Banka HesaplarıBağış Yap

Uganda’nın can pınarları açıldı

Uganda’nın can pınarları açıldı

Kuruluşundan bu tarafa kurak ve çorak topraklara can verecek olan ve bölge halkının temiz içme suyu ihtiyacını karşılayan su kuyularının açılışı devam ediyor.

Afrika ve Asya’da farklı bölgelerde açılan su kuyuları bölge halkının sevinç ve mutluluk kaynağı oluyor. Zira kilometrelerce uzaklardan bidonlarla su taşıyan insanlar, temiz içme suyuna hemen yanı başlarında kavuşmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorlar.
 


Yardımeli ekipleri, en son yapılan tespitler ve ihtiyaç durumu göz önüne alınarak Orta Afrika’da bulunan Uganda’da su kuyularını tamamlayıp, açılışını yaptılar. Ülke geneli yeşil bir doğa örtüsüne sahip olmasına rağmen, taşra kesimlerinde temiz içme suya ulaşmada problemler vardır. Köylerde bu durumda olan yerler, ekiplerce tespit edilerek su kuyuları açılmaktadır.
 


Açılan su kuyularının kontrol ve tamiri de Yardımeli Ekipleri ve partner kurumlar tarafından yapılmaktadır. Su kuyularının açılmasına vesile olan hayır sahiplerine şükranlarımızı sunuyoruz. Allah kabul eylesin inş.
 


Uganda ya da resmî adıyla Uganda Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan ve denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Ülkenin sınır komşularını kuzeyde Güney Sudan, doğuda Kenya, güneyde çoğu sınırı Victoria Gölü ile oluşan Tanzanya, güneybatıda Ruanda ve batıda ise Kongo Demokratik Cumhuriyeti oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Kampala'dır.
 


Ülke içerisinde özerk bir krallık olan Buganda Krallığı da yer almaktadır.

Kampala, ülkenin en büyük şehri ve başkentidir. Aynı zamanda ticaret ve sanayi merkezidir. Svahili dili ve İngilizce olmak üzere iki adet resmi dil vardır.

Para birimi olarak Uganda şilini kullanılmaktadır. Yerel saat Türkiye saatine göre 1 saat daha ileridir.

Uganda halkı geçimini tarımla kazanmaktadır. Başkent Kampala da dahil olmak üzere, ülke nüfusunun çoğunluğu Bugandalılardan oluşmaktadır. Ülke nüfusunun %85 i hiristiyandır.

SU KUYUSU BAĞIŞI İÇİN TIKLAYINIZ
 

Paylaş