Banka HesaplarıOnline Bağış

Türkiye'den Kara Kıtanın Siyah İncilerine...

Türkiye'den Kara Kıtanın Siyah İncilerine...

Yardımeli Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Müdürü ve gönüllülerden oluşan 12 kişilik heyet Sudan’ın başkenti Hartum’da bulunan Akabe Yetimler Külliyesini ziyaret ettiler.

Ziyaret kapsamında bir çok faaliyet ve projeyi de yerinde inceleme fırsatı bulan heyet yurda döndü.

Yetimler Külliyesi

Yardımeli Derneği tarafından temeli Ocak 2011 yılında atılan ve 2012 yılında 60 yetim öğrenciyle hizmet vermeye başlayan külliyede bugün 206 yetimin barınma ve eğitim ihtiyaçları karşılanıyor. 21 dönüm üzerine inşa edilen külliyede sınıflar, yatakhane, yemekhane, bilgisayar odası, kütüphane ve bir çok etkinlik sınıfının yanı sıra birde külliye öğrencilerine ve çevrede ki insanlara hizmet veren camii bulunmakta.

Külliyede Karne Heyecanı

2016-2017 öğretim yılını tamamlayan yetim öğrenciler karne heyecanı içerisindeydi. Heyet öğrencilerle birlikte bu heyecana ortak oldular ve karne törenine katıldılar. Her yıl olduğu gibi bu yılda külliyede eğitim gören tüm yetimlere isim isim, Ülkemizden  götürülen hediyeler verildi. Sudan müfredatına ve ülkemizdeki İmam Hatip Müfredatı ile takviye edilerek eğitim verilen yetim öğrenciler Sudan’ın yeniden inşasında ülkelerine, yetişmiş, şahsiyetli ve donanımlı insanlar olarak hizmet verecekler.

Yetimler Külliyesi Futbol Turnuvası

Karnelerini ve hediyelerini alan yetimler düzenlenen futbol turnuvasında kıyasıya mücadele ettiler. Türkiye’den gelen anne şefkati, baba merhametiyle başlarını okşayan ziyaretçilerinin tezahüratları arasında maça çıkan yetimler taraftarlarından tam not aldı. Zaman zaman ciddi çekişmelere sahne olan turnuvayı yönetim kurulu üyesi Vefa Berkli yönetti. Turnuva bitiminde şampiyonluğu göğüsleyen takım sahada kupa kaldırdı.

Su kuyuları açıldı, Kardeş aileler ziyaret edildi

Afrika kıtasının en büyük problemleri arasında hiç şüphesiz kuraklık ve susuzluk gelir. Yardımeli Derneği dünyanın çeşitli coğrafyalarında olduğu gibi Afrika’da da Su Kuyusu projesi yürütmekte. Giden heyet bu programda, 2 yeni su istasyonu ve 2 adet küçük su kuyusu açılışı gerçekleştirildi. Açılan büyük su istasyonu yaklaşık 15.000 kişinin yaşadığı bir bölgede hizmet verecek. Kuyularımızdan biri 6000 kişiye hizmet verecek. Diğer orta seviyedeki kuyularımız ise 4000 kişilik köylere hizmet verecektir. Yardımeli  sadece bu gidişinde 29.000 kişinin su problemini çözdü.  

Yardımeli Derneği’nin bir diğer önemli projesi de Kardeş Aile Projesi. Kardeş Aile Projesi Sudan’da da uygulanan bir proje, yine bu kapsamda kardeş aileler ziyaret edildi ve kardeş aile ödemeleri yapıldı.

Büyükelçilik, TİKA Koordinatörlüğü ve Yunus Emre Enstitüsü  ziyaret edildi

Ziyaret kapsamında Ülkemizin Büyükelçiliği, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, yerli ve Türkiyeli Sivil Toplum kuruluşları ve Sudanlı kanaat önderleri ziyaret edildi.

Yetimlerin velileri, Yetimlerimiz, Su kuyusu açtığımız köylüler, ziyaret ettiğimiz kardeş aileler, esnaf, Sudanın devlet yetkilileri  ve konuştuğumuz tüm Sudanlılar  Türkiye'ye ve Yardımeli'ne , gösterdikleri yakınlık ve destekten dolayı teşekkür ettiler.

Paylaş