Banka HesaplarıBağış Yap

Yardımeli nin Eli 5 Kıtadaki Yetimlere ve Muhtaçlara Uzandı

Yardımeli nin Eli 5 Kıtadaki Yetimlere ve Muhtaçlara Uzandı

Yardımeli Derneği Genel Müdürü Erdoğan Karacakaya, Kurban bayramında gerçekleştirdikleri hayır faaliyetlerini Yeni Şafak’tan Oktay Mehmet’e anlattı...

Kurban bayramında gerçekleştirdikleri hayır faaliyetlerini ve Derneğin projelerini  Yeni Şafak’tan Oktay Mehmet’e anlatan Yardımeli Derneği Genel Müdürü Erdoğan Karacakaya, bu kurbanda da dünyanın 30 ülkesindeki 40 ayrı bölgede kesilen kurbanları dağıtarak insanların yüzünü bir nebze olsun güldürdüklerini söyledi.

Yardımeli Derneği Genel Müdürü Erdoğan Karacakaya, bu yıl Kurban Bayramı'nda dünyanın 5 kıtada 30 ülkeye ve 40 ayrı bölgeye ulaşarak yetimleri ve ihtiyaç sahiplerini sevindirdiklerini söyledi.

Karacakaya, “Yurt içi ve yurt dışı organizasyonlarımızda en büyük desteği ‘kurbanlarını kurban eden’ gönüllülerden gördük” dedi.

2007 yılında kurulan ve o günden bugüne ihtiyaç sahiplerinin ve yetimlerin yanında olmayı kendine ilke edinen Yardımeli Derneği, geçtiğimiz Kurban Bayramı'nda da hayırseverlerin bağışlarını dünyanın 5 kıtasındaki yüzbinlerce yetimlere ve kimsesizlere ulaştırdı.

Karacakaya, ''Bayramda Afrika'nın değişik ülkeleri ile Asya, Avrupa, Kafkasya,  Türk Cumhuriyetleri ile Filistin, Kudüs, Suriye, Arakan ve Gazze'de kurban keserek yetimler ile ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Kendilerine onları unutmayan birilerinin olduğunu hatırlattık. Bu organizasyonda en büyük desteği Kurbanlarını kurban eden gönüllülerden gördük'' dedi.

Somali’ye 100 Yataklı Çocuk Hastanesi

Yardımeli Derneği Afrika'da anne ve çocuk ölümlerinden etkilenerek Somali'nin Başkenti Mogadişu'da “Çocuk Hastanesi ve Kadın Doğum Ünitesi” kurmak için çalışma başlattı. İki doğumhane ve ameliyathanesi bulunacak 100 yataklı hastane ölümü bekleyen annelerin ve çocukların yeniden hayata tutulmasını sağlayacak. 2012 yılının sonunda hastaneyi bitirmeyi planladıklarını söyleyen Karacakaya, “Bu hastane Somali'ye umut verecek. Umutlar yeniden yeşerecek. Anneler ölüm nöbetinde, bebekler ölüm sırasını beklemeyecek” diye konuştu.

Yetimlere Anne Şefkati: Akabe Yetimler Külliyesi

Yardım organizasyonu için geçtiğimiz yıllarda Sudan’a giden Yardımeli gönüllüleri Türkiye'ye döndüklerinde Sudan'da yetimlerin durumu ile ilgili bir rapor hazırladı. Bunun üzerine bölgede yetimhane kurulması ile ilgili çalışma başlatan Dernek, kısa sürede tamamladığı Akabe Yetimler Külliyesi’nde yüzlerce yetim çocuk eğitim-öğretim görüyor, bakımları yapılıyor.

Sudan’da 21 bin metrekare arazi üzerine inşa edilen ve Afrika’nın en büyük yetimhanesi olan “Akabe Yetimler Külliyesi” Türkiye ve Sudanlı yetkililerinde katıldığı bir törenle resmi olarak hizmete açıldı.

Ensar-Muhacir Kardeşliği: Kardeş Aile Projesi

Yine derneğin hayata geçirdiği “Kardeş Aile Projesi” ile Türkiye'deki aileler dünyanın değişik ülkelerindeki Müslüman ailelerle tanıştırıldı. Kardeş aileler birbirleri ile internet ve telefonla görüşüyorlar. Türkiye'deki aileler, kardeş olarak kabul ettikleri ailelerin geçimlerini sağlaması için maddî destek oluyorlar.

Pakistan'da Eyüp Sultan Köyü

Yardımeli Derneği'nin diğer bir hizmet de 2010 yılında sel felaketi yaşayan Pakistan'da kuracağı Eyüp Sultan Köyü. Geçtiğimiz yıl temelleri atılan 91 haneli köyün inşa çalışmaları hızla devam ediyor. İçinde cami ve alışveriş merkezleri de bulunan Eyüp Sultan Köyü'nde evlerin yapımı tamamlandıktan sonra ihtiyaç sahiplerine verilecek. Karacakaya, evlerde sorun çıkarmadan 6 yılı tamamlayan ailelere tapularını vereceklerini de söyledi.

Paylaş