Banka HesaplarıOnline Bağış

Verin Dünyayı YETİMLERE...

Verin Dünyayı YETİMLERE...

Halkı Müslüman olan ülkelerde, hicri takvim baz alınarak Ramazan ayının 15. günü kutlanan Dünya Yetimler Günü, yetim çocukların dünya gündeminde yer alması ve farkındalığının artma

Savaş, açlık, kuraklık nedeni ile ve sağlıksız yaşam şartlarının olduğu bölgelerde anne-babalarını kaybeden çocuklar, sahip çıkılmadığı takdirde kötü amaçlı insanların elinde kullanılmaya hazır beklemektedir.

Yetimlere sahip çıkılması, haklarının korunması ilk inen ayetlerde şiddetle tavsiye edilmiş; bir yetimin başını okşayarak dahi onu sevindirmenin, o kişi için bile ne kadar faydalı olduğu ifade edilmiştir. Kalp katılığından şikayet eden birine Resulullah Efendimiz (sav) şu tavsiyede bulunur; "Kalbinin yumuşak olmasını ve ihtiyacına kavuşmayı istersen, yetimin başını okşa ve ona şefkat göster."
 


Yardımeli Derneği YK Başkanı Dr.Sadık Danışman yaptığı açıklamada; “Vahyin mesajında  özel bir yeri olan yetimlere sahip çıkmamız bizim sorumluluğumuzun bir gereğidir. Yetimler bizlere emanettir çünkü. Yetimin yüzündeki bir gülücüğün, mutluluğun karşılığını neyle ölçebiliriz ki.. Dünyalara bedeldir o. Bizler kuruluşumuzdan bu tarafa imkanlar ölçüsünde yetimlere sahip çıkmaya, kol kanat germeye gayret ediyoruz. Sadece bir gün değil, yetimlerin ihtiyaç hissettiği her an yanlarında olmaya gayret ediyoruz. Ama farkındalık oluşturmak, gündeme alınması adına 15 Ramazan’ın önemi gerçekten büyük. Ama maalesef, uluslararası basında ve Türkiye gündeminde çok yer bulamadı, yine gözardı edildi maalesef.” dedi.
 


Neler Yapıyoruz?

İnsanlık olarak zor günlerden şu zamanlarda; özellikle yetim aileler, yetim öğrenciler ihmal edilmemekte; Ramazan sevincine dahil olmaları hususunda gayretlerimiz devam etmektedir.

Ramazan kumanya paketleri, hediye alış-veriş kartları ve yetimlere sürpriz hediyeler ile, 81 ilimizdeki şube, temsilci ve gönüller ziyaretlerine devam etmektedir.
 


Bayramlık kıyafet ve bayram harçlıkları hazırlanan yetimler; bu korona günleri sonrası hediyelerine kavuşacaklar.

Daha önceki Ramazanlarda, tek tek evlerinden alınan yetimler, gruplar halinde mağazalara getirilerek, kendilerinin seçtiği renkte, kendi beğendikleri modelde bayramlık kıyafetler hediye ediliyordu. Bu seneki özel durum nedeni ile, mağazalara gidemeyen yetimlerin evlerine hediyeleri ulaştırılmakta, bayram harçlıkları evlerinde verilmekte, sürpriz hediyelerle sevindirilmektedir.


Yetim Eğitim Projesi

Türkiye başta olmak üzere 10 farklı ülkede bulunan yetimlerin, eğitim masrafları ve desteklenmelerini amaçlayan proje başarı ile devam etmektedir. Bağışçılar tarafından yetimlerin ihtiyaçları için gönderilen miktarlar, 2 aylık periyodlar halinde yetimlere ulaştırılmaktadır.
 


Eğitim için Kalıcı Eserler

Yetimlerin ve ihtiyaç sahibi ailelerin yoğun olduğu bölgelerde, kalıcı eserler inşa ederek, yetimlerin ve çocukların daha güzel ve modern binalarda eğitimlerine devam etmeleri ve barınmaları sağlanmıştır.

  • Sudan Akabe yetimler Külliyesi
  • Bangladeş Darul Hikme Eğitim Külliyesi
  • Pakistan Eyüp Sultan Köyü Kompleksi
  • Moritanya Eğitim Külliyesi
  • Gazze İslam Üniversitesi Bilgisayar Laboratuvarı
  • Cerablus Yetim Aile KöyüBu kalıcı eserlerin yanında, bölgelerde karşılaşılan daha küçük eğitim mekanlarının tamir, tadilat, araç ve gereçlerinin tamamlanması da sağlanmıştır.

Sahi, başta dediğimiz gibi; Dünyayı yetimlere versek,

Onların çektiği yalnızlığa destek olabilir miyiz..

Minik yüreklerindeki - iç dünyalarındaki mücadelelerini hafifletebilir miyiz..

Hayallerini, umutlarını, rüyalarını gerçekleştirebilir miyiz..

Yüzlerinde gülücük, gözlerinde gelecek olabilir miyiz..

Zor ama …. NEDEN OLMASIN ! 

Paylaş