Banka HesaplarıBağış Yap

Yardımeli Arakanlı çocukların yüzünü güldürüyor

Yardımeli Arakanlı çocukların yüzünü güldürüyor

Yardımeli , Arakan'da Müslümanlara yönelik zulmün en büyük kurbanları çocukların yüzünü Bangladeş'te açılan külliyede güldürüyor.

Saldırılar nedeniyle Myanmar'dan Bangladeş'e kaçmak zorunda kalan Arakanlı Müslümanların yaşadığı Cox's Bazar kentinde öksüz ve yetim çocukların barınmasının yanı sıra maddi durumu iyi yetersiz çocukların eğitimi amacıyla inşa ettiğimiz külliye, bu yılın mart ayında hizmet vermeye başladı.

Külliyedeki yetimhanede 100 çocuk kalırken, okulda ise 500 Bangladeşli ve Arakanlı Müslüman çocuk eğitim alıyor. 5bin metrekare alana kurulu olan Yardımeli Darül Hikme Külliyesi’nde, 5 yatakhane ile sosyal aktiviteler için de kullanılan ve iki büyük salonu bulunan 20 sınıflı 3 katlı okul binası ve bir cami yer alıyor. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) da yetimhanedeki sıra ve ranza gibi ihtiyaçları karşılayarak külliyeye katkıda bulundu

Bangladeş'e 429 bin Arakanlı Müslüman ulaştı

Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadeleyi öne sürerek Arakan'da sivillere yönelik düzenlediği saldırılarda, 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor. 

Saldırılarda 200 civarında köy, ordu ve Budist milliyetçiler tarafından yakıldı ya da kullanılamaz hale getirildi. On binlerce Arakanlı Müslüman, can güvenliği nedeniyle hala bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor. Myanmar'dan kaçan siviller dağlık bölgeler, Naf Nehri ya da deniz üzerinden Bangladeş'e geçiyor.

Bangladeş'e 25 Ağustos'tan bu yana 429 bin civarında Arakanlı Müslüman ulaştı.

Arakanlı mültecilerin yaşadığı kamplarda Acil Gıda Yardımları Programı kapsamında gıda dağıtımları yapmaya devam ediyoruz.

Paylaş