Banka HesaplarıBağış Yap

Teşekkür ve dualar bayramımız oldu - Balkanlar

Teşekkür ve dualar bayramımız oldu - Balkanlar

2019 yılı kurban kesim ve dağıtım organizasyonu kapsamında ülkemizde ve 30 farklı ülkede, alınan kurban vekaletleri hisse sahiplerinin isimlerinin tek tek okunarak kesildi ve hak sahiplerine ulaştırıldı.

Ülkemizde kuzeyden güneye, doğudan batıya uzanan yardımelleri, dünyada Asya’dan Afrika’ya, Balkanlardan Ortadoğu’ya, Kafkaslardan Türk Cumhuriyetlerine kadar uzanarak kurbanlar kesildi, bayram edildi.

Türkiye’den 120 kişilik görevli-gönüllü ekiplerin yanında, bölgelerde görev alan yerel ekiplerle birlikte adeta bir iyilik ordusu iş başında idi. Bayram sabahı başlayan kurban kesimleri, bölgedeki yoğunluğa göre 2.gün de devam etti. Ekipler gruplar halinde kesim ve dağıtımı koordine ederek, kurban paylarının hak sahiplerine ulaşmasını sağladı. Bir yandan kesimler devam ederken, bir yandan dağıtımlar devam etti. Önceden belirlenen aileler, kendilerine verilen makbuz karşılığında hisselerini teslim aldılar. Dağıtım yerlerine gelemeyen aileler payları da bizzat evlerinde teslim edildi.

8500 hisse kurban kesilerek, adak ve akika kurbanlarla birlikte 60 000 aileye ulaşılarak, bayram hediyeleri, çocuklara oyuncaklar takdim edilmiştir.

Bizleri bekleyenler vardı..

Balkanlar: Bulgaristan, Bosna, Makedonya, Kosova

Balkanlar, bizlere mesafe olarak da, kültür olarak da yakın bir bölge. Tarihten gelen bağları ve izleri yok etmek çok da mümkün olmuyor. Bu bağların daha da güçlendirilerek devam etmesi en büyük arzumuz. 
 


Bulgaristan, son 5 yıldır düzenli yardımlarımızın ve kurbanlarımızın ulaştığı bir yer. Özellikle kırsal bölgedeki bir avuç kardeşimizle irtibatı kesmemeye, onlara destek olmaya gayret ediyoruz. Cami ve kuran kurslarına destek talepleri karşılanmaya çalışılıyor. Hoca ve eğiticilerin desteklenmesi ve çocuklara eğitim-öğretimin devam etmesi en büyük arzumuz. Kurbanlarımızı köy halkı ile birlikte kesildi ve dağıtımları yapıldı.
 


Bosna, Bilge Kral Aliya’nın yaşadğı topraklarla bağımızı ve irtibatımızı koparmamaya gayret ediyoruz. Düzenli yardım ve desteklerin yanında, sera projesi ile ailelere destekler devam etmektedir. Özellikle köylerde kesilen kurbanlar, çevrede yaşayan insanlara dağıtılmıştır.
 


Makedonya, şehrin sokaklarında, caddelerinde gezdiğinizde, köylerdeki yaşam şartlarına baktığınızda bizden izlerin görüleceği, yabancılık hissettirmeyen bir bölge. Özellikle köy yaşantıları ve kültürleri, Anadolu’nun şirin bir köyünü hatırlatmakta. Kurbanlar köylülerle birlikte kesildi ve dağıtımları yapıldı.
 


Kosova, uzun yıllar Osmanlı egemenliğinde kalmasından dolayı Müslüman nüfus ve eserler göze çarpmaktadır. Vekaleti alınan kurbanlar, isimler tek tek okunarak kesilmiş ve dağıtımları yapılmıştır.
 

Paylaş