Banka HesaplarıBağış Yap

Yardımeli Somali Hastanesi Mütevelli Heyet Toplantısı Yapıldı

Yardımeli Somali Hastanesi Mütevelli Heyet Toplantısı Yapıldı

Yardımeli Somali Hastanesi Mütevelli Heyet toplantısı, üyelerin tamamının katılımı ile Genel Merkezde icra edildi.

2016 yılında hasta kabulüne başlayan 100 yataklı Yardımeli Somali Hastanesi, başkent Mogadişu’da faaliyetlerine devam ediyor.

Yapılan bir protokolle birlikte hastanemizin işletmesi Somali yerel partner kurumumuz olan Manhal Charitable Organization verilmişti. Başlangıçta kadın doğum ve çocuk hastanesi olarak planlanmış olsa da, gelişen şartlar ve ihtiyaçlar doğrultusunda hastanemiz şuanda genel hastane konseptinde hizmet vermektedir.

Hastane bünyesinde poliklinikler, hasta odaları, ameliyathaneler, eczane, acil servis, yoğun bakım, çocuk yoğun bakım, misafirhaneler, konferans salonu, eğitim salonları, mutfak, yemekhane, kantin, cami, laboratuvar bulunmaktadır.

Verilen hizmet kalitesi, uzman sağlık ekibi ve yeterli personeli ile tercih edilen Yardımeli Somali Hastanesi, yeni ek bölümlerin inşası ile hastanenin büyütülmesi devam etmektedir. Hastanenin genişletilmesinin yanı sıra Sağlık Bilimleri Üniversitesi yerleşkesinin de inşaatı devam etmekte.

Mütevelli Heyet toplantısı icra edildi

Hastanemizin çalışmaları ve yapılan faaliyetlerin değerlendirilerek çıkan sonuçlar üzerinden alınacak yeni kararlar ve alınan kararların hayata geçmesi ve takibi için oluşturulan mütevelli heyeti belli aralıklarla toplantı yapmaktadır.

Dernek Başkanımız Dr. Sadık Danışman’ın başkanlık ettiği mütevelli heyetinde, hastanenin işletmecisi Manhal Charitable Organization başkanı, Yardımeli Somali Hastanesinin Genel Müdürü ve CEO’su, Mali İşler Müdürü ve diğer görevliler hazır bulundu.

Hastanenin ihtiyaçları, yapılan çalışmalar ve önceki toplantılarda alınan kararların takibi ve değerlendirilmesinin yapıldığı toplantı 2 gün sürdü.

Gelişmemiş devlet ve kurum yapısı nedeniyle kayıt tutma kültürü olmayan Somali’de, özellikle bebek ölüm hızı alanında gerekli istatistiki verilerin oluşturulmasında yaşanan zorluk karşısında bir önce ki mütevelli heyet toplantısında alınan karar üzerine 100 hamile kadının takibi yapılması ve süreç içerisinde belirli aralıklarla kontrol edilip sağlıklı istatistiki veri oluşturulması amaçlanmıştı.

Geçen bir yılından ardından yapılan çalışmanın çıktıları toplantıda değerlendirildi. 105 hamile kadının katıldığı çalışmada, 98 hamile kadın taramayı tamamladı. Mogadişu’nun farklı bölgelerinden gelen bu kadınların 4 ayda bir sağlık taraması yapılarak sonuçlar kayıt altına alındı. Taramaya katılan kadınların 54’ü Yardımeli Somali Hastanesi’nde, 44’ü evinde veya farklı bir sağlık merkezinde doğum gerçekleştirdi. 5 bebek düşük sebebiyle ölürken, 2 bebek ise doğumdan sonra öldü. Doğumların 17’si sezaryen, 71’i ise normal doğum olarak gerçekleşti. Doğum sırasında çalışmaya katılan kadınlardan hiç biri ölmedi.

BM’nin 2011 verilerine göre Somali’de bebek ölüm hızı binde 180 olarak kayıtlara geçmiş. Özellikle Yardımeli Somali Hastanesi ve R.T. Erdoğan Hastanesi’nin faaliyete geçmesinden sonra bu rakam binde 80lere kadar düşüş göstermiştir.

Gerçekleştirilen Mütevelli Heyet Toplantısında bu çalışmanın devam ettirilmesine karar verildi. Oluşturulacak veri bankasının ileride yapılacak çalışmalara kaynak oluşturması açısından önemi büyük.

İki gün toplantı ortamında yoğun geçen programda, alınan kararlar kayıt altına alındı ve üyeler tarafından imzalandı.

Paylaş