Banka HesaplarıBağış Yap

Yardımeli Kurban Hazırlıklarını Tamamladı

Yardımeli Kurban Hazırlıklarını Tamamladı

Türkiye ve 35 ülkede yapacağı kurban kesimi çalışmaları için, Darıca’da düzenlediği ve Türkiye’nin 81 ilinden temsilci ve gönüllülerinin katıldığı 2015 Kurban Hazırlık çalışmalarını tamamladı.

Türkiye ve 35 ülkede yapacağı kurban kesimi çalışmaları için, Darıca’da düzenlediği ve Türkiye’nin 81 ilinden temsilci ve gönüllülerinin katıldığı 2015 Kurban Hazırlık çalışmalarını tamamladı. Eğitim, motivasyon ve önceki yılların geniş değerlendirmesinden oluşan program 2 tam gün sürdü. Program 29-30 Ağustos tarihlerinde gerçekleşti.

Eğitimlerde ağırlıklı şu konular işlendi: Ülkemizde ve yurtdışında kurban kesilecek yerlerle ilgili, Kurbanın satın alınması, İslami usullere göre kesimi, çevre ve hijyen şartları, dağıtımda dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilgi verildi.

Yardımeli Dernek Başkanı Dr. Sadık Danışman yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Binlerce km ötelere gittiğinizde oradaki insanlar şaşırıyor ve sizin ne getirdiğinize değil, o teveccühünüze hayran kalıyorlar. Merak ediyorlar, nereden ve neden geldiğinizle ilgileniyorlar. Bu, Hayır medeniyetimizi, Anadolu insanının geniş yürekliliğini göstermesi adına çok önemli bir vakıa.

Ancak elbette o insanlar ciddi manada ihtiyaç sahibi. Bunu da göz ardı etmemeli, hayırda yarışmalıyız. Sizlere bir istatistikten bahsetmek istiyorum: Türkiye’de kişi başına düşen et tüketim miktarı 37 kg, Avrupa ortalaması 115 kg, ABD’de 171 kg, Afrika ise sadece 4 kg. Bu tablo bile binlerce hatta onbinlerce km ötelere neden ulaşmamız gerektiğini göstermesi açısından sanırım manidar ve yeterli olacaktır.

Ayrıca buradan Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan’a bir çağrıda bulunmak istiyorum: Sivil Toplumu geliştirmek, İnsani Yardım Kuruluşlarını güçlendirmek için kamu yararına çalışan yardım kuruluşları ile birlikte sivil toplum kuruluşlarına, Kurbanlarınızı bağışlayarak desteklemenizi bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım, Sayın Başbakanım, Sayın Bakanlarım Yardımeli Derneği Kurban hisselerinize talip. Türkiye'de ve Ümmet Coğrafyasında bu görevi ifa etmeye hazırız.

Bir de THY yönetiminden talebimiz var. Türkiye'yi Uluslararası alanda hayır ihraç eden noktaya, milyonlarca ihtiyaç sahibine umut olan, Kurban Bayramında yurt dışına giden Uluslararası İnsani Yardım Kuruluşu STK gönüllülerini Ümmet coğrafyasında farklı ülkelere THY tarafından taşınmakta. Sevgililer Gününde sağlanan ulaşım kampanyasının benzerini Kamu yararına çalışan Uluslararası İnsani Yardım Kuruluşları Gönüllülerine sağlamalarını talep ediyoruz. Çünkü bu, bu gönüllü ordusunun hakkıdır diye düşünüyoruz."

Programa katılan Mustafa İslamoğlu Hocamız da şunları söyledi:

"Kurban, bizi Allah'a yaklaştıran her şeydir. Kurban tevhidin bir ifadesidir, bu manada Kurban kişinin, kendisiyle Allah arasına giren şeyi Allah'a vermesidir. İbrahim Peygamberin İsmail'i Allah'a vermesi bu manadadır. 

Kurban faaliyetlerini 2 açıdan ele almak gerekir. İlki niyet, diğeri sonuçları açısından. Kurban sadece insanı Rabbine yaklaştıran değil, aynı zamanda insanı insana yaklaştıran, dağılmış ümmeti birbirine yaklaştıran, ümmetin unuttuğumuz parçalarını bulduğumuz bir ibadettir.

Kurban büyük hayırlara vesile olan bir ibadettir. Mesela bir Kurbanla başlayan destek bugün Sudan'a büyük bir yetimler külliyesinin yapılmasına; Şu anda zor durumda olan Gazze halkı yararına hizmet eden ofis açmamıza; Arnavutluk'a içinde cami de olan bir külliyeye; Bangladeş'e bir yetimhaneye dönüştü."

Program, yapılan eğitimler, bilgilendirici konuşmalar, tanıtım faaliyetlerinin daha fazla artırılması gibi kararların alınmasıyla son buldu.

Paylaş