisse sahiplerinin isimlerinin tek tek okunarak kesildi ve hak sahiplerine ulaştırıldı.

Ülkemizde kuzeyden güneye, doğudan batıya uzanan yardımelleri, dünyada Asya’dan Afrika’ya, Balkanlardan Ortadoğu’ya, Kafkaslardan Türk Cumhuriyetlerine kadar uzanarak kurbanlar kesildi, bayram edildi.

Türkiye’den 120 kişilik görevli-gönüllü ekiplerin yanında, bölgelerde görev alan yerel ekiplerle birlikte adeta bir iyilik ordusu iş başında idi. Bayram sabahı başlayan kurban kesimleri, bölgedeki yoğunluğa göre 2.gün de devam etti. Ekipler gruplar halinde kesim ve dağıtımı koordine ederek, kurban paylarının hak sahiplerine ulaşmasını sağladı. Bir yandan kesimler devam ederken, bir yandan dağıtımlar devam etti. Önceden belirlenen aileler, kendilerine verilen makbuz karşılığında hisselerini teslim aldılar. Dağıtım yerlerine gelemeyen aileler payları da bizzat evlerinde teslim edildi.

8500 hisse kurban kesilerek, adak ve akika kurbanlarla birlikte 60 000 aileye ulaşılarak, bayram hediyeleri, çocuklara oyuncaklar takdim edilmiştir.

Bizleri bekleyenler vardı..

Afrika: Sudan, Somali, Tanzanya, Moritanya, Etiyopya, Nijer, Çad, Kamerun, Kenya Dadaab Kampı, Mali, Gana

Sudan sevdamız çok eskilere dayanıyor. Bir kurban vesilesi ile gidilmişti Sudan’a. Ve dönüşte orada bir yetimler külliyesi yapılması kararı verilmiş, çalışmalara başlanmıştı. Ve o külliye bu yıl ilk mezunlarını verdi hamdolsun. Topluma maya olacak nesillerin yetişmesine katkı sağlayan Yardımeli Külliyesi eğitim-öğretime devam etmektedir. Yetimler külliyesinde, Undurman bölgesinde, Darfur bölgesinde Yardımeli ekipleri kurbanları keserek, dağıtımlarını yaptı.

Somali’de 2010 yılında meydana gelen büyük kuraklık ve kıtlık sonucu etkilenen insanlara yardım etmek ve destek olmak üzere bölgeye giden Yardımeli ekibinin çalışmaları kesintisiz devam etmektedir. 100 yataklı Yardımeli Somali Hastanesi, Somali halkına umut olmaya devam etmektedir. Farklı bölgelerde kesilen kurbanlar, hak sahiplerine dağıtılmıştır.
 


Tanzanya, tarihi ve doğa güzellikleri itibari ile turizm bölgesi olmasına rağmen, halka bu imkanların çok yansımadığı bir ülke. Mağdur ve muhtaç kardeşlerimize yardım ve destek çalışmalarımız her yıl düzenli devam etmektedir. Açılan Su kuyuları da kardeşlerimizin temiz suya ulaşmaları noktasında büyük bir imkan olmaktadır. Darusselam ve Zanzibar ‘da farklı bölgelerde kesilen kurbanlar, kırsal bölgelerde yaşayan insanlara ulaştırılmıştır.

Moritanya, batı Afrika’da topraklarının çoğunun çöl olduğu bir ülke. Dolayısıyla, kuraklık ve kıtlığın yaşandığı, insanların maddi durumlarının çok kötü olduğu bir bölge. Moritanya’nın başkenti Nuakşot’ta yapılan Yardımeli Eğitim Külliyesi, yetim çocukların eğitimlerine ve hayata kazandırılmalarına imkan sağlayacaktır. İnşaatı tamamlanan külliye, yakın zamanda eğitim öğretime başlayacaktır. Külliye bahçesinde ve kırsal bölgelerde farklı ekipler tarafından kesilen kurbanlar, köy halkına dağıtılmıştır.
 


Etiyopya, Necaşi’nin torunlarına bir vefa borcu olarak düzenli yardımlarımızın ulaştığı bir bölge. Kardeş ail su kuyuları, yetim eğitim projesi düzenli olarak devam etmektedir. Kurbanlar Necaşi’nin memleketinde ve Başkent etrafındaki kırsal yerleşim yerlerinde farklı ekipler tarafından kesildi ve hak sahiplerine ulaştırıldı.

Nijer, dünya sıralamasında, kişi başına düşen milli gelir rakamları baz alındığında ilk beşte yer alan bir ülke. Son iki yıldır, Yardımeli ekipleri bölgede kurban çalışmaları yapmakta ve yardımları ulaştırmaktadır. Kurbanlar farklı bölgelerde kesilerek, güneşte, çadır altında bekleyen insanlara dağıtılmıştır.
 


Çad, Orta Afrika’da fakirliğin ve yoksulluğun zirve yaptığı bölgelerden bir tanesi. Son iki yıldır Yardımeli ekipleri bölgede yardım çalışmalarını ve kurban faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Farklı bölgelerde kesilen kurbanlar, güneş altında bekleyen insanlara birebir teslim edilmiştir.
 


Kenya Dadaab Kampı, Somali’de meydana gelen kıtlık ve kuraklık sonucu göç eden insanlarla gündeme gelmiş, mağduriyetin çok fazla olduğu, çadırların ve barakaların yetersiz, yaşam şartlarından çok uzak bir kamp bölgesi. Son 10 yıldır, Yardımeli ekipleri bölgede yardım çalışmalarını ve kurban kesim faaliyetlerini sürdürmektedir. Garissa bölgesinde bulunan yetimhane ve eitim merkezleri de ziyaret edilerek, desteklenmekte, çocuklara hediyeler ve şekerlemeler dağıtılmaktadır. Kamp içerisinde kesilen kurbanlar, kampta yaşam mücadelesi veren insanlara dağıtılmıştır.
 


Mali, Batı Afrika bölgesinde, yokluk ve yoksulluğun kendini çok fazla hissettirdiği ülkelerden biri. Son üç yıldır, Yardımeli ekipleri bölgede yardım çalışmalarını ve kurban faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Yetimhaneler de bölgede fazlaca bulunmaktadır. Yetimler ziyaret edilerek, oyuncak, kıyafet ve şekerlemeler dağıtılmıştır. Kurbanlar da farklı bölgelerde kesilerek, dağıtımları yapılmıştır.
 


Gana, bu sene ilk gerçekleştirilmiştir. Bölgede bulunan yerel bir partner tarafından gerçekleştirilen kurban kesimleri, yine bölgede dağıtımları yapılmıştır.
 

Paylaş