Banka HesaplarıBağış Yap

Yardımeli Cerablus Kardeşlik Köyü Açıldı

Yardımeli Cerablus Kardeşlik Köyü Açıldı

Cerablus’ta mazlum yetim aileler için 10 dönüm arsa üzerine inşa edilen Yardımeli Cerablus Kardeşlik Köyü, yoğun katılım ile hak sahiplerine teslim edildi ve açılışı yapıldı.

Yardımeli Cerablus Kardeşlik Köyü10 dönüm arsa üzerine inşa edilen 40 konut, mescit, iş atölyesi, yeşil alan, oyun alanlarından oluşmakta. 2 oda, banya –tuvalet ve mutfaktan oluşan konutlar; ısıya ve soğuğa dayanıklı malzemelerle güçlendirilmiş, prefabrik malzemeden inşa edilmiştir. Tamamen yetim ailelerin yerleştirildiği Yardımeli Kardeşlik Köyünde konutların ev eşyaları da Yardımeli Derneği tarafından yetim ailelere hediye edilmiştir. Çekyat ve oturma grupları, ranza ve yatakları, halı, kilim, mutfak gereçleri ve temizlik maddeleri, konutlara yerleşen ailelere teslim edilmiştir.
 


Suriye iç savaşından canlarını kurtaran ve kamplarda zor şartlar altında çadırlarda yaşamaya çalışan yetim aileler, hem bağışçılara, hem de emeği geçen herkese teşekkür ettiler. Cebel ve Mallap kamplarından ve çadırlarda yaşam mücadelesi veren aileler, özenle seçilerek konutlara yerleştirildi.
 


Açılışa Yardımeli Yönetim kurulu üyeleri, Yardımeli Temsilcileri, bağışçıları, Yardımeli Ankara Şube Başkanı, Yardımeli Avrupa Koordinatörünün yanı sıra; Gaziantep Vali Yardımcısı ve Nizip Kaymakamı Kemal Şahin, Karkamış Kaymakamı Emin Bağlı, Yerel Meclis Başkanı Abid Halil, Aile, Çalışma ve Sosyal hizmetler Gaziantep il Müdürü Mustafa Yıldırım, Gaziantep Büyükşehir Bel.Genel Sek.Yardımcısı, Nizip Belediye Başkanı, Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi, Cerablus’ta görev Valilik Danışmanları, Karkamış Müftüsü, Güvenlik ve asayişten sorumlu kolluk güçleri sorumlusu, Yerel meclis üyeleri, yerel yöneticiler ve çevre halkı katıldı.
 


Açılış Kur’anı Kerim tilaveti ile başlayan programda açılış konuşmasını Dernek Başkanı Dr.Sadık Danışman yaptı: “Öncelikle bu köyün oluşmasında katkıları olan, desteği olan, bağışçılarımıza, arazide bize destek olan resmi ve özel kurumlara çok teşekkür ederiz. Bir yıl gibi kısa bir sürede hayata geçirilen proje, Cerablus’ta başlayan yeni bir döneme öncülük edecek, umut ve örnek olacaktır inşallah. Yapılan operasyonlar sonucu huzur ve güvenin geldiği Afrin, İdlib, Cerablus gibi bölgelerde, yapılacak bu tür konutlar, topraklarından hicret etmek zorunda kalmış olan kardeşlerimizin yeniden topraklarına dönmelerine, yeni bir hayat başlamalarına vesile olacaktır. Projenin ilk startının verilmesi esnasında desteklerini esirgemeyen görevi başında vefat eden Şehit Ahmet valimize, şu an İstanbul’da görevli Valimiz Ali Yerlikaya ve Vali Yardımcımız Yaşar Aksanyar’a da huzurlarınızda teşekkür ederim. Yetimlerin velisi Allah’tır ve yetimler bize emanettir. Bizler ilk günden bu güne elimizden gelen tüm gayret ve imkanları kullanarak, kardeşlerimizin yanında olmaya çalıştık ve olmaya devam edeceğiz. Çünkü bizler kardeşiz ve bu kardeşliği Rabbimiz bize layık görmüş. Yardımeli Kardeşlik Köyümüz yetim ailelere, ülkemize ve Suriye halkına hayırlar getirir inş. Mübarek olsun."

Daha sonra misafirlere sırasıyla selamlama konuşmaları için söz verildi: Yardımeli Ankara Şube Başkanı Dr.Mehmet Sılay, köye yerleşen yetim aileler adına Aliye Dingiz, Yardımeli Avrupa Koordinatörü Hayriye Tufanoğlu ve Kızılay Yönetim Kurulu üyesi Şükrü Can katılımcıları selamladı ve emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Proje ortaklarından Cerablus Yerel Meclis Başkanı Abid Halil de yaptığı konuşmada, Türkiye halkına teşekkür ederek sözlerine başladı: “Bu köy bölgede büyük bir ihtiyacı karşılamıştır. Bu zaman kadar yapılanları zaten biliyoruz, bu yapılan Kardeşlik Köyü çok daha isabetli ve yerinde bir proje oldu. Emeği geçen, destek olan herkese ve Yardımeli Derneğine şükranlarımızı sunarız.” dedi.
 


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Gaziantep İl Müdür Mustafa Yıldırım da, konuşmalarında projenin ilk aşamalarından bahsetti: “Böyle bir proje ilk geldiği andan itibaren, Yardımeli Derneği ile birlikte üzerinde titizlikle çalıştık. En uygun yerin bulunması ve hayata geçirilmesi hususunda sürekli irtibat halinde ve istişarelerde bulunduk. Sonunda işte bu bölgede yapılmasına karar verdik. Hamdolsun tamamlandı ve güzel bir eser ortaya çıktı. Emeği geçen ve katkı sağlayan herkese, Yardımeli derneği yöneticilerine teşekkür ediyorum.” dedi

Gaziantep vali Yardımcısı ve Nizip Kaymakamı Kemal Şahin Beyyaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarına değindi: “Bizler buralarda kardeşlerimizin zor zamanlarında yanında olmak için varız. Ellerinden tutmak, onlara destek olmak için varız. İnşallah huzur ve güven içerisinde aileler burada yaşamlarına devam edeceklerdir. Çevrede görmüşsünüzdür, çadırlarda, naylonların altında yaşam mücadelesi veren insanlar var. Böyle güzel projelerle bölgede gerçekleştikçe, huzur ve barışın hakim olduğu, güvenli bir Cerablus çok uzun değil inş. Bu konutlara yerleşen aileler, bu hediyenin kıymetini bilmeli, korumalı ve güzel kullanmalı. Kavga ve huzursuzluğun olmadı, sükûnetin ve komşuluk ilişkilerinin hakim olduğu, sevgi ve saygının yanında birbirinize olan destekle hayata tutunmanın, yeniden yeni bir hayata başlangıÇ yapmanın gerekir. Sizler mutlu, huzurlu olduğunuz sürece; bizler de mutlu ve huzurlu olacağız. Yardımeli Kardeşlik Köyü hayırlı olsun, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, Yardımeli derneği yöneticileri ni de böyle güzel bir projeye imza attıkları için tebrik ediyorum.” dedi.
 


Katılan misafirlerimize günün anısına hediyeler verildi ve açılış kurdelesi tüm katılımcılarla birlikte kesildi.

Konutlara yerleşen aileler, evlerinde ziyaret edildi ve duygusal anlar yaşandı.

Yardımeli Derneği için çok özel bir gündü, Cerablus ve yetimler için çok güzel bir gündü..

Emeği geçen herkes, katkı ve destek sağlayan tüm hayır sahipleri, bu mutlu günde bizimle olan tüm misafirlerimiz, aramızda olamayan ama dualarını hep yanımızda hissettiğimiz can dostlarımız iyi ki varsınız.

TEŞEKKÜRLER. HAYIRLI OLSUN.

Paylaş