Banka HesaplarıBağış Yap

Türkiye’den Pakistana Gönül Sofraları Kuruluyor

Türkiye’den Pakistana Gönül Sofraları Kuruluyor

Ramazan ayının ilk gününden itibaren, yurt içinde olduğu gibi yurtdışında da muhtaçlara el uzatan Yardımeli, faaliyetlerine devam ediyor.

Ramazan ayının ilk gününden itibaren, yurt içinde olduğu gibi yurtdışında da muhtaçlara el uzatan Yardımeli, faaliyetlerine devam ediyor.

Yardımeli Derneği’nin Ramazan yardımları kapsamında ulaştığı ülkelerden biri de Pakistan. Uzun yıllardır, ülkelerdeki karışıklıklar ve istikrarsızlıkların da etkisiyle iyice fakirleşen halk, hayırseverlerinin desteğiyle bir nebze olsun moral buluyor. Yardımlara köprü olma misyonuyla hareket eden Yardımeli, Pakistan’da iftar sofraları kuruyor, kumanyalar dağıtıyor, yetimleri giydiriyor.

Dernek görevlilerinin yanı sıra çok sayıda gönüllünün desteğiyle yürütülen çalışmalarda öncelik mağduriyetin en çok olduğu alanlara veriliyor. Mağdurların ihtiyaçlarına göre oluşturulan kumanyalarla Ramazan dönemi gıda ihtiyacı karşılanıyor, kurulan iftar sofralarıyla kardeşlik pekiştiriliyor.

Sel Felaketi’nde Pakistan’a Uzanan Yardımeli

Bilindiği gibi, 2010 yılının muson yağmurlarıyla Pakistan, tarihinin en büyük sel felaketini yaşamıştı. 20 milyon kişiyi mağdur eden felaket, binlerce can kaybına neden olurken, yaklaşık 12 bin köy Pakistan haritasından silinmişti. Sel felaketi döneminde de kardeş ülkenin acılarına duyarsız kalmayan Yardımeli, ülkeye öncelikle gıda, battaniye, giysi ve acil yardım malzemelerini ulaştırmıştı. Kalıcı çözüm olarak ise Peşaver eyaletinde 2012 yılı ortalarında Eyüp Sultan Köyü’nün temellerini atmış, Köyü içinde camisi, sağlık ocağı, atölyeleri ile birinci etabını tamamlayarak 2013 yılında açıldı. 2. Etap çalışmaları devam etmektedir.

Yardımelinin ülkede  Kardeş aile, su kuyusu gibi faaliyetleri de devam etmektedir.

Paylaş