Banka HesaplarıBağış Yap

Yardımelimiz Somali ye Uzandı

Yardımelimiz Somali ye Uzandı

Genel Koordinatörümüz Osman İlhan başkanlığında , Kenya sınırındaki Dadaab kampında, adeta ölümü bekleyen kadın ve çocuklara gıda paketleri, içme suyu ve nakit yardımları ulaştırıyor...

Yardımellerimiz Somali’ye de uzandı

 

 

 

 

Son 60 yılın en kurak mevsimini yaşayan Afrika bölgesindeki , açlık ve susuzluğun pençesindeki insanlara yardımellerimiz uzandı

 

Temel gıda maddelerinin acil olarak ihtiyaç duyulduğu bölgede Yardımeli ekipleri 3 koldan yardım çalışmalarına devam ediyor.

Bir ekibimiz Genel Koordinatörümüz Osman İlhan başkanlığında , Kenya sınırındaki Dadaab  kampında, adeta ölümü bekleyen kadın ve çocuklara gıda paketleri, içme suyu ve nakit  yardımları ulaştırıyor. İnsanların ölümü göze alarak çıktıkları  zorlu bir yolculuk sonucu ulaştıkları kampta , durum çok da bekledikleri gibi değil. Ve her geçen gün kampa gelen kadın ve çocukların sayısı artmakta.

Diğer bir ekibimiz, Dernek Başkanımız Dr.Sadık Danışman  ve Başkan Yardımcımız Selim Akgün koordinasyonunda başkent Mogadişu’da  yardım faaliyetlerini  gerçekleştirmişlerdir.

Başkan Yardımcımız Selim Akgün başkanlığındaki ekibimiz, Mogadişuda oluşturulan kamplarda insanları ziyaret etmiş ve  gıda paketleri ile nakit yardımları ulaştırmıştır.

Sn Başbakanımızla birlikte Mogadişu’ya gelen Dernek Başkanımız Dr.Sadık Danışman, bölgedeki ekibimizle buluşarak , yardım faaliyetlerine iştirak etmiştir.

Üçüncü bir ekibimiz de Etiyopya sorumlusu Recep Gökcan başkanlığında , Etiyopya içerisinde ve Etiyopya sınırındaki ihtiyaç sahibi , mağdur kardeşlerimize ulaşıp, yardım çalışmalarına devam etmektedir.

Somali’ye çocuk hastanesi inşa ediyoruz.

Artık çocuklar ölmesin… Anneler ölüm nöbeti tutmasın!

Bölgeden yeni dönen Dernek Başkanımız Dr.Sadık Danışman durumu şöyle özetledi : ‘Bölgede durum gerçekten çok vahim. Haber merkezlerine düşen görüntülerin kat kat fazlası insanlar mağdur ve perişan. Sözün bittiği yer. Oradaki mağduriyeti ifade edecek bir kelime bulamıyorum.İnsanların durumları çok kötü . Adeta ölüm sırasının kendilerine gelmesini bekliyorlar.En çok  etkilenen kesim de kadınlar ve çocuklar oluyor. Bölgede yapılacak çok şey var. Yardımeli olarak bizler orada kalıcı neler yapabiliriz, insanları kendi kendine yeter duruma nasıl ulaştırabiliriz bunun araştırmalarını da yapıyoruz, raporlar hazırlıyoruz.

İlk etapta inşallah bir çocuk hastanesi inşa edeceğiz.  Artık çocuklar göz göre göre ölmesin diye.. Başkent Mogadişu’da inşa edilecek olan bu hastane bayram hediyesi olarak  kardeşlerimize  sunulacaktır. Uzun vadede ise, insanların eğitilmesi, meslek edinmeleri ve üretime katkı sağlamaları noktasında onlara rehberlik hizmeti  verilecektir.Ve insanların bir an evvel kamplardan yurtlarına dönmeleri konusunda çalışmalar yapılmalı. Kamplarda  durum gerçekten çok kötü. Bulabildikleri kağıt, naylon ve çaput  parçalarından yaptıkları bir gölgelik altında yaşamlarını sürdürüyorlar.  Gıda ve diğer yardımlarımız Ramazan ayından sonra devam edecek. Gazze, Azad-Keşmir, Irak, Afganistan, Libya, Suriye, Habeşistan, Somali zorluklarla imtihan edilirken, bizler de onlarla imtihan ediliyoruz. Rabbim onların da bizim de imtihanımızı kolaylaştırsın.’’

Sahur ve iftariyelikler yüzleri güldürdü

Müslüman Somali halkı , bunca sıkıntıya rağmen , oruçlarını tutmaktadırlar. Bayanların tesettür konusundaki hassasiyeti de göze çarpmaktadır.

İftar vakti kamplardaki çadırlarda! Bir hareketlilik ve telaş başlamaktadır. Bazı yerlerde Merkezi yerden yemek dağıtımları da yapılmakta, bazı yerlerde ise çadırlarında insanlar, yaktıkları ateşle varsa yemeklerini pişirmektedirler.

İftara yakın Yardımeli ekiplerinin dağıttığı gıda paketleri, sevinçle karşılandı. Dua ve teşekkürlerini gönderdiler. Yakılan küçük ateşlerde pişirilen yemekle birlikte iftar edildi. Dağıtılan gıda paketleri Ramazan ayı boyunca yetecek miktarda hazırlanmıştır.

Kardeş Aile Projesi

Yardımeli Derneğinin  4 yıldır başarıyla yürüttüğü Kardeş Aile Projesine Somalili kardeşlerimizi de katılıyor Sizler de kilometrelerce uzakta rengi farklı, dili farklı  bir kardeş edinmek ister misiniz? .Veren el kardeş aile kayıtlarımız başlamıştır. Somali’de yapılacak bir çalışma ile alan el aileler belirlenecektir. Yalnız bu bölgenin olumsuz  şartları sebebiyle  zaman alacaktır.  Bu konuda veren el kayıtlarına göre alan el ailelerin sayısı belirlenecektir. Bölgenin yetkili kurumları ile yapılacak sözleşme çerçevesinde yardımlar ulaştırılacaktır. Bunun için sabır ve hoşgörü  talep ediyoruz.

Paylaş