Banka HesaplarıBağış Yap

Teşekkür ve dualar bayramımız oldu - Ortadoğu

Teşekkür ve dualar bayramımız oldu - Ortadoğu

2019 yılı kurban kesim ve dağıtım organizasyonu kapsamında ülkemizde ve 30 farklı ülkede, alınan kurban vekaletleri hisse sahiplerinin isimlerinin tek tek okunarak kesildi ve hak sahiplerine ulaştırıldı.

Ülkemizde kuzeyden güneye, doğudan batıya uzanan yardımelleri, dünyada Asya’dan Afrika’ya, Balkanlardan Ortadoğu’ya, Kafkaslardan Türk Cumhuriyetlerine kadar uzanarak kurbanlar kesildi, bayram edildi.

Türkiye’den 120 kişilik görevli-gönüllü ekiplerin yanında, bölgelerde görev alan yerel ekiplerle birlikte adeta bir iyilik ordusu iş başında idi. Bayram sabahı başlayan kurban kesimleri, bölgedeki yoğunluğa göre 2.gün de devam etti. Ekipler gruplar halinde kesim ve dağıtımı koordine ederek, kurban paylarının hak sahiplerine ulaşmasını sağladı. Bir yandan kesimler devam ederken, bir yandan dağıtımlar devam etti. Önceden belirlenen aileler, kendilerine verilen makbuz karşılığında hisselerini teslim aldılar. Dağıtım yerlerine gelemeyen aileler payları da bizzat evlerinde teslim edildi.

8500 hisse kurban kesilerek, adak ve akika kurbanlarla birlikte 60 000 aileye ulaşılarak, bayram hediyeleri, çocuklara oyuncaklar takdim edilmiştir.

Bizleri bekleyenler vardı..

Ortadoğu: Suriye-Cerablus, Irak-Halepçe, Ürdün, Lübnan, Yemen, Gazze, Kudüs

Ortadoğu mağduriyetin, savaş, zulüm ve iç karışıklık sebebiyle, göç eden muhacirlerin yaşam mücadelesi verdiği bir bölge.

Suriye-Cerablus, 9 yıldır devam eden iç savaş ve kargaşanın olumsuz izlerinin alabildiğine yoğun olduğu bölgede kurbanlarımız, Cerablus’a 30 km mesafede Türkmenlerin yaşadığı Usbağı köyünde kesildi. Kesilen kurbanlar köy halkına ve Kennu Kampında dağıtımları yapıldı.
 


Irak-Halepçe, bu sene ilk defa Yardımeli ekiplerinin ulaştığı bölgede kurbanlar kesildi ve dağıtımları yapıldı.
 


Ürdün, 11 yıldır düzenli yardımların ulaştırıldığı, özellikle Filistin Mülteci kamplarında yaşam mücadelesi veren insanların desteklendiği bir bölge. Kardeş aile, yetim eğitim projesi, Ramazan ve Kurban yardımları yerel partner kurum aracılığı ile tüm yıl devam etmektedir. Kurbanlar, Filistin mülteci kampında kesildi ve kampta yaşayanlara dağıtıldı.
 


Lübnan, Filistin’den hicret eden ve kamplarda yaşam mücadelesi veren kardeşlerimize desteklerimiz, derneğin kuruluşundan bu tarafa devam etmektedir. Filistin mülteci kamplarında kesilen kurbanlar, kampta yaşayan kardeşlerimize dağıtılmıştır.

Yemen, iç karışıklık ve çıkar savaşlarının ülkeyi mahvettiği bölgede, bir de kuraklık ve açlığın yol açtığı salgın hastalıklar toplu ölümleri de beraberinde getirmiştir. Masum halk, kadınlar, çocuklar ve yaşlılar bu durumdan en fazla etkilenen kesim olmuştur. Bölgede bulunan partner kurum aracılığı ile Yardımeli ekipleri kurbanları farklı bölgelerde keserek, zor şartlardaki insanlara dağıtmıştır.

Gazze, 11 yıldır abluka ve ambargo altında yaşam mücadelesi veren ülkede, yardımlarımız ve desteklerimiz kesintisiz devam etmektedir. Yardımeli Gazze Ofisi aracılığı ile kardeş aile, yetim eğitim projesi, mikro finans projeleri, sağlık, kıyafet ve tıbbi cihaz yardımları sürdürülmektedir. Kurbanların kesimleri gece geç vakte kadar sürmüş ve ailelerin evlerine tek tek dağıtılmıştır.
 


Kudüs, islam dünyasında ayrı bir sembolü ve yeri olan Kudüs’te, Mescidi Aksanın muhafızlarına yardım ve desteklerimiz devam etmektedir. Kurbanlarımız farklı mahallerde kesilerek, Kudüs sokaklarında ailelere tek tek ulaştırılmıştır.

Paylaş