Banka HesaplarıBağış Yap

Teşekkür ve dualar bayramımız oldu - Asya

Teşekkür ve dualar bayramımız oldu - Asya

2019 yılı kurban kesim ve dağıtım organizasyonu kapsamında ülkemizde ve 30 farklı ülkede, alınan kurban vekaletleri hisse sahiplerinin isimlerinin tek tek okunarak kesildi ve hak sahiplerine ulaştırıldı.

Ülkemizde kuzeyden güneye, doğudan batıya uzanan yardımelleri, dünyada Asya’dan Afrika’ya, Balkanlardan Ortadoğu’ya, Kafkaslardan Türk Cumhuriyetlerine kadar uzanarak kurbanlar kesildi, bayram edildi.

Türkiye’den 120 kişilik görevli-gönüllü ekiplerin yanında, bölgelerde görev alan yerel ekiplerle birlikte adeta bir iyilik ordusu iş başında idi. Bayram sabahı başlayan kurban kesimleri, bölgedeki yoğunluğa göre 2.gün de devam etti. Ekipler gruplar halinde kesim ve dağıtımı koordine ederek, kurban paylarının hak sahiplerine ulaşmasını sağladı. Bir yandan kesimler devam ederken, bir yandan dağıtımlar devam etti. Önceden belirlenen aileler, kendilerine verilen makbuz karşılığında hisselerini teslim aldılar. Dağıtım yerlerine gelemeyen aileler payları da bizzat evlerinde teslim edildi.

8500 hisse kurban kesilerek, adak ve akika kurbanlarla birlikte 60 000 aileye ulaşılarak, bayram hediyeleri, çocuklara oyuncaklar takdim edilmiştir.

Bizleri bekleyenler vardı..

Asya: Afganistan, Bangladeş, Arakan Mülteci kampları, Pakistan, Keşmir

Afganistanda huzurun bir türlü gelmemesi kanayan bir yaramız. Ama kardeşlerimizin yanında olmaya, onlara uzanan yardımelleri olmaya devam edeceğiz. Daha çok kırsal bölgelerde yapılan kesimler, mağdur ve muhtaç köy halkına birebir dağıtıldı.
 


Bangladeş, insan yoğunluğunun en fazla olduğu ülkelerden biri. Başkent caddelerinde yürürken, omuzlarınızın diğer insanlarla temas etmemesi neredeyse imkansız. Araç, motor, bisiklet trafiği de aynı oranda yoğun. İnsanların günlük 1 usd karşılığı çalışmak zorunda kaldığı bir ülke. Buna rağmen Arakan’da zulümden kaçan insanların sığınma yeri.

Gerek Arakan kamplarında, gerekse Bangladeş’in farklı bölgelerinde kurbanlar kesildi ve dağıtımları yapıldı. Elektriğin olmadığı kamplarda, kurban etlerini güneşte kurutarak muhafaza etmeleri dikkat çekici idi.
 


Pakistan’la tarihten gelen dostluk ve kardeşlik bağları hala çok güçlü. Yardımeli Pakistan ofisi aracılığı ile düzenli devam eden yardım ve destekler, mağdur ve muhtaç aileler için büyük bir imkan. Yardımeli Eyüp Sultan Köyünde ikamet eden aileler de ziyarete edildi ve kurbanlar kesildi, bayramlaşıldı. Kurbanlarımızın bir kısmı, Pakistan Keşmirbölgesinde bulunan kardeşlerimiz için kesildi ve dağıtımları yapıldı.

Kafkaslar, düzenli olmasa da zaman zaman yardım ve desteklerin ulaştırıldığı bir bölge. Özellikle Ramazan ve kurban çalışmalarında, Kafkas kardeşlerimize yardımellerimiz uzanmaktadır. Bölgede bulunan partner kurum aracılığı ile kurbanlar kesildi ve dağıtımları yapıldı.

Paylaş