Banka HesaplarıBağış Yap

Uganda’dan selam getirdik..

Uganda’dan selam getirdik..

Afrika kıtasının küçük ülkelerinden biri Uganda. Yaklaşık 45 milyon bir nüfusa sahip olan Uganda, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir.

2019 yılından bu tarafa, partner kurum aracılığı ile Yardımeli ekipleri, Uganda’da faaliyetlerine devam etmektedir.

Ülkenin geneli, Afrika’nın kurak topraklarına nazaran daha yeşil ve verimlidir. Ancak, temiz içme suyuna ulaşma bölge halkı için büyük bir sorundur.

Özellikle temiz suya ulaşmada yaşanan problemler ve zorluklar göz önünde bulundurularak, kırsalda su kuyularının açılmasına karar verildi ve yapılan çalışmalar sonucunda ihtiyaç olan bölgelere su kuyuları açıldı.

Ülke nüfusunun %35 lik bir kısmı, temiz suya ulaşamamakta ve kilometrelerce uzaklardan taşıdıkları su bidonları ile ihtiyaçlarını gidermek zorundadırlar. Temiz ve sağlıklı içme suyuna ulaşamayan insanlar, salgın hastalık ve ölümlerle de mücadele etmektedirler. En son açıklanan verilere göre Uganda’da ortalama insan ömür 62,5 yıldır.

Başkent Kampala dışında kırsalda bulunan köylerde faaliyet ve projeler devam ettirilmektedir.

Köylerde yaşayan insanların bir kısmı şehirlere çalışmaya gitmekte, büyük bir kısmı ise köyünde tarımla uğraşmaktadır.

Özellikle Müslüman nüfusun yoğun olduğu yerlerde bulunan mescitlerin tamir ve tadilatı yapılarak, kardeşlerimize teslim edilmektedir. Büyük ve küçük bir çok mescit ihtiyacı bulunmaktadır. Bağışçımızın talebi doğrultusunda, belirlenen metrekare ölçülerinde yeni mescitler inşa edilmektedir.

Ramazan ayının bereketi ile, ülkenin farklı yerlerinde iftar sofraları kurulmakta, gıda paketleri ve çocuklara kıyafet ve oyuncaklar hediye dilmektedir.

Adak, akika ve vacip kurbanlar bölgede Yardımeli ekipleri tarafından kesilmekte ve kurban payları, hak sahiplerine bire bir ulaştırılmaktadır.

Paylaş